Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski Prezydent i Premier składają wizytę w Białym Domu z okazji 25. rocznicy przynależności Polski do NATO

Published

on

Polski Prezydent i Premier składają wizytę w Białym Domu z okazji 25. rocznicy przynależności Polski do NATO

Prezydent Polski Andrzej Duda i premier Donald Tusk wspólnie odwiedzili Biały Dom, aby spotkać się z Joe Bidenem z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.

Dyskusje przywódców koncentrowały się na bezpieczeństwie, a zwłaszcza konieczności dalszego wspierania Ukrainy. USA ogłosiły także, że zaoferują Polsce pożyczkę w wysokości 2 miliardów dolarów oraz możliwość zakupu helikopterów i rakiet.

„Nie ma lepszego miejsca na uczczenie tej wyjątkowej rocznicy” – powiedział Duda w Waszyngtonie. „Zarówno Demokraci, jak i Republikanie podjęli tu odważne decyzje. NATO rozszerzyło się na wschód, Polska dołączyła do wolnego świata, Zachodu, gdzie zawsze było jej miejsce.”

Zarówno on, jak i Tusk podziękowali Bidenowi za wybitną rolę, jaką odegrał jako senator w latach 90. w zapewnieniu ratyfikacji przez USA członkostwa w NATO dla Polski, Węgier i Czech.

Tymczasem Biden pochwalił wkład Polski w sojusz, zauważając, że kraj wydaje obecnie na obronę prawie 4% PKB, co jest najwyższą względną kwotą w NATO. Podziękował także Polsce za wsparcie, jakie okazała Ukrainie, w tym za dalsze przyjęcie około miliona uchodźców.

„Dziś nie ma bezpiecznej Europy bez silnej Polski, ale powiedziałbym też, że nie ma sprawiedliwej Europy bez wolnej i niezależnej Ukrainy” – Tusk powiedział Bidenowi.

Tusk dodał później prasie, że ma nadzieję, że „jeden głos z Polski, jeden głos z Europy” może doprowadzić do zmiany zdania wśród Republikanów w Kongresie, którzy zablokowali przyjęcie ustawy blokującej wsparcie USA dla Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów. dolarów.

READ  Polska twierdzi, że może podjąć kroki prawne w związku z opóźnieniem szczepionki Pfizer Covid-19 | Wiadomości ze świata

„Brak pozytywnej decyzji będzie kosztował życie tysięcy ludzi – kobiet i dzieci – na Ukrainie” – ostrzegł polski premier.

Przed rozmowami w Białym Domu doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział reporterom, że Stany Zjednoczone zatwierdzą pożyczkę w ramach bezpośredniej pomocy zagranicznej w wysokości 2 miliardów dolarów dla Polski i zaoferują sprzedaż Warszawie 96 helikopterów Apache. Duda i Tusk później potwierdzili tę wiadomość.

Departament Stanu USA ogłosił dzisiaj również, że zatwierdził planowaną sprzedaż Polsce rakiet powietrze-ziemia wraz z związaną z nią logistyką i wsparciem za 1,77 miliarda dolarów.

Umowy te przyczyniłyby się do bezprecedensowego wzrostu wydatków Polski na obronę od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, w ramach której kraj podpisał kontrakty o wartości dziesiątek miliardów dolarów, głównie ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową.

Zarówno Duda, jak i Tusk zauważyli po spotkaniu, że rozmawiali także o udziale USA w budowie pierwszych w Polsce elektrowni jądrowych.

Przed wyjazdem do USA Duda opublikował apel w Poczta Waszyngtona W odpowiedzi na zwiększone wydatki wojskowe Rosji w następstwie wojny na Ukrainie członkowie NATO wezwali do podniesienia docelowego poziomu wydatków na obronę z obecnych 2% PKB do 3%.

Spotkało się to jednak z chłodną reakcją w USA. Poproszony o komentarz w sprawie propozycji Dudy, rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że lepiej byłoby najpierw upewnić się, że wszystkie kraje sojuszu przestrzegają limitu 2 procent, którego wiele z nich nie przekracza.

READ  Politycy opozycji próbują szturmować polski parlament – ​​POLITICO

W rozmowie w Waszyngtonie dla amerykańskiej telewizji TVN Tusk powiedział, że „ostrzegł prezydenta, że ​​nie spotka się z entuzjastyczną reakcją na tę propozycję” i że jego zdaniem Polska powinna zamiast tego skupić się na „przekonaniu naszych partnerów do przestrzegania stawki 2%”. PKB [target for] Wydatki na obronę”.

Premier dodał jednak, że ma nadzieję, że apel Dudy pomoże „zmobilizować kraje NATO” i może „wprawić w zakłopotanie tych, którzy nie osiągną progu 2%.

W polityce wewnętrznej Duda i Tusk znajdują się w dwóch przeciwstawnych obozach, przy czym prezydent jest sprzymierzony z byłą rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która jest obecnie w opozycji. Wielokrotnie popadał w konflikt z nowym rządem, który zarzuca mu łamanie norm demokratycznych i prawnych.

Jednak wspólna wizyta w Białym Domu dała szansę pokazania jednolitego frontu w sprawie bezpieczeństwa Polski, w zgodzie ze sobą Prezydenta i Premiera.

„Nie zgadzam się politycznie z prezydentem Andrzejem Dudą niemal we wszystkim” – napisał w poniedziałek na Twitterze Tusk. „Ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszej ojczyzny, musimy i będziemy działać razem, nie tylko podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych”.

W poniedziałkowym telewizyjnym orędziu do narodu Duda podkreślił, że „członkostwo Polski w NATO jest symbolem naszej jedności narodowej” i cieszy się poparciem lewicy, centrum i prawicy. „Chcę, żeby Polska wysłała jasny sygnał, że w tych sprawach mówimy jednym głosem” – dodał.

READ  Izrael pomija polskie spotkania antysemickie, ale niektórzy nadal widzą odwilż w nadchodzących stosunkach

Zarówno Tusk, jak i Duda podkreślali także, że stosunki polsko-amerykańskie rozwijają się niezależnie od tego, czy w Waszyngtonie władzę sprawują Demokraci, czy Republikanie. Duda nawiązał bliskie stosunki z Donaldem Trumpem, a Biden następnie zatwierdził długo oczekiwaną stałą bazę wojskową USA w Polsce.

Jednak gdy Trump był w Białym Domu, na czele polskiego rządu stał podobnie myślący prawicowy populista PiS, co przyczyniło się do sprawnych relacji. W przypadku powrotu do władzy stosunki z rządem Tuska prawdopodobnie będą mniej przyjazne.

Wyraźna niechęć Trumpa do wspierania Ukrainy kolidowałaby także ze stanowiskiem Polski i dwóch głównych partii Dudy, które wzywały społeczność międzynarodową do wsparcia Kijowa i zajęcia twardego stanowiska wobec Rosji.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: Jakub Szymczuk/KPRP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *