Connect with us

Nauka

Wyjaśnienie: Czym jest „Manifest Matosinhos”, mający na celu przyspieszenie wykorzystania przestrzeni kosmicznej w Europie?

Published

on

Zarząd Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zatwierdził w piątek manifest mający na celu przyspieszenie wykorzystania przestrzeni kosmicznej w Europie „w odpowiedzi na pilne i bezprecedensowe wyzwania społeczne, gospodarcze i bezpieczeństwa stojące przed Europą i jej obywatelami”.

Na pośrednim spotkaniu ministerialnym, które odbyło się w Matosinhos w Portugalii, Rada Ministrów jednogłośnie przyjęła niniejszą rezolucję, która przedstawia wizję kontynentu w zakresie utrzymania i rozszerzenia jego aktywności w kosmosie.

Manuel Heitor, Minister Nauki, Technologii i Szkolnictwa Wyższego w rządzie Portugalii, powiedział: „Wielkoskalowy charakter i przyspieszające tempo kryzysu klimatycznego oraz inne wyzwania oznaczają, że żaden naród europejski nie będzie w stanie samodzielnie im sprostać. Przestrzeń kosmiczna ma ogromny niewykorzystany potencjał, aby pomóc sprostać tym wyzwaniom, a przyspieszenie rozwoju europejskiej zdolności kosmicznej jest teraz pilnie potrzebne”.

Krótka historia ESA

ESA jest organizacją międzyrządową utworzoną w 1975 roku w celu rozwijania europejskich zdolności kosmicznych. Organizacja zrzesza 22 państwa członkowskie – Austrię, Belgię, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Węgry, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię i Zjednoczone Królestwo. Słowenia, Łotwa i Litwa są członkami stowarzyszonymi.

ESA zauważa, że ​​w latach 1945-1950, po zakończeniu II wojny światowej, kiedy wielu europejskich naukowców opuściło Europę Zachodnią, aby pracować w Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckim, europejscy naukowcy zdali sobie sprawę, że nie będą w stanie realizować wyłącznie projektów krajowych i będą być w stanie konkurować z wielkimi mocarstwami.

I tak odczuwano potrzebę zorganizowania wysiłku naukowego. W 1958 r. dwóch prominentnych członków europejskiego środowiska naukowego zaleciło rządom europejskim utworzenie wspólnej organizacji badań kosmicznych.

Jaka rezolucja została podjęta?

Rezolucja definiuje trzy „akceleratory” w celu dalszego promowania europejskich ambicji kosmicznych. Pierwszym z tych akceleratorów jest rozpoczęcie przez ESA prac nad „Przestrzeń dla zielonej przyszłości”, aby ludzie mogli lepiej zrozumieć obecny stan planety oraz opracować scenariusze i rozwiązania dla zrównoważonego życia na Ziemi. Jest to zgodne z osiągnięciem celów emisji gazów cieplarnianych netto do roku 2050.

Drugi akcelerator nosi nazwę „Szybkie i odporne na kryzysy reagowanie” i ma na celu wspieranie rządów w podejmowaniu zdecydowanych działań w obliczu kryzysów stojących przed Europą, od powodzi i burz po pożary lasów.

w lipcu na zachodzie Niemcy doświadczyły katastrofalnych powodzi, który był spowodowany silnym sztormem i ciągłym deszczem, który powodował, że rzeki i strumienie wypełniały i zalewały miasta położone wzdłuż brzegów rzeki Ahr w Niemczech. Powodzie spustoszyły okoliczne tereny i spowodowały szkody w budynkach, infrastrukturze, środowisku i mieniu ludzi.

Wcześniej Niemcy były świadkami ekstremalnych powodzi w czerwcu 2013 r., jednej z najpoważniejszych powodzi na dużą skalę w kraju od prawie sześciu dekad. W tym okresie ucierpiało również kilka innych krajów, w tym m.in. Austria, Szwajcaria, Polska i Węgry. Poważne powodzie zaobserwowano również w Niemczech w sierpniu 2002 r.

W Grecji w sierpniu tysiące ludzi uciekło z części kraju z powodu dzikie pożary.

W najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zasygnalizowano częste wydarzenia pogodowe, takich jak fale upałów, ekstremalne opady deszczu i podnoszenie się poziomu morza. Niektóre z tych czynników mogą wpływać na sposób występowania pożarów lasów.

Trzecim akceleratorem wspomnianym w rezolucji jest „Space Asset Protection”, który ma chronić astronautów i zasoby ESA przed zakłóceniami ze strony śmieci kosmicznych i pogody kosmicznej.

Ponadto rada uznała dwóch „inspiratorów” wzmacniających europejskie przywództwo w nauce, rozwoju technologii i inspiracji: misję powrotną próbki lodowego księżyca i eksplorację kosmosu przez człowieka.

Biuletyn | Kliknij, aby uzyskać najlepsze objaśnienia dnia w swojej skrzynce odbiorczej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *