Connect with us

Nauka

Polskie ogrodzenie graniczne zagraża rysiowi – mówią naukowcy

Published

on

Polskie ogrodzenie graniczne zagraża rysiowi – mówią naukowcy

Według naukowców przemierzanie polskiej Puszczy Białowieskiej, ogrodzenia na granicy kraju z Białorusią, które ma powstrzymać napływ migrantów, utrudnia ruch rysiów Białowieskich i może doprowadzić do ich wyginięcia. Przed ukończeniem muru granicznego pod koniec czerwca około 40 rysi, które podlegają ochronie polskiego prawa, zamieszkiwało gęsty las, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i obszar specjalnej ochrony UE Natura 2000.

Nie jest jasne, ile rysiów pozostało po polskiej stronie po wybudowaniu bariery, ale populacja prawdopodobnie zostanie podzielona między obie strony, poinformował Instytut Biologii Ssaków PAN, który monitoruje zwierzęta w lesie. „Rysie wykorzystywały tereny po obu stronach granicy, miały swoje tereny po obu stronach granicy, funkcjonowały jako populacja. Teraz podział lasu na dwa odrębne ekosystemy spowoduje rozdzielenie populacji tych zwierząt”, Rafał Kowalczyk z Instytutu powiedział.

„Podział w oczywisty sposób wpłynie na możliwość reprodukcji, wpłynie na organizację przestrzenną tej populacji, organizację społeczną, migrację, przepływ genów, a nawet może doprowadzić do wyginięcia tych rysi w dłuższym okresie czasu”. Polska straż graniczna twierdzi, że ogrodzenie nie stanowi przeszkody dla zwierząt, ponieważ ma 24 bramki dla dużych zwierząt, przez które mogą przejść w razie potrzeby, co pozwoli na dalszą migrację, i wskazał na ogrodzenie z lat 80. po stronie białoruskiej. już zmienił lokalizację zwierząt. wzorce ruchowe.

Kowalczyk powiedział, że jego badania wykazały, że rysie rude na Białorusi przechodziły przez płot około 50-60 razy w roku. Nowa bariera powstała po tym, jak w zeszłym roku kraje europejskie oskarżyły Białoruś o planowanie kryzysu migracyjnego poprzez sprowadzanie ludzi z Bliskiego Wschodu i zmuszanie ich do próby nielegalnego przekroczenia jej granic na Polskę i Litwę. Mińsk odrzucił oskarżenia.

READ  Wybory w Polsce mogą poprawić przyszłość Europy

(Ta historia nie była edytowana przez zespół Devdiscourse i jest automatycznie generowana z rozproszonego kanału.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *