Connect with us

Nauka

Polski miliarder przekształci paryski dom Marii Skłodowskiej-Curie w „przestrzeń dla wyjątkowych kobiet”

Published

on

Polski miliarder przekształci paryski dom Marii Skłodowskiej-Curie w „przestrzeń dla wyjątkowych kobiet”

Polska miliarderka Dominika Kulczyk kupiła nieruchomość na przedmieściach Paryża, którą często odwiedzała polska naukowiec i laureatka Nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curie.

Kulczyk planuje przekształcić to miejsce w „Dom Sióstr”, który będzie „przestrzenią spotkań i pracy dla wyjątkowych kobiet z całej Europy” – ogłosiła jej fundacja charytatywna.

„Maria Skłodowska-Curie swoim życiem udowodniła, że ​​ograniczenia nie istnieją” – napisała Kulczyk. „Pokazała, że ​​kobiety mogą być liderkami w najtrudniejszych dziedzinach nauki. Mogą pokazać kierunek, w jakim będzie podążał świat za dziesięciolecia. Stała się symbolem kobiecej siły i zwiastunem wielkich zmian.”


Urodzona jako Maria Skłodowska w Kongresówce – państwie faktycznie znajdującym się pod rosyjską kontrolą – w 1867 roku Skłodowska-Curie stała się jednym z najwybitniejszych naukowców w historii. Pozostaje jedyną osobą, która zdobyła Nagrody Nobla w dwóch dziedzinach nauki.

W wieku dwudziestu lat przeprowadziła się do Francji. W 1891 r. rozpoczęła studia na Uniwersytecie Paryskim i tam poznała swojego kolegę-naukowca i przyszłego męża, Pierre’a Curie. Obaj wspólnie zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 roku za pionierskie prace nad radioaktywnością (słowo wymyślone przez samą Skłodowską-Curie).

Po śmierci Piotra w wypadku ulicznym w 1906 r. Skłodowska-Curie kontynuowała swoje badania, zdobywając w 1911 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie pierwiastków radu i polonu.

W ubiegłym roku wystawiono na sprzedaż dom w Saint-Rémy-lès-Chevreuse, w którym Marie, Pierre i ich córki Ève i Irène spędzali wakacje i weekendy w latach 1904–1906. Początkowo polski rząd zapowiadał, że spróbuje kupić nieruchomość, ale Kulczyk zrobił to teraz.

READ  W miejscach wokół Berlina konferencja stawia pytania o przyszłość miast

„Chcemy uczcić dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie” – powiedziała. „Dom polskiej noblistki należy do całej ludzkości i jest naturalnym miejscem spotkań kobiet, których twórczość przekracza wszelkie znane nam bariery. Chciałbym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze.

Fundacja Kulczyka poinformowała, że ​​rozpoczęły się już pierwsze ekspertyzy stanu budynku uznanego za zabytek historii Francji i niezbędne prace. Jej zakończenie zaplanowano na rok 2025.

Polski rząd oferuje zakup domu Marii Skłodowskiej-Curie we Francji

Wśród członków projektu Kulczyka „Braterstwo” są polska reżyserka Agnieszka Holland i Iryna Deshchytsia, żona ambasadora Ukrainy w Polsce. Jak podaje raport, grupa starała się już pomóc kobietom i dzieciom uciekającym przed wojną na Ukrainie Wysokie Obcasy.

Dominika Kulczyk to polska bizneswoman, współzałożycielka i prezes Kulczyk Foundation oraz córka Jana Kulczyka, który aż do swojej śmierci w 2015 roku był najbogatszym człowiekiem w Polsce. W zeszłym roku znalazła się w rankingu m.in. Forbesa jako piąta najbogatsza osoba w kraju, z majątkiem szacowanym na 7,6 miliarda złotych (1,7 miliarda euro).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *