Connect with us

Nauka

Polska rozpoczyna proces zatwierdzania importu reaktorów z Korei Południowej

Published

on

Polska rozpoczyna proces zatwierdzania importu reaktorów z Korei Południowej
Elektrownia jądrowa obsługiwana przez Korea Hydro & Nuclear Power w Korei Południowej (dzięki uprzejmości KHNP)

Polska rozpoczęła proces uzyskiwania zgody na budowę elektrowni jądrowej składającej się z reaktorów południowokoreańskich – podają zagraniczne media, pomimo trwającego sporu dotyczącego eksportu pieców atomowych z azjatyckiego kraju pomiędzy amerykańską firmą Westinghouse Electric Corp. .

PGE PAK Energia Jądrowa SA (PPEJ) złożyła 17 sierpnia wniosek do Ministra Klimatu i Środowiska o wydanie decyzji co do zasady w sprawie budowy elektrowni jądrowej składającej się z co najmniej dwóch reaktorów APR-1400 dostarczonych przez Korea South. spółek w centralnej Polsce – podają media takie jak World Nuclear News.

PPEJ jest wspólną spółką celową 50-50 pomiędzy polską państwową spółką energetyczną Polską Grupą Energetyczną (PGE) a prywatną spółką Zespol Elektrowni Patnów-Adamov-Konin (ZE PAK), która podpisała wstępną umowę na budowę elektrowni jądrowej z KHNP w październiku 2022 roku.

Decyzja ta jest w zasadzie pierwszym krokiem w kierunku uzyskania przez rząd pozwolenia na budowę elektrowni jądrowej. Tylko autoryzowane firmy mogą wystąpić o dodatkową zgodę na inne procesy, takie jak wybór lokalizacji i budowa.

PPEJ zamierza w ciągu 90 dni uzyskać zgodę Ministra Środowiska i przystąpić do działań następczych w zakresie komercyjnej eksploatacji elektrowni jądrowej począwszy od 2035 roku.

KNHP ROZWIĄŻE SPOR Z WESTINGHOUSE

KNHP nie rozpoczęło jeszcze podstawowych prac związanych z elektrownią jądrową, takich jak studium wykonalności, jako spółka zależna będąca w całości własnością Korea Electric Power Corp. (KEPCO) podpisało list intencyjny z PGE i ZE PAK.

Było to spowodowane sporem pomiędzy KHNP a Westinghouse, który w zeszłym roku złożył przed amerykańskim sądem pozwy przeciwko południowokoreańskiemu operatorowi elektrowni jądrowych i wodnych oraz jego spółce-matce o zablokowanie eksportu reaktorów do Polski.

Uznano, że Polska jest tak zainteresowana importem południowokoreańskich reaktorów, że rząd wszczął w tej sprawie postępowanie administracyjne – stwierdzili eksperci nuklearni tego azjatyckiego kraju.

READ  Dwóch kolejnych mieszkańców umiera z powodu COVID-19, gdy liczba zachorowań na obszarach wiosek rośnie

„Wszczęcie przez Polskę procesu stanowi presję na Westinghouse, aby szybko zakończył arbitraż z KHNP i współpracował przy budowie elektrowni jądrowej” – powiedział Jeong Yong Hoon, profesor inżynierii jądrowej w Korea Advanced Institute of Science and Technology. Firma Westinghouse została wybrana do realizacji pierwszego w kraju projektu elektrowni jądrowej.

KHNP i Westinghouse skierowały spór do południowokoreańskiego organu arbitrażowego, ponieważ negocjacje w sprawie pozasądowego rozstrzygnięcia nie powiodły się.

Prawdopodobnie zakończą bitwę możliwą płatnością opłat za doradztwo techniczne przez KHNP na rzecz Westinghouse, mówią źródła branżowe w Seulu.

Napisz do Sul-Gi Lee pod adresem [email protected]

Jongwoo Cheon zredagował ten artykuł.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *