Connect with us

Sport

Szachy z zasłoniętymi oczami: fantastyczne wyczyny Timura Gareyeva w szachach z zasłoniętymi oczami | Sporty

Published

on

Szachy z zasłoniętymi oczami: fantastyczne wyczyny Timura Gareyeva w szachach z zasłoniętymi oczami |  Sporty

Arcymistrz z zasłoniętymi oczami jeździ na rowerze treningowym, grając jednocześnie 15 partii szachów przez 15 godzin, zapamiętując pozycje łącznie 480 figur. Ku zdumieniu wszystkich widzów wygrywa 14 partii i jeden remisuje. Nazywa się Timur Gareyev, ma 35 lat i zdolności umysłowe, które przesuwają granice ludzkich możliwości.

Ale wyczyn, którego dokonał w stolicy Kazachstanu, Astanie, blednie w porównaniu z rekordem świata, który ustanowił w Las Vegas w 2016 roku. W Nevadzie Gareyev stoczył 48 walk (1536 meczów) w ciągu 19 godzin. z 35 zwycięstwami, siedmioma remisami i sześcioma porażkami. I uważa, że ​​jest to rekord, który może pobić.

Dla laika pokazy gry w szachy symultaniczne są wystarczająco niesamowite, gdy gracz widzi, co dzieje się na szachownicy przed nim. Na przykład w sobotę w hiszpańskim mieście Azkoitia w północnym kraju Basków odbyły się obchody 40. 28 strat. W 1985 roku czesko-niemiecki gracz Vlastimil Hort przekroczył tę granicę, rozgrywając jednocześnie 636 gier.

Wspólnym mianownikiem tych wyczynów, niezależnie od tego, czy gracz ma zasłonięte oczy, czy nie, jest umiejętność rozpoznawania wzorców. Kiedy tacy jak Larrañaga i Hort mijają jedną planszę i przechodzą do następnej, wystarczy im kilka sekund, aby ocenić, kto ma przewagę; jak ostatni ruch przeciwnika próbuje mu zaszkodzić; i jakie są dwie lub trzy najbardziej logiczne odpowiedzi. Dzieje się tak nie tylko z powodu setek dopasowań, które pozostają w ich świadomej pamięci, ale także z powodu tysięcy zderzeń, które są przechowywane w ich podświadomości. Innymi słowy, intuicja szachowa, którą zbudowali.

Jednak wszystko staje się znacznie trudniejsze, gdy gracze nie widzą, co się dzieje. W rzeczywistości może to zaszkodzić ich zdrowiu. W Związku Radzieckim, który cieszył się niemal całkowitą dominacją szachowego świata przez ponad połowę XX wieku, trenerzy mieli tendencję do zakazywania pokazów wielu przeciwników z zasłoniętymi oczami. I mieli ku temu bardzo dobre powody: kilku graczom, którzy byli w centrum wielkich osiągnięć, zajęło miesiące, aby przywrócić ich mózgi do normalnego funkcjonowania. Kiedy Gareyev ustanowił rekord świata siedem lat temu, nie mógł spać całymi dniami.

READ  Zwycięscy wojownicy: 21 punktów Lippiatta prowadzi West Branch obok Polski do finału okręgowego | Wiadomości, sport, praca
Gareyev podczas swojej wystawy.Anna Sztourman/FIDE

Dlatego Amerykanin Uzbekistanu mieszkający w USA kładzie duży nacisk na te aspekty swojej rutyny pokazowej, które nie są bezpośrednio związane z grą. „Głównym powodem, dla którego jeżdżę na rowerze treningowym podczas zawodów, jest podkreślenie faktu, że szachy na wysokim poziomie wymagają dobrej kondycji fizycznej” – mówi Gareyev EL PAÍS. „Czuję też, że ćwiczenia dają mi więcej energii do radzenia sobie z obciążeniem psychicznym [probably because it causes his body to produce dopamine]. I nie zaprzeczę, że to przyciąga wzrok i sprawia, że ​​zdjęcia jeszcze bardziej przyciągają wzrok”. Często widywano go pijącego wodę i zieloną herbatę podczas wystawy w Astanie. Kiedy pobił rekord świata, zjadł niewielkie ilości arbuza marynowanego w cytrynie, awokado, oleju kokosowym, zielonych liściach i ostrych papryczkach chili. W swojej karierze znany jest ze skoków spadochronowych i wspinaczki górskiej, codziennych sesji jogi i biegania w maratonach.

Oprócz silnej pamięci fotograficznej i logicznej Gareyev wykorzystuje podczas swoich wystaw wyrafinowane techniki organizacji mentalnej. Wyobraża sobie, że każdy panel to pokój w pałacu, każdy urządzony w innym stylu. Zmienia również swoją taktykę w zależności od rozdania, aby zmniejszyć ryzyko pomylenia meczów. Jeśli jest białym graczem na planszach 1, 3, 5 i 7, jego pierwszy ruch na każdej z nich będzie inny; Następnie powtarza swój pierwszy ruch z planszy 1 na planszę 9, swój pierwszy ruch z planszy 3 na planszę 11 i tak dalej. Z łatwością rozróżnia gry, ponieważ nie są one rozgrywane na ściśle rozmieszczonych planszach. Jako czarny gracz przyjmuje różne podejścia obronne na planszach 2, 4, 6 i 8 i tak dalej.

Mając jak najlepsze intencje, organizatorzy w Astanie zorganizowali sędziego, który będzie ogłaszał ruchy przeciwników Garejewa. W przypadku bardziej wymagających pokazów radzi jednak inaczej: „Ważne jest, aby każdy gracz, z którym się spotykam, ogłaszał swój własny ruch, ponieważ głos każdego przeciwnika pozwala mi zidentyfikować go z jego szachownicą; to naprawdę pomaga”.

READ  Janusz Pogorzelski został najlepiej zarabiającym Polakiem w Counter-Strike: Global Offensive

Fascynacja szachami z zawiązanymi oczami była widoczna już w IX wieku, krótko po tym, jak Maurowie przywieźli tę grę do południowej Hiszpanii, kiedy szachowy mistrz Said Jubain odwrócił się plecami do szachownicy, gdy walczył z czterema przeciwnikami na raz, a niewolnik zawołał: poza ruchami. W XVI wieku pierwszym nieoficjalnym mistrzem świata Hiszpan Ruy López de Segura zachwycił widzów podobnymi wyczynami na dworze Filipa II. Dwieście lat później Francuz François-André Danican Philidor zrobił to samo w Café de la Régence w Paryżu.

Amerykanin Harry Pillsbury (1872-1906) jeszcze bardziej utrudnił grę w szachy symultaniczne z zasłoniętymi oczami, kiedy wziął udział w pamiętnym pokazie w Nowym Jorku przeciwko 12 przeciwnikom z najwyższej półki. Przed rozpoczęciem Pillsbury’emu odczytano listę 30 skomplikowanych słów, z których każdemu przypisano losową liczbę. Słowa zawierają przeciwzapalny, okostna, tachadiastaza, plazmon, Threlkeld I paciorkowce. Po ukończeniu swoich partii szachowych z ośmioma zwycięstwami, dwoma remisami i dwiema porażkami, powtarzał każde słowo kilka razy w innej kolejności. Uważany za jednego z największych geniuszy szachowych z wadami, zmarł na syfilis w wieku 38 lat.

Tragiczny jest przypadek Miguela Najdorfa (1910-1997), jednego z najbardziej charyzmatycznych szachistów w historii. Po podróży z Polski do Buenos Aires, aby wziąć udział w Olimpiadzie Szachowej w 1939 r., Najdorf, który był Żydem, zdecydował się pozostać w Argentynie po inwazji Hitlera na jego ojczyznę. Nie wiedząc, czy jego bliscy w Polsce przeżyli (nie przeżyli), postanowił wziąć udział w meczach szachowych, które przyciągnęłyby znaczną uwagę mediów, w nadziei, że jego rodzina dowie się o jego miejscu pobytu. Najdorf dwukrotnie pobił rekord w szachach symultanicznych z zasłoniętymi oczami: w 1943 roku w argentyńskim mieście Rosario zanotował 36 zwycięstw, jeden remis i trzy porażki z 40 przeciwnikami; aw 1947 roku wygrał 39, zremisował cztery i przegrał dwa, grając jednocześnie w 45 meczach w Sao Paulo w Brazylii.

READ  KURTIS ŁUKNIK | Wiadomości, sport, praca

Gareyev chce zwiększyć swoją bezprecedensową liczbę 48 meczów do 55. I chce to zrobić z klasą: „Nie poprzestanę na biciu rekordu w takich samych okolicznościach, jak w 2016 roku, kiedy to sam musiałem być organizatorem i właściwie sponsorem. Tym razem na wielkim festiwalu szachów i gier pamięciowych, podczas którego publiczność będzie się świetnie bawić”. Środowa walka o tytuł best-of-14, z Rosjanami prowadzącymi 6-5. „To naprawdę ekscytujący pojedynek” — mówi Gareyev.

Zapisać się do nasz cotygodniowy biuletyn aby uzyskać więcej relacji w języku angielskim z EL PAÍS USA Edition

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *