Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska publikuje program odbudowy przemysłu trzody chlewnej

Published

on

Polska publikuje program odbudowy przemysłu trzody chlewnej

Grupa polskich ministrów przedstawiła plan odbudowy przemysłu trzody chlewnej, mający na celu zwiększenie liczby macior o 200 tys. Firmy nie są jednak przekonane, czy nowy plan będzie miał kluczowe znaczenie dla borykającej się z trudnościami branży.

Według Roberta Telusa, polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, liczba świń w Polsce spada, a rolnicy wycofują się z działalności. Dzięki temu 80% odsadzonych od matki z Danii, Niemiec i Holandii trafia obecnie do gospodarstw w Polsce. Polska ma wystarczające środki, aby utrzymać stado świń liczące około 19 milionów sztuk, ale niedawno opublikowane dane statystyczne wykazały, że liczba ta spadła do zaledwie 10 milionów – podał minister.

Program pilotażowy o wartości 250 mln zł (56,1 mln euro) obejmuje pożyczkę i dotację na specjalnych warunkach dla hodowców na budowę, rozbudowę i modernizację chlewni oraz ich wyposażenia, w tym wznowienie produkcji w gospodarstwach, w których prowadzono produkcję trzody chlewnej. zatrzymany.

Dotacja może zostać przeznaczona na zakup i montaż urządzeń i wynosi 65% wartości zakupu lub dzierżawy maszyn, urządzeń, wyposażenia chlewni oraz ich montażu.

W ramach kredytów preferencyjnych państwo dopłaca do oprocentowania w wysokości 100% w pierwszych dwóch latach i 50% w kolejnych dwóch latach.

Podstawowe kwestie nie są poruszane

Brak środków finansowych nie jest najpilniejszym problemem polskiej branży trzody chlewnej – stwierdziła Wielkopolska Izba Rolnicza w komentarzu do planu przebudowy.

„W rzeczywistości te fundusze już istnieją i tak naprawdę nie są wykorzystywane. Obecnie producenci trzody chlewnej boją się rozwijać i inwestować pieniądze. Ich celem jest przetrwanie dzięki temu, co mają pod ręką. „Największym problemem jest brak stabilności rynkowej i gospodarczej oraz bardzo niska lub ujemna rentowność przedsiębiorstw i ASF” – stwierdziła izba.

Produkcję prosiąt odsadzonych utrudnia także masowy import z innych krajów europejskich. W tym segmencie jakikolwiek wzrost produkcji jest ryzykowny, ponieważ nie ma gwarancji, że ostatecznie sprzeda się więcej prosiąt – wyjaśniła organizacja biznesowa.

READ  Białoruś zaprzecza, że ​​sytuacja migrantów na polskiej granicy się pogarsza

Program skrytykował także polskie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej Polpig. „Strategia musi być opracowywana przy udziale ekspertów, a nie stać się elementem kampanii wyborczej, która przyćmiewa realne wyzwania i problemy hodowców trzody chlewnej” – stwierdziło stowarzyszenie, dodając, że proponowane rozwiązania są przestarzałe i nie zostaną wdrożone z opóźnieniem. igła za dużo dla branży.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *