Connect with us

Nauka

Sprawozdanie – Starcie na Bajkonurze – EURACTIV.pl

Published

on

Sprawozdanie – Starcie na Bajkonurze – EURACTIV.pl

Rosja potrzebuje kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, ale to również podsyca konflikt z krajem Azji Środkowej, który może wymknąć się spod kontroli.

Pomimo brutalnej agresji na Ukrainę, która zdewastowała międzynarodową dyplomację, Rosja nadal zachowuje pozory normalności w zakresie swojego międzynarodowego programu lotów kosmicznych. Ale były porażki.

Z jednej strony szef rosyjskiej agencji kosmicznej Dmitrij Rogozin został zwolniony z dowództwa Roskosmosu po tym, jak zagroził zerwaniem współpracy z Zachodem w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po zachodnich sankcjach.

Szybko zastąpił go Jurij Borysow, a stosunki z zachodnimi partnerami, w tym z NASA, wydawały się stabilizować.

Pomimo wojny Europejska Agencja Kosmiczna stwierdziła, że ​​nie spodziewa się, że Rosja zakończy wspólną operację ISS, prowadzoną przez międzynarodowe konsorcjum pięciu agencji kosmicznych z 15 krajów pod przewodnictwem USA i Rosji. ISS jest największym obiektem stworzonym przez człowieka w kosmosie, a jego załoga jest nieprzerwanie od listopada 2000 roku.

Przez lata jedyną metodą transportu załóg na ISS był statek kosmiczny Sojuz, co skłoniło NASA do kupowania miejsc dla swoich astronautów. Według Lot kosmiczny terazNASA kupiła 71 miejsc za prawie 4 miliardy dolarów w ciągu sześciu lat.

Ale amerykańska prywatna firma zmieniła zasady gry.

Od 2020 roku rakiety SpaceX Dragon będą przewozić amerykańskie i europejskie załogi na stację kosmiczną. W porównaniu z nimi Sojuz jest zagrożonym wyginięciem dinozaurem, chociaż rosyjscy kosmonauci nadal używają tej wyrzutni.

W tym celu kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie, zbudowany w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy kraj Azji Środkowej był republiką sowiecką, pozostaje fundamentalny. To tutaj 4 października 1957 roku wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę świata, Sputnika. Kolejnym kamieniem milowym była pierwsza załogowa misja kosmiczna Jurija Gagarina 12 kwietnia 1961 roku.

Od rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku Rosja nadal korzysta z kosmodromu Bajkonur, dzierżawiąc to miejsce od Kazachstanu od 1994 roku.

READ  Lokalni studenci kończą studia i otrzymują wyróżnienia akademickie

Próbowała również zmniejszyć swoją zależność od Bajkonuru, rozpoczynając w 2012 roku budowę kosmodromu Wostocznyj w regionie Amur na Dalekim Wschodzie w pobliżu granicy z Chinami.

Jednak projekt kosmodromu Wostocznyj był nękany zarzutami o korupcję, a dziesiątki osób zaangażowanych w planowanie i budowę obiektu aresztowano w ostatnich latach pod zarzutem defraudacji i oszustwa.

Na Bajkonurze Kazachstan, jako gospodarz, starał się zapewnić stopniowe przechodzenie od startów do rakiet bezpiecznych ekologicznie, likwidując rakiety Proton wykorzystujące wysoce toksyczne paliwo heptylowe. W tym celu utworzono wspólnie z Rosją spółkę Baiterek.

Ale problemy szybko zaczęły się piętrzyć. Podobno Bajterek zaciągnął rosyjski dług w wysokości około 30 milionów dolarów, podczas gdy Borysow, nowy szef rosyjskiego Roskosmosu, publicznie skrytykował ministra komunikacji Kazachstanu Baghdata Musina za decyzję o opóźnieniu budowy nowego miejsca startu statków kosmicznych na Bajkonurze. .

W rzeczywistości projekt jest w dużej mierze zagrożony z powodu zachodnich sankcji wobec Rosji. Nikt nie może winić Kazachstanu za obawę, że nie będzie już mógł używać rosyjskich rakiet do komercyjnych startów.

Musin nazwał krytykę Borysowa „dyplomatycznym błędem”, aw kolejnym kroku władze Kazachstanu zajęły majątek TsENKI, jednej z firm zajmujących się centrum kosmicznym Bajkonuru.

Rosyjska propaganda szybko szukała motywacji geopolitycznej dla problemu, który można rozwiązać na poziomie technicznym.

Według dobrze poinformowanego blogera, rosyjscy dziennikarze i propagandyści zostali poinstruowani, aby podkreślać relacje z zajętego mienia, mówiąc, że akcja ta miała miejsce w wyniku wizyty sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena w Kazachstanie.

Rosyjskiej propagandzie często nie udaje się wyolbrzymić problemów do tego stopnia, że ​​nie można ich już rozwiązać przy zachowaniu rosyjskich interesów.

Niedawnym przykładem jest decyzja Kazachstanu o zamknięciu misji handlowej w Rosji, co zostało wyolbrzymione w rosyjskich mediach, podczas gdy kazachscy dyplomaci twierdzą, że jest to drobne przetasowanie biurokratyczne.

READ  Tajwan w centrum nowej zimnej wojny

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak potoczy się konfrontacja na Bajkonurze.

Rosja jest żywotnie zainteresowana utrzymaniem dobrych stosunków z Kazachstanem, ale właśnie w stosunkach z tymi krajami Rosja prowadzi schizofreniczną politykę, która często prowadzi do katastrofy.


podsumowanie

Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego Środowa wizyta Thierry’ego Bretona w Bułgarii wywołała spekulacje, że kraj ten jest pod presją, by wysłać dostawy amunicji na Ukrainę.szczególnie drażliwy temat na dwa tygodnie przed przyspieszonymi wyborami.

O Parlament Europejski zatwierdził w czwartek mandat do rozpoczęcia międzyinstytucjonalnych negocjacji w sprawie europejskiej tożsamości cyfrowejz pierwszym spotkaniem politycznym zaplanowanym na przyszły tydzień.

W najbliższych dniach Polska wyśle ​​na Ukrainę cztery myśliwce MiG-29— powiedział w czwartek prezydent, stając się pierwszym z sojuszników Kijowa, który dostarczył takie samoloty.

Grupy Zielonych są zaciekłe w związku z niedawnym raportem Komisji na temat zrównoważonego rozwoju sektora wieprzowiny, krytykując go jako praktykę greenwashingu i zaprzeczając wnioskom, które rzekomo odzwierciedlają poglądy grupy ekspertów, do której należały.

Komisja Europejska opublikowała w czwartek nowe rozporządzenie, określając cele w zakresie produkcji, rafinacji i recyklingu kluczowych surowców potrzebnych do transformacji ekologicznej i cyfrowej.

Koniecznie sprawdź nasze Krótka ekonomia oraz EU Politics Decoded – podsumowanie cotygodniowych wiadomości z całej Europy.

Uważaj z…

  • Wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič przyjmuje Laurence’a Boone’a, francuskiego sekretarza stanu do spraw europejskich.
  • Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans spotyka się z przedstawicielami włoskich instytucji i środowisk biznesowych we Włoskim Instytucie Studiów nad Polityką Międzynarodową.
  • Komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis bierze udział w konferencji pt. „Baltic Nordic EU Conversations 2023” w Rydze.
  • Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w województwie łódzkim spotkał się z przedstawicielami lokalnych rolników.
  • Posiedzenie Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia UE-Macedonia Północna w piątek.

[Edited by Alice Taylor/Zoran Radosavljevic]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *