Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prezydent Polski przysięga rząd, który prawdopodobnie nie przetrwa dłużej niż 14 dni

Published

on

Prezydent Polski przysięga rząd, który prawdopodobnie nie przetrwa dłużej niż 14 dni

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski złożył w poniedziałek zaprzysiężenie w rządzie, który ma potrwać nie dłużej niż 14 dni, co jest manewrem taktycznym, który pozwoli konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość na nieco dłuższe utrzymanie się u władzy – i wyznaczenie większej liczby nominacji agencje rządowe.

Po wyborach ogólnokrajowych, które odbyły się w październiku, prezydent Andrzej Duda złożył zaprzysiężenie na premiera Mateusza Morawieckiego, który pełni tę funkcję od końca 2017 roku. Zgodnie z konstytucją Morawiecki i jego gabinet mają 14 dni na poddanie się parlamentowi wotum zaufania.

Prawie na pewno przegrają głosowanie, gdyż Morawiecki nie ma koalicji po tym, jak jego nacjonalistyczno-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość straciła większość parlamentarną, a żadna inna partia nie chce brać udziału w rządzie.

Morawiecki twierdzi, że szuka partnerów do rządzenia, ale ocenia swoje szanse na „10% lub nawet mniej”.

Przysięgę złożyli także pozostali członkowie nowego gabinetu Morawieckiego. Część ministrów pozostała na swoich stanowiskach, w tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, ale wiele stanowisk – w tym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, sprawiedliwości i edukacji – obsadzono nowymi nominacjami. Niektórzy weterani polityczni prawdopodobnie nie chcieli być częścią rządu, który miał upaść.

Krytycy Morawieckiego i Dudy – będącego politycznie po stronie Prawa i Sprawiedliwości – potępiają decyzję o utworzeniu rządu, który ewidentnie nie ma szans na zdobycie poparcia parlamentu, uznając ją za beznadziejny akt teatru politycznego.

Część krytyków zwraca uwagę, że ustępująca partia wykorzystuje ten czas na kolejne nominacje, co zwiększy jej wpływ na organy państwa nawet po opuszczeniu rządu. W ostatnich dniach nominowała lojalistów na stanowiska kierownicze w państwowej agencji audytu i organie nadzoru finansowego.

Po ośmiu latach sprawowania władzy najwięcej głosów w wyborach zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, tracąc jednak większość parlamentarną i zdobywając zaledwie 194 mandaty w 460-osobowym Sejmie.

READ  Ukraina i Polska bojkotują rozgrywki UEFA z rosyjskimi drużynami

Władza już przechodzi w ręce bloku partii prounijnych, które startowały w trzech oddzielnych rundach, ale obiecały współpracę. Razem zdobyli większość parlamentarną wynoszącą 248 mandatów i już przewodzą pracom parlamentu.

Ich kandydatem na premiera jest Donald Tusk, który sprawował tę funkcję od 2007 do 2014 roku, zanim przez pięć lat stał się czołowym politykiem UE i przewodniczącym Rady Europejskiej.

Jest na dobrej drodze, aby ponownie zostać premierem po wygaśnięciu w grudniu kadencji Morawieckiego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *