Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska potrzebowała oprogramowania szpiegującego, mówi były premier | Arkansas Demokratyczna Gazeta

Published

on

Polska potrzebowała oprogramowania szpiegującego, mówi były premier |  Arkansas Demokratyczna Gazeta

WARSZAWA, Polska (AP) – Były polski premier Jarosław Kaczyński powiedział w piątek komisji parlamentarnej, że jego zdaniem Polska potrzebuje zaawansowanego oprogramowania szpiegującego, ale pomimo swojej pozycji lidera nie interesuje go, w jaki sposób zostanie ono wykorzystane ani przeciwko komu.

Kaczyński zeznawał przed komisją podczas telewizyjnego posiedzenia w sprawie zakupu i rzekomego nielegalnego wykorzystania zaawansowanego oprogramowania szpiegującego przez rząd kierowany przez jego partię Prawo i Sprawiedliwość, który sprawował władzę w latach 2015–2023. Przez część tej kadencji pełnił funkcję wicepremiera ds. bezpieczeństwa narodowego.

„Aż do Pegaza [spyware] „Zdawałem sobie sprawę, że jest to narzędzie do włamywania się do urządzeń komunikacyjnych i że jest potrzebne Polsce i że inne kraje też je mają” – powiedział Kaczyński. Podkreślił jednak, że „nie jest bezpośrednio zainteresowany działalnością operacyjną spółki”. [security] Usługi.”

Jednak później stwierdził, że „użycie Pegaza było zgodne z prawem, nie zawierało żadnych wad i w 99% przypadków był używany przeciwko przestępcom”.

Kaczyński przeważnie unikał bezpośrednich odpowiedzi na pytania, twierdząc, że nie pamięta faktów, lub robił dygresje, chwaląc rząd PiS. Przesłuchanie trwało wiele godzin.

Z ustaleń non-profit Citizen Lab Uniwersytetu w Toronto wynika, że ​​oprogramowanie szpiegowskie Pegasus z siedzibą w Izraelu, należące do NSO Group, było wykorzystywane do szpiegowania urządzeń mobilnych przeciwników partii. Z najnowszych informacji wynika, że ​​podsłuchiwano także niektórych ważnych członków prawicowej partii Kaczyńskiego.

Doniesienia, o których po raz pierwszy poinformowała agencja Associated Press w 2021 r., zszokowały Polską i zwiększyły obawy Unii Europejskiej, że rząd Prawa i Sprawiedliwości podważa praworządność. Niszczą także wiarygodność populistycznej partii Kaczyńskiego. Polskie włamania są uważane za szczególnie rażące, ponieważ miały miejsce w państwie członkowskim UE.

Kiedy rozprawa się rozpoczęła, Kaczyński starał się unikać składania zeznań, argumentując, że nie powinien składać zeznań. Stwierdził, że ma jedynie marginalną wiedzę na temat sposobu wykorzystania oprogramowania szpiegującego Pegasus, ale według Hearing to, co wie, jest tajemnicą i nie może zostać ujawnione publicznie.

READ  Polska złożyła pozew przeciwko „autorytarnej” polityce klimatycznej UE

Kaczyński odmówił powtórzenia części przysięgi świadka, która zapewnia „całą prawdę”, co spowodowało opóźnienie w komisji, która debatowała nad tym, czy złożył przysięgę prawidłowo.

W toku postępowania Kaczyński zaatakował swojego politycznego rywala, obecny rząd, twierdząc, że śledztwo komisji było „ćwiczeniem politycznym” mającym na celu udowodnienie „iluzorycznego przekonania, że ​​w Polsce istniało w okresie sprawowania przez jego partię dyktatury”.

Kaczyński (74 l.) był premierem w latach 2006–2007, ale nadal odgrywał kluczową rolę w polskiej polityce nawet po odejściu ze stanowiska, zwłaszcza gdy jego partia ponownie rządziła w latach 2015–2023. W momencie wykorzystania oprogramowania szpiegowskiego był uważany za najpotężniejszego polskiego polityka.

W styczniu 2022 roku Kaczyński przyznał, że kraj kupił zaawansowane oprogramowanie szpiegowskie od NSO Group, ale zaprzeczył, jakoby było ono wykorzystywane do atakowania jego przeciwników politycznych.

Obecny premier Donald Tusk powiedział, że poprzedni rząd wykorzystał Pegasusa nielegalnie i obrał za cel „bardzo długą” listę ofiar. Licencja Polski na korzystanie z Pegasusa została cofnięta w 2022 roku po doniesieniach o wykorzystaniu go przez rząd przeciwko przeciwnikom politycznym.

Pegasus zapewnia operatorom pełny dostęp do docelowych urządzeń mobilnych, umożliwiając im wyodrębnianie haseł oraz aktywację mikrofonu i kamery w celu słuchania w czasie rzeczywistym.

Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę w grudniu po porażce wyborczej. Nowy parlament, zdominowany przez koalicję prounijną, powołał specjalną komisję, która ma zbadać wykorzystanie oprogramowania szpiegującego przez poprzedni rząd. Oczekuje się, że komisja przeprowadzi także wywiady z innymi członkami rządowego departamentu prawa i sprawiedliwości oraz ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *