Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sąd Najwyższy w Polsce orzekł, że prawo UE jest niezgodne z konstytucją kraju

Published

on

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że niektóre przepisy UE są niezgodne z konstytucją kraju w długotrwałym i coraz bardziej zaciekłym sporze między Warszawą a Brukselą.

Wyrok będzie miał daleko idące konsekwencje dla dalszego członkostwa Polski w bloku i może utorować drogę do „legalnego polexitu”.

Legitymacja Trybunału Konstytucyjnego została zakwestionowana ze względu na wielokrotne powoływanie sędziów przez rządzącą konserwatywno-nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z naruszeniem polskiej konstytucji.

Chociaż rozprawa rozpoczęła się w lipcu, przed czwartkową sesją była czterokrotnie odraczana. Sprawa została wszczęta na wniosek polskiego premiera Mateusza Morawieckiego o ponowne zbadanie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS), który nadał blokowi pierwszeństwo przed polskim prawem. Przekonywał, że UE nie ma prawa ingerować w sprawy sądowe państw członkowskich, przekraczając tym samym swoje kompetencje wynikające z traktatów europejskich.

Decyzja ETS pojawiła się w trakcie szeregu sporów między Polską a UE, od wolności mediów po prawa kobiet i LGBT+. Unia Europejska wielokrotnie krytykowała też reformy sądownictwa przeprowadzane przez PiS w Polsce.

W zeszłym miesiącu Parlament Europejski wezwał Morawieckiego do zamknięcia sprawy, podkreślając „fundamentalny charakter prymatu prawa unijnego jako kamienia węgielnego prawa unijnego”.

Po dzisiejszym wyroku Jeroen Lenaers, rzecznik Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Komisji Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, powiedział w oświadczeniu, że wniosek Morawieckiego nie tylko legitymizował nielegalny wymiar sprawiedliwości w Polsce, ale także nazwał podwaliny europejskiego Unia kwestionowana ”.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostało skrytykowane przez ekspertów, którzy ostrzegali, że może ono zostać wykorzystane przez polską partię rządzącą do lekceważenia przyszłych orzeczeń ETS, dalszego naruszania praworządności i ostatecznie doprowadzić do wyjścia Polski z bloku.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Maciej Taborowski powiedział, że „spór nie dotyczy Konstytucji, ale reform sądownictwa, które są niezgodne z prawem UE”.

Wyrok trybunału wejdzie w życie z chwilą opublikowania przez rząd.

READ  Apple na wojnie z programistami Fortnite. Tim Cook nie cofnie się o krok
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *