Connect with us

Nauka

(LEAD) Księżyc, przywódcy Grupy Wyszehradzkiej postanawiają zacieśnić współpracę

Published

on

(ATTN: DODAJE szczegóły szczytów dwustronnych w ostatnich 6 paragrafach, nowe zdjęcia)
Autor: Kim Deok-hyun

BUDAPESZT, 4 listopada (Yonhap) – Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in oraz premierzy Węgier, Czech, Polski i Słowacji, wspólnie zwani Grupą Wyszehradzką, uzgodnili w czwartek zacieśnienie współpracy w dziedzinie ekonomii, nauki, technologii i zmian klimatycznych.

Moon, premier Węgier Viktor Orban, premier Słowacji Eduard Heger, premier Czech Andrej Babis i premier Polski Mateusz Morawiecki odbyli tego samego dnia swój drugi szczyt w Budapeszcie.

Podczas szczytu przywódcy wysoko ocenili fakt, że handel dwustronny między Koreą Południową a krajami Grupy Wyszehradzkiej osiągnął w zeszłym roku rekord wszechczasów, pomimo pandemii COVID-19.

„Pomimo spadku światowego handlu w zeszłym roku z powodu COVID-19, Grupa Wyszehradzka stała się drugim co do wielkości blokiem handlowym w Unii Europejskiej” – powiedział Moon na szczycie.

Liderzy zgodzili się także na dalsze rozszerzanie współpracy nie tylko w obszarach związanych z transformacją technologiczną, nazwaną czwartą rewolucją przemysłową, ale także w technologii cyfrowej i opiece zdrowotnej.

Według biura Moona, aby znaleźć nowe silniki wzrostu i osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, przywódcy postanowili wspólnie dążyć do współpracy w branżach i infrastrukturze związanych z wodorem.

Moon poinformował również przywódców Grupy Wyszehradzkiej o ostatnich sytuacjach na Półwyspie Koreańskim, a przywódcy Grupy Wyszehradzkiej potwierdzili swoje poparcie dla wysiłków na rzecz zaprowadzenia pokoju na Półwyspie Koreańskim.

We wspólnym oświadczeniu po szczycie przywódcy Księżyca i Grupy Wyszehradzkiej „podkreślili znaczenie wznowienia zrównoważonego dialogu między wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym pełnej i szybkiej realizacji wcześniejszych zobowiązań międzykoreańskich i USA-KRLD (Korea Północna)”.

Po szczycie grup Moon zorganizował dwustronne szczyty z premierami Czech, Polski i Słowacji.

Podczas szczytu z polskim premierem Moon zwrócił się do Morawieckiego o dalsze rozszerzenie współpracy dwustronnej w zakresie elektrowni jądrowych, pozyskiwania uzbrojenia i infrastruktury.

Moon podziękował również polskiemu rządowi za zorganizowanie w ubiegłym roku wjazdu do Polski kluczowego personelu koreańskich firm, pomimo pandemii COVID-19.

Na szczycie z premierem Czech Moon i Babis podkreślili znaczenie wzajemnej współpracy w przyszłościowych sektorach przemysłu.

Babis powiedział, że koreańskie firmy z powodzeniem zakorzeniły się w Czechach, wyrażając nadzieję, że oba narody będą nadal współpracować w zakresie nauki, innowacji i najnowocześniejszych technologii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.