Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski historyk z prawicowo-ekstremistyczną przeszłością rezygnuje ze stanowiska państwowego

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski historyk zrezygnował w poniedziałek z rządowego instytutu historycznego po tym, jak wybuchły kontrowersje wokół jego poprzednich powiązań ze skrajnie prawicową organizacją i zdjęć, na których wykonał sztywno uzbrojony faszystowski salut.

Tomasz Greniuch został niedawno mianowany szefem Wrocławskiego Biura IPN, organizacji państwowej, której misją jest badanie zbrodni z czasów nazistowskich i komunistycznych.

Szef instytutu Jarosław Szarek powiedział w poniedziałek w oświadczeniu, że Greniuch złożył rezygnację i została przyjęta. Szarek powiedział, że okoliczności nominacji uniemożliwiają Greniuchowi wykonywanie swojej pracy.

Wzrosło oburzenie z powodu nominacji w Polsce, kraju, który ogromnie ucierpiał pod rządami niemieckich nazistów podczas II wojny światowej. Fakt, że Greniuch został nawet powołany na jego stanowisko, był przez niektórych postrzegany jako fakt, że prawicowy ekstremizm wszedł do głównego nurtu konserwatywnej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość w Polsce.

Greniuch publicznie przeprosił w piątek za swoje młodzieńcze zachowanie.

„Nigdy nie byłem nazistą. Jeszcze raz przepraszam za nieodpowiedzialny gest kilka lat temu i uważam to za błąd – powiedział, opisując swoje poprzednie zachowanie jako „młodzieńczą odwagę”.

Rzecznik jego biura powiedział, że Greniuch, który ma około 30 lat, nie był dostępny do komentowania w poniedziałek.

Urzędnicy blisko prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego zasygnalizowali, że Greniuch powinien zostać zwolniony.

– W interesie instytucji i wizerunku Polski stanowisko szefa IPN we Wrocławiu powinno się zmienić – powiedział w poniedziałek Michał Dworczyk, czołowy doradca Morawieckiego.

Oburzenie w Polsce wzrosło, gdy w mediach pojawiły się zdjęcia Greniucha, który w 2005 roku wykonał sztywno uzbrojoną solutkę i nosił koszulkę Obozu Narodowo-Radykalnego, skrajnie prawicowej grupy o korzeniach antysemickich i jawnie faszystowskich, że istniał przed II wojną światową.

READ  Jadwiga Emilewicz o "Huzarach" Solidarności Polski

Greniuch został już przeniesiony na stanowisko szefa biura IPN w Opolu w południowo-zachodniej Polsce trzy lata wcześniej.

W wywiadzie radiowym z 2019 roku powiedział, że nie odciął się od swoich wcześniejszych poglądów, ale zmienił swoje zachowanie.

„Kiedy masz wymarzoną pracę, spróbuj być profesjonalistą” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *