Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska otrzymuje zielone światło z UE na rozszerzenie programu finansowania OZE

Published

on

Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, Komisja Europejska zatwierdziła rozszerzenie istniejącego programu promującego wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Polsce.

Środek został pierwotnie zatwierdzony w 2017 r. z budżetem ok. 9,4 mld euro (40 mld zł) i powinien wygasnąć 30 czerwca 2021 r. 17 grudnia 2020 r. Komisja zatwierdziła przedłużenie kadencji o sześć miesięcy do końca 2021 r.

Komisja zatwierdziła właśnie przedłużenie programu na lata 2022-2027. Pomoc przyznawana jest w formie zmiennej premii doliczanej do ceny rynkowej, liczonej jako różnica między ceną wywoławczą a hurtową ceną energii elektrycznej.

„Komisja oceniła środek zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, w szczególności z wytycznymi z 2014 r. w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i energię. Komisja uznała, że ​​pomoc jest niezbędna do dalszego rozwoju produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz do pomocy Polsce w osiągnięciu celów środowiskowych wyznaczonych na poziomie europejskim i krajowym.”, ogłosiła Komisja Europejska.

„Polska zobowiązała się do przeprowadzenia ewaluacji ex post w celu oceny charakterystyki i realizacji rozszerzonego programu. Komisja stwierdziła, że ​​przedłużony środek pozostaje zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa, ponieważ będzie nadal przyczyniał się do zwiększania udziału energii odnawialnej w Polsce i ograniczania emisji gazów cieplarnianych zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu i konkurencji na rynku wewnętrznym bez nadmiernego zniekształcania go ”.

W maju Komisja zatwierdziła także program różnicowych kontraktów dla polskich morskich elektrowni wiatrowych (CfD), za pomocą którego kraj zamierza wesprzeć realizację projektów morskiej energetyki wiatrowej kwotą 22,5 mld euro.

Program CfD dla morskich farm wiatrowych będzie realizowany w dwóch fazach i potrwa do 2030 roku.

W pierwszej połowie 2021 r. zaoferowano do 5,9 GW mocy w ramach kontraktów na różnice kursowe (CfD) dla projektów na najbardziej zaawansowanych etapach rozwoju, z których część może być uruchomiona do 2025 r.

W tej pierwszej fazie Polski Urząd Regulacji Energetyki (URE) przyznał KTR projekty morskiej energetyki wiatrowej 1 GW Baltica 3 i 1,5 GW Baltica 2, opracowany przez Ørsted i PGE, oraz do projekt morskiej energetyki wiatrowej o mocy 350 MW FEW Baltic II, opracowany przez Baltic Trade and Invest Sp.z oo, spółkę zależną niemieckiej grupy energetycznej RWE, która: Projekt wiatrowy B&C o mocy 370 MW opracowany przez Ocean Winds, Equinor i Polenergia Bałtyk II i Bałtyk III Projekty o łącznej mocy 1440 MW i 1,2 GW moc Morza Bałtyckiego Projekt opracowany przez PKN Orlen i Northland Power.

Druga faza rozwoju obejmuje dwie aukcje CfD, pierwszą w 2025 r. i drugą w 2027 r., każda na 2,5 GW dodatkowej mocy.

Aukcje następują po podpisaniu w lutym przez Polskę ustawy o morzu, która reguluje rozwój morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku i pozwala na uruchomienie lub budowę 10,9 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2027 roku.

W ramach swoich ambicji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej od niedawna również Polska kilka miliardów euro w Narodowym Planie Odbudowy na rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz na modernizację portów w celu wsparcia działalności morskiej energetyki wiatrowej w kraju.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *