Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rzeczywistość rozszerzona, sztuczna inteligencja i robotyka: odkryj polski „Las Krzemowy”

Published

on

Rzeczywistość rozszerzona, sztuczna inteligencja i robotyka: odkryj polski „Las Krzemowy”

Zalesiony region Podlasia w północno-wschodniej Polsce okazuje się być żyznym gruntem dla technologii i innowacji. Rozmawiamy z firmami i absolwentami w sercu tego niezwykłego centrum technologicznego.

REKLAMA

Polski region podlaski jest bogaty w piękno przyrody i obfituje w lasy. Ale teraz ma zamiar stać się czymś w rodzaju „lasu krzemowego” dzięki kwitnącej technologii i scenie IT.

Innowacyjność leży u podstaw wizji innowacji i inwestycji województwa podlaskiego. Chodzi o użyźnianie ekosystemu, który… pokaż dane zatrudnia już w branży IT ponad 10 000 osób, w tym ponad 4 000 programistów.

Ten międzynarodowy Grupa TenderHut ma swoje korzenie w województwie podlaskim. Jedna z jego 15 firm, Holo4Labsopracowała zaawansowaną technologię rzeczywistości rozszerzonej, aby pomóc naukowcom wyeliminować ręczne, czasochłonne zadania.

Firma twierdzi, że jej zaawansowane technologicznie okulary mogą pomóc skrócić prace nad lekiem nawet o trzy lata.

„W przypadku nowych leków opracowanie leku zajmuje od 10 do 15 lat. Skraca to czas do roku, dwóch, a nawet trzech lat – ujawnia Maciej Falkowski, Head of Product w Holo4Labs.

„Jako naukowiec mogę w pełni skoncentrować się na pracy, ponieważ widzę wszystko w zasięgu wzroku i nawiguję za pomocą poleceń głosowych, pozostawiając wolne ręce”.

„Kiedy mówimy o przyszłości, naprawdę chcemy ściśle współpracować ze wszystkimi uniwersytetami tutaj. Staramy się szkolić nowe osoby, staramy się mieć najlepszych pracowników, jakich możemy i tutaj też widzę duży rozwój” – powiedział Robert Strzelecki, Prezes Zarządu TenderHut Group SA

Dla Uniwersytet Medyczny w BiałymstokuW stolicy regionu technologia znajduje się w centrum badań, koncentrując się na takich tematach jak sztuczna inteligencja i to, w jaki sposób może ona pomóc w personalizowaniu przyszłych metod leczenia.

„Istnieje doskonałe środowisko do współpracy między uniwersytetami, na przykład środowiskiem akademickim i partnerami biznesowymi, co pomaga w opracowywaniu narzędzi faktycznie dostarczanych do łóżka pacjenta” – powiedział dr. – powiedział Focusowi Łukasz Szczerbiński, adiunkt w Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

„Mamy również szczęście, że mamy partnerów z dużym doświadczeniem, szczególnie z USA czy Niemiec” – dodał.

Promuj i zatrzymuj młode talenty

Photon to interaktywny robot wprowadzający technologię do szkół dzieci, będący pomysłem absolwentów z Podlasia. Widzi, słyszy i wyczuwa dotyk.

Zaprojektowane i zmontowane na Podlasiu, Photon twierdzi, że 60 000 jego robotów jest obecnie używanych w klasach w Europie i USA. A w miarę rozwoju startup chce pozostać wierny swoim korzeniom.

„Widzę duży rozwój regionalny w zakresie napływu nowych firm i technologii do tego regionu i uważam, że bardzo pomocne jest to, że możemy się wspólnie rozwijać” – wyjaśnił Michał Grześ, prezes zarządu firmy Tworzenie fotonów.

„W przyszłości oczywiście podejmiemy pewną globalną i międzynarodową ekspansję, ale rdzeń firmy nadal pozostanie tutaj”.

Techniczne i kreatywne umysły stojące za Photonem ukończyły studia Politechnika Białostocka. Tworzy historię start-upów absolwentów i pomaga zatrzymać młode umysły w regionie.

„Angażujemy przedsiębiorców” – powiedziała profesor Marta Kosior-Kazberuk z Politechniki Białostockiej.

„Już na etapie rekrutacji pokazujemy przyszłym kandydatom możliwości rozwoju kariery inżynierskiej w naszym regionie. Podczas studiów ściśle współpracujemy z firmami i organizujemy staże, wizyty studyjne, wykłady i kursy dla praktyków na naszej uczelni.

Podlaskie stawia na wykwalifikowanych absolwentów przy realizacji swojej wizji high-tech. Region zdaje sobie jednak sprawę, że jednym z największych wyzwań jest posiadanie go dość.

REKLAMA

Co roku na Podlasiu kończy studia około 9 000 studentów – młodej, wykwalifikowanej siły roboczej, na której region może polegać przy realizacji swojej wizji innowacji i inwestycji.

„Odbyliśmy wiele wyjazdów studyjnych za granicę. Byliśmy w Dolinie Krzemowej, odwiedziliśmy Izrael i wiele krajów Europy – powiedział Mariusz Dąbrowski, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego województwa podlaskiego.

Staramy się przeszkolić jak najwięcej osób, ale nadal uważam, że to nie wystarczy. To jest więc największe wyzwanie – myślę, że nie tylko w tej części Polski, ale w całej UE”.

READ  DVIDS - Aktualności - Grupa zadaniowa Marne i sojusznicy z NATO odwiedzają obiekty kulturalne w północno-wschodniej Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *