Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Portugalczycy w Polsce i krajach bałtyckich wzywają do bojkotu

Published

on

Portugalczycy w Polsce i krajach bałtyckich wzywają do bojkotu

W oświadczeniu skierowanym do agencji Lusa fundacja wyraziła „poważne obawy dotyczące praktyk w zakresie bezpieczeństwa danych” podczas głosowania korespondencyjnego, z którego korzysta zdecydowana większość portugalskich emigrantów, i wezwała, aby nie wysyłano ich na te wybory.

„Udostępnianie danych osobowych wyborców jest nadużyciem, zwłaszcza masowy dostęp do numeru karty obywatela znajdującej się na zewnętrznej stronie kopert wysyłanych do wyborców, a także możliwość uzyskania dostępu do niego przez osoby nieupoważnione w przypadku zagubienia pisma”. możliwość „wydrukowania karty obywatela danego wyborcy” – czytamy dalej w komunikacie.

Założona w 2023 r. Fundação Portugália wyjaśnia: „Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) wyraźnie stanowi, że dane osobowe muszą być przetwarzane w sposób zapewniający odpowiedni poziom bezpieczeństwa i chroniący je przed nieuprawnionym dostępem lub ujawnieniem”.

„Praktyki zaobserwowane przy głosowaniu korespondencyjnym budzą jednak poważne wątpliwości co do przestrzegania podstawowych zasad ochrony danych” – dodali sygnatariusze oświadczenia.

Fundacja wzywa „organy wyborcze w Portugalii do pilnego przeglądu swoich praktyk”, ponieważ „niezbędne jest, aby wyborcy mogli mieć pewność, że instytucje publiczne traktują ich dane osobowe z należytą starannością i ochroną przez cały proces wyborczy”.

Zdecydowana większość portugalskich wyborców za granicą będzie głosować korespondencyjnie w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 10 marca.

Według oficjalnego źródła MSW, liczba obywateli zarejestrowanych za granicą, którzy mogą głosować korespondencyjnie, wynosi 1 541 295 wyborców zamieszkałych w 189 krajach, natomiast chęć osobistego głosowania, które odbędzie się w 60 krajach, wyraziło 5 281 wyborców może konsulaty.

READ  bne IntelliNews - Polska gospodarka odbudowuje się o 5,7% po szoku pandemicznym w 2021 r.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *