Connect with us

Nauka

Polska może być pionierem polityki klimatycznej w regionie (wywiad)

Published

on

4 listopada 2021, godz. 7:30

Odpowiedź

Urszuli Żeleńskiej. Zdjęcie Urszuli Zielińskiej / Twitter. Grafika: Gabriella Sedgeko.

– Chciałbym, aby Polska uczestniczyła w Szczycie Klimatycznym jako lider Europy Środkowo-Wschodniej. Lider w zakresie dekarbonizacji, rozwoju innowacji i sprawiedliwej transformacji. Jako duży kraj, który zawsze był w czołówce zmian w regionie, mamy te możliwości i ten potencjał – mówi w rozmowie z BiznesAlert.pl Ursula Zielińska, posłanka Partii Zielonych.

BiznesAlert.pl: Czy uważasz, że pesymistyczne nastroje dotyczące COP26 są uzasadnione?

Urszula Żeleńska: Tak, po części jest to uzasadnione, ponieważ prezydenci Chin czy Rosji nie uczestniczą w szczycie COP26. Chiny i Rosja należą do pięciu największych producentów gazów cieplarnianych. Około 30% emisji dwutlenku węgla znajduje się w Państwie Środka. Niestety nie ma ich w Glasgow Prawdziwy powód do pesymizmu, ponieważ nie możemy z nimi rozmawiać. Z drugiej strony pojawiły się również pozytywne wiadomości, takie jak zawarcie porozumienia w sprawie ograniczenia globalnego wylesiania. Ja sam wiążę duże nadzieje ze szczytem klimatycznym w Glasgow, choć też jestem sceptyczny. Nawet brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł kilka dni temu, że szczyt może zakończyć się fiaskiem, choć do tej pory był nieco optymistyczny.

Co musi się wydarzyć, aby szczyt COP26 zakończył się sukcesem?

Po pierwsze, należy przyjąć cele krajowe, które są zgodne ze stanowiskiem nauki i pozwalają utrzymać wzrost średniej temperatury Ziemi poniżej 1,5°C, tak jak postanowiliśmy w porozumieniu paryskim. Scenariusz Porozumienia Paryskiego zakłada redukcję emisji o 65% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.), a emisje netto zostaną osiągnięte do 2040 r. Jest to najłatwiejszy do zapamiętania, ale niełatwy do wdrożenia sposób na powstrzymanie klimatu kryzys.

Jak oceniasz wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego na COP26?

READ  Przepowiedziane, a potem zapomniane; „Morris Hirshfield ponownie odkryty” w American Folk Art Museum - West Side Rag

Co ciekawe, premier Morawiecki chwalił się ambicjami klimatycznymi Unii Europejskiej. To było nowe. Cieszę się, że premier wreszcie zauważył, że starania Unii są godne pochwały (śmiech). Europa ma bardzo ambitny cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. i stania się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu. Tym właśnie chwalił się premier. Nie podał jednak szczegółów, co on i jego rząd zrobią, aby przybliżyć Polskę do osiągnięcia tych celów. Fakty są trudne. Polska nie ma planu dekarbonizacji gospodarki, nawet planu dekarbonizacji energetyki. Ponadto rząd nie ma szczegółowego planu realizacji celów Porozumienia Paryskiego. W innych krajach obowiązują przepisy regulujące i monitorujące limity emisji na nadchodzące lata. Polska nie ma takich regulacji i nie ma jasnego planu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Polski rząd, podobnie jak inne kraje UE, został zmuszony do przygotowania tzw. nie przedłożyła jeszcze planu Komisji Europejskiej. Jedyny dokument, jakim dysponuje rząd, Polityka Energetyczna Polski 2040, zakłada, że ​​do 2040 roku nasza gospodarka pozostanie częściowo oparta na węglu. Premier Morawiecki mówił też w poniedziałek o uczciwym zwrocie, a w piątek jego partia odrzuciła poprawkę do Kopalni Węgla Kamiennego Ustawa o pracy, która gwarantuje równość Otrzymuj jednorazową rekompensatę dla wszystkich górników objętych zamknięciem kopalń. . Dziś nie wszyscy górnicy mają dostęp do tej ewakuacji. Premier mówił też o rozwoju odnawialnych źródeł energii i obiecał 300 tys. nowych miejsc pracy w tym sektorze. Tymczasem rząd ustawy Prawo i Sprawiedliwość zahamował rozwój energetyki wiatrowej w 2016 roku, Rozwój energii słonecznej zostanie poważnie opóźniony przez nowe przepisy dotyczące rozliczeń z zeszłego tygodnia, a w przypadku nowych miejsc pracy – nie wiemy dokładnie, jaki jest plan. Krótko mówiąc, przemówienie premiera Morawiki pełne było pustych, nieokreślonych obietnic, a jego wypowiedzi są sprzeczne z faktycznymi działaniami jego rządu.

READ  Ukraińscy uchodźcy cieszą się ciszą i spokojem w Kanadzie, gdy szaleje wojna

Jaka jest więc rola Polski w międzynarodowej polityce klimatycznej?

Chciałbym, aby Polska uczestniczyła w Szczycie Klimatycznym jako lider Europy Środkowo-Wschodniej. Lider w zakresie dekarbonizacji, rozwoju innowacji i sprawiedliwej transformacji. Jako duży kraj, który zawsze był na czele zmian w regionie, mamy te możliwości i ten potencjał. Polska wraz z krajami V4 może negocjować z Komisją Europejską wsparcie naszego planu dekarbonizacji i konkretnego planu inwestycji w nowe gałęzie gospodarki. Szkoda, że ​​tak się nie stało. Mam nadzieję, że wkrótce zaczniemy to robić.

Wywiad przeprowadził Michał Berziński

Węgry walczą z Brukselą, ale podczas COP26 znajdują się w centrum polityki klimatycznej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *