Jesteśmy dalej od bycia zespołem niż dwa lata temu w Bolonii. Uderza nas i przejeżdża włoski skuter, który ujawnia wszystko, o czym mówiłem i pisałem, odkąd zacząłem pracować jako ekspert, komentator i publicysta. To, jak nasza drużyna zaprezentowała się na włoskiej ziemi, to nie wypadek przy pracy, słabszy dzień, słabsza forma niektórych zawodników czy wina młodzieży. Jest pochodną tego, co zasygnalizowaliśmy na mundialu w Rosji oraz w okresie po mundialu.
Polsat Sport
Był film o reprezentacji narodowej „Niekochani”. W tej produkcji, która została wyemitowana po wygraniu kwalifikacji na Euro 2020, my, eksperci, dziennikarze i osoby piszące o piłce nożnej, otrzymaliśmy zastępstwo za to, co mówili o nas sztab szkoleniowy, ludzie z drużyny i sami reprezentanci. myśleć. Według nich niesłusznie krytykujemy, niesprawiedliwie oceniamy, a nawet obrażamy.
Jak ktoś, kto nie grał w piłkę nożną lub trochę jak ja, ma śmiałość, by wyrazić siebie w reprezentacji. Jakże są dziennikarze i sfrustrowani brakiem własnego sukcesu „bagier”, bo piłkarzy można określić jedynie jako dzisiejsze pokolenie graczy, mylą się. Nie widzą nakreślonego i wdrożonego planu odbudowy zespołu i trzymania się go, ponieważ lepiej jest krytykować niż chwalić, bo lepiej się sprzedaje.
Duży nacisk położono zarówno na portret, jak i na tych, którzy o nim piszą, i niestety wielu nie wytrzymało presji. Ulegli tej presji udając się na „drugą stronę księżyca” i nosząc „różowe okulary”. Zaczęliśmy „połykać” ten mit rozmiarów, niedostrzegalnych szczegółów i małych kroków.
Udało nam się wygrać grupę el. MNIE, to sukces. Gratulacje, ta wygrana nie miała stylu. Porażka Słowenii w tych rundach kwalifikacyjnych powinna być sygnałem ostrzegawczym, ale łatwiej było złapać Pazdana za kozła ofiarnego za okropną grę. Radosne zwycięstwo 1: 0 w Wiedniu i szczęśliwy remis z Austrią na stadionie narodowym były kolejnym sygnałem.
Zwycięstwo ze Słowenią było równie szczęśliwe. Nasz kapitan przywrócił nas do życia wspaniałą, indywidualną akcją w tej grze, a gol Iličicia po uderzeniu Recy pokazał, że kiedy drużyna gra piłką, nie mamy pojęcia, jak się oprzeć, i możemy polegać tylko na geniuszu „Lewy’ego”. ”.
Niemniej jednak mecz wygraliśmy, a ponieważ było to pożegnanie Łukasza Piszczka, to też szybko udało nam się zamieść problemy tego meczu pod „piskliwy czerwony dywan”. Każdy, kto wówczas krytykował, był „niekochany”. Po przełożeniu mistrzostw Europy i pierwszych meczach w nowej edycji Ligi Narodów, bardzo złym meczu z Holandią i porażce 0: 1, tłumaczenia były inne.
Najbardziej rozbawiło mnie jednak stwierdzenie, że pandemia i długi brak gry wpłynęły na taką postawę w tej grze. Kiedy usłyszałem te „tłumaczenia”, odniosłem wrażenie, że COVID 19 atakował tylko tutaj, a inne drużyny, w tym Holandia, grały, trenowały i ogólnie graliśmy dobrze.
W tym czasie już utrzymywałem i powtarzam, że jednym z największych problemów tych pracowników jest brak trzeźwej oceny sytuacji. Dlatego zawsze byłem postrzegany jako pierwszy krytyk, który był „kapitanem” przez ostatnie dwa lata i jako pierwszy zdezorientował i nie lubił menedżera i reprezentacji. To wszystko dlatego, że ośmielam się pisać to, co widzę, a nie to, co potencjalny klient chciałby usłyszeć. To tylko kwestia czasu, zanim druga część tego filmu „Niekochana” a ja wcielę się w główną rolę.
Potem przyszedł październikowy „Złota Jesień Polski”. Nagle, po fajnym meczu i wygranej 5-1 z Finlandią, która była bardzo słaba, ale co trzeba podkreślić, graliśmy też w eksperymentalnym składzie i zacząłem szukać światła w tunelu. Widziałem, jak zespół gra z pomysłem, wigorem, dużą i średnią presją, bardzo fajnymi akcjami całej drużyny, zakończonymi bramkami.
A wygrana 0: 0 z Włochami i wygrana 3: 0 z Bośnią i Hercegowiną z niezłym golem po akcji Lewy-Linetty tak pobudziły naszą wyobraźnię, że zaczęliśmy mamrotać o zwycięstwie w tej grupie. Prezes Boniek powiedział już, że jeśli wygramy, zorganizujemy finały. Znowu zrezygnowałem z tego „zdjęcia” i z wielką nadzieją czekałem na rewanż z Włochami.