Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska wybiera amerykańską ofertę na swoją pierwszą elektrownię jądrową – PM

Published

on

Polska wybiera amerykańską ofertę na swoją pierwszą elektrownię jądrową – PM

WARSZAWA, 28 października (Reuters) – Amerykańska firma Westinghouse Electric Co zbuduje pierwszą w Polsce elektrownię jądrową – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki, potwierdzając od dawna oczekiwaną decyzję mającą na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla i węgla do wygaśnięcia.

W sytuacji, gdy Rosja jest w stanie wojny na sąsiedniej Ukrainie, wybór przez Polskę partnera ze Stanów Zjednoczonych podkreśla nacisk, jaki Warszawa kładzie na stosunki z Waszyngtonem w czasie, gdy jej bezpieczeństwo jest w centrum uwagi.

„Potwierdzamy, że nasz projekt energetyki jądrowej będzie wykorzystywał niezawodną i bezpieczną technologię @WECNuclear” – powiedział Morawiecki na Twitterze.

Westinghouse konkurował z południowokoreańską państwową firmą Korea Hydro Nuclear Power, która złożyła ofertę w kwietniu. Warszawa rozmawiała również o projekcie z francuskimi firmami.

„Partnerstwo USA w tym projekcie jest korzystne dla nas wszystkich: możemy zaradzić kryzysowi klimatycznemu, wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy i pogłębić strategiczne więzi amerykańsko-polskie” – powiedziała wiceprezydent Kamala Harris w tweecie.

Harris współpracował z sekretarz ds. energii Jennifer Granholm, aby pomóc Westinghouse w zabezpieczeniu umowy i kilkakrotnie współpracował z Morawieckim w ciągu ostatniego roku, powiedział urzędnik Białego Domu. Projekt stworzyłby tysiące amerykańskich miejsc pracy, dodał urzędnik.

Wybór Westinghouse i Stanów Zjednoczonych jest przesłaniem dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina „o sile i wspólnym rozwoju sojuszu polsko-amerykańskiego”, powiedział wysoki rangą urzędnik administracji USA.

Warszawa szukała partnera do budowy 6-9 gigawatów (GW) mocy jądrowej i zapewnienia do 49% finansowania kapitałowego dla projektu. Zaplanowano wybór technologii dla pierwszych trzech reaktorów do końca 2022 r., przy czym pierwszy zestaw ma rozpocząć pracę w 2033 r.

„Rozumiemy, że decyzja będzie dotyczyć pierwszych trzech reaktorów i rozumiemy, że Polska zamierza docelowo zbudować sześć reaktorów Westinghouse AP1000, a w późniejszym terminie formalną decyzję w sprawie drugiego zestawu trzech uderzających reaktorów” – powiedział amerykański urzędnik.

READ  Polska ustawa postrzegana jako atak na krytycznych nadawców

Źródła podają, że Polska najpierw wybierze technologię, która wskaże, kto będzie partnerem, a następnie omówi szczegóły umowy.

Reportaż Justyny ​​Pawlak i Anny Koper; dodatkowe reportaże Andrei Shahalal w Waszyngtonie; Edytowane przez Granta McCoola i Cynthię Osterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *