Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Stan Unii: zwycięstwo wyborcze Polski w atmosferze chaosu na Bliskim Wschodzie

Published

on

Stan Unii: zwycięstwo wyborcze Polski w atmosferze chaosu na Bliskim Wschodzie

Nagły wybuch przemocy na Bliskim Wschodzie po raz kolejny ujawnił podziały w Unii Europejskiej w związku z trwającym od kilkudziesięciu lat konfliktem.

REKLAMA

Chociaż UE dwa tygodnie temu szeroko potępiła ataki Hamasu na izraelskie miasta i kibuce, izraelskie ataki odwetowe przeciwko Strefie Gazy nie uzyskały bezwarunkowego wsparcia.

W tym tygodniu rządy UE próbowały naprawić sytuację, znajdując wspólną płaszczyznę porozumienia i – wreszcie – mówiąc jednym głosem.

To niemały wyczyn, biorąc pod uwagę trwające pojednanie między najbardziej proizraelskimi państwami członkowskimi, takimi jak Niemcy i Austria, a najbardziej krytycznymi, takimi jak Hiszpania i Irlandia.

„Izrael ma prawo do samoobrony zgodnie z prawem międzynarodowym. Hamas to terroryści i naród palestyński również cierpi z powodu tego terroru. I musimy ich wspierać” – powiedziała w tym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Nie ma sprzeczności w okazywaniu solidarności z Izraelem i odpowiadaniu na humanitarne potrzeby narodu palestyńskiego”.

Z drugiej strony przywódcy UE – lub większość z nich – miała w tym tygodniu powód do świętowania.

Prawicowo-nacjonalistyczny rząd w Polsce, wieloletni arcywróg Brukseli, który wielokrotnie gniewał i frustrował przywódców UE w związku z podstawowymi wolnościami demokratycznymi, jest bliski usunięcia z politycznej szachownicy.

Niedzielne wybory przyniosły dotkliwe straty dla rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz duże zyski dla proeuropejskiej opozycji.

Trzy partie pod przewodnictwem byłego premiera i przewodniczącego Rady UE Donalda Tuska mają już większość niezbędną do utworzenia rządu koalicyjnego.

„Ten wynik mówi sam za siebie. Nikt nie może tego zniekształcić, nikt nie może nam tego odebrać. Wygraliśmy demokrację, wywalczyliśmy wolność, odzyskaliśmy naszą ukochaną Polskę” – powiedział Tusk.

Zmiana rządu w Polsce może mieć ważne konsekwencje dla Europy – mówi Katarina Barley, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i była minister sprawiedliwości Niemiec.

READ  bne IntelliNews - Polska gospodarka odbiła się o 5,7% w 2021 roku po szoku pandemicznym

„Poprzedni rząd poszedł drogą autokracji, znosząc niezależność sądownictwa i koncentrując media w swoich rękach” – powiedziała Euronews.

„To była, że ​​tak powiem, droga Viktora Orbána na Węgrzech i bardzo, bardzo dobrze i z ulgą widzę, że naród polski wybrał inną drogę”.

Ciekawy tydzień miał także wspomniany wyżej Viktor Orbán.

Zamiast uczestniczyć w wirtualnym szczycie UE na Bliskim Wschodzie, wolał rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Chinach, co jest godne uwagi, ponieważ przywódcy krajów europejskich w dużej mierze poszli za Putinem od czasu, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę w zeszłym roku wykazała się chłodnym podejściem.

„Węgierski premier należy do nielicznej grupy polityków europejskich, którzy wiedzą, jak bronić swoich interesów i robią to wytrwale, moim zdaniem dość taktowo” – powiedział Putin po ich spotkaniu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *