Connect with us

Nauka

Polska kończy ewakuację z Afganistanu, gdy zegar tyka w transporcie lotniczym

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska zakończyła ewakuację z Afganistanu, ale inne kraje europejskie zobowiązały się w środę, że będą kontynuować tak długo, jak to możliwe, podczas dramatycznego transportu lotniczego ludzi uciekających przed rządami Talibów przed całkowitym wycofaniem się Stanów Zjednoczonych Państwa.

Prezydent Joe Biden powiedział jest w terminie 31 sierpnia za dokończenie wycofania się USA, tak jak nalegali talibowie, zwiększając presję na i tak już ryzykowną operację wyprowadzania ludzi z Kabulu.

Europejscy sojusznicy naciskali dłużej, ale przegrali spór i w praktyce mogli zostać zmuszeni do zakończenia ewakuacji przed odejściem ostatnich wojsk amerykańskich. Kilka krajów musi jeszcze powiedzieć, kiedy zamierzają zakończyć działalność, być może w nadziei na uniknięcie kolejnego śmiertelnego zgniecenia na lotnisku, jednego z ostatnich wyjść kraju.

Talibowie odzyskali kontrolę nad Afganistanem prawie 20 lat po tym, jak został obalony w prowadzonej przez USA inwazji po atakach z 11 września, zorganizowanych przez Al-Kaidę, gdy był chroniony przez grupę. Jego powrót do władzy sprawił, że wielu Afgańczyków ucieka, obawiając się represji lub powrotu do brutalnych rządów, które narzucili, kiedy ostatni raz rządzili krajem.

Nadal uważa się, że tysiące ludzi próbuje się wydostać i nie jest jasne, czy wszyscy zdążą przed końcem miesiąca. Jednak jakakolwiek decyzja Bidena, by zostać dłużej, mogłaby ożywić walki między talibami a wojskami zachodnimi, które dowodzą transportem powietrznym.

„Biorąc pod uwagę ekstremalne napięcie na ziemi… i planowany odlot sił amerykańskich, te ewakuacje są prawdziwym wyścigiem z czasem” – powiedział w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal. Powiedział, że ewakuacja jego kraju prawdopodobnie zakończy się „kilka godzin, może kilka dni przed” amerykańskim odlotem.

Talibowie powiedzieli, że umożliwią wznowienie normalnego komercyjnego ruchu lotniczego, gdy przejmą kontrolę nad lotniskiem po 31 sierpnia, ale nie jest jasne, czy linie lotnicze byłyby skłonne polecieć na lotnisko kontrolowane przez bojowników.

READ  Rosja umieszcza gigantyczny teleskop kosmiczny na jeziorze Bajkał - nauka i technologia

W związku ze zbliżającym się terminem realizacji, Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych Polski, powiedział w środę, że Polska ewakuowała ostatnią grupę po konsultacjach z przedstawicielami USA i Wielkiej Brytanii.

„Po długim przeglądzie doniesień o stanie bezpieczeństwa nie możemy już ryzykować życia naszych dyplomatów i naszych żołnierzy” – powiedział Przydacz.

Wielu żołnierzy pozostanie wkrótce, aby zakończyć operacje, powiedział Przydacz. Polska wykorzystała kilkanaście samolotów, aby przywieźć setki bezdomnych do Warszawy. Później niektórzy podróżowali do innych krajów.

Czechy ogłosiły, że misja ewakuacyjna zakończyła się w zeszłym tygodniu, a Węgry poinformowały, że planują wkrótce zakończyć operacje.

Biały Dom poinformował w środę, że w ciągu ostatnich 24 godzin z Kabulu ewakuowano około 19 000 osób. Powiedział, że Stany Zjednoczone ewakuowały lub ułatwiły ewakuację około 82 300 osób od czasu przejęcia władzy przez talibów w połowie sierpnia.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że wojsko „będzie kontynuować ewakuację niezbędnych populacji do końca”. Dodał jednak, że w ostatnich dniach i godzinach musi być zachowana równowaga, ponieważ 5400 żołnierzy w Kabulu i krytyczne systemy również muszą zostać wycofane.

W samym Kabulu życie zajęło trochę czasu, zanim wróciło do normy, ale wiele osób – zwłaszcza kobiet – przebywa w pomieszczeniach, obawiając się talibów lub ogólnej niestabilności.

Burmistrz Kabulu Dawood Sultanzoy powiedział, że wielu pracowników w mieście nie wróciło jeszcze do pracy, a brak doświadczonego personelu utrudnia normalne operacje. Powiedział jednak, że miasto zaczęło usuwać mury wybuchowe, które stały się wszechobecne w ostatnich latach, gdy talibowie i inne uzbrojone grupy przeprowadzały bombardowania i inne ataki na wspierany przez Zachód rząd.

Talibowie twierdzą, że dziesięciolecia wojny minęły i nie będzie ataków zemsty na ludzi, którzy im się sprzeciwiali. Jednak wielu Afgańczyków nie ufa grupie i istnieją doniesienia o doraźnych egzekucjach i innych nadużyciach na obszarach kontrolowanych przez talibów. Wielu obawia się powrotu do twardych islamskich rządów Talibów w latach 90., kiedy kobiety często były zamykane w swoich domach.

READ  Wizz Air uderza w ścianę w poszukiwaniu wzrostu w Gatwick

Chaos na lotnisku w Kabulu ogarnął świat po tym, jak talibowie zdobyli większość Afganistanu w ciągu kilku dni w tym miesiącu. Afgańczycy zaatakowali pas startowy w zeszłym tygodniu, a niektórzy przylgnęli do amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego gdy wystartował, później pogrążył się w śmierci. Co najmniej siedem osób zginęło tego dnia, a kolejnych siedem zmarło w niedzielę w panice.

Od tego czasu tysiące ludzi spakowało lotnisko, a Stany Zjednoczone i ich sojusznicy pracowali nad przyspieszeniem ewakuacji, czasami wyprowadzając ludzi, zanim ich papierkowa robota została w pełni przetworzona i zabierając ich do punktów tranzytowych. W środę grupa 51 osób wylądowała w Ugandzie, która stała się pierwszym afrykańskim krajem pełniącym funkcję punktu tranzytowego.

narody europejskie, w tym sojusznicy amerykańscy Niemcy i Wielka Brytania, wciśnięty przez dłuższy czas na kontynuowanie ewakuacji. Jednak Biden zachował sierpniową datę nawet po nagłym szczycie internetowym Grupy Siedmiu narodów.

To sprawiło, że narody europejskie nie miały innego wyboru, jak dotrzymać terminu.

„To ogólne rozmieszczenie dosłownie pozostaje i upada wraz ze stanowiskiem najsilniejszego militarnie członka sojuszu, USA, zawsze było dla nas jasne” – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w przemówieniu w parlamencie.

„Będziemy kontynuować operację ewakuacyjną tak długo, jak to możliwe” – dodała, nie precyzując, kiedy operacje się skończą.

Na razie armia amerykańska koordynuje cały ruch lotniczy do iz lotniska w Kabulu. Rzecznik talibów Suhail Shaheen napisał na Twitterze, że „osoby z legalnymi dokumentami” będą mogły wylecieć z lotniska w Kabulu lotami komercyjnymi po sierpniowym terminie.

W środę seria samolotów wojskowych wystartowała z lotniska, gdy ewakuowani ustawili się na pasie startowym. Zdesperowani pozostali na zewnątrz, niektórzy po kolana w kanalizacji i wymachiwali dowodami tożsamości zachodnim żołnierzom w nadziei, że wyjdą poza ogrodzenie z drutu kolczastego i wejdą na pokład samolotu.

READ  System opieki zdrowotnej na Florydzie przygotowuje się do dystrybucji szczepionki Pfizer

Chociaż do ostatecznej daty wycofania został tylko tydzień, analityk Patricia Lewis powiedziała, że ​​praktyczny termin zakończenia ewakuacji upływa „za kilka dni”.

„Jest wiele rzeczy, które należy zrobić, w tym usunięcie wszystkich ludzi wykonujących pracę i całego sprzętu” – powiedział Lewis, który jest dyrektorem międzynarodowego programu bezpieczeństwa w Chatham House, międzynarodowym think tanku.

„Wszyscy sojusznicy są w dużym stopniu zależni od USA w zakresie zasięgu wojskowego, zwłaszcza lotniczego” – powiedział Lewis. „Nie mogą narażać swoich ludzi na ryzyko, więc to naprawdę zależy od tego, kiedy Stany Zjednoczone zaczną się pakować”.

___

Ta historia została zaktualizowana, aby skorygować, że termin wypłaty jest niecały tydzień od teraz, nie więcej niż tydzień od teraz.

___

Autorzy Associated Press Jon Gambrell w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tameem Akhgar w Stambule, Jill Lawless w Londynie, Karel Janicek w Pradze, Geir Moulson w Berlinie, Sylvie Corbet w Paryżu, Joseph Krauss w Jerozolimie i Lolita C. Baldor w Waszyngtonie przyczynili się do powstania tego raportu .

___

Więcej relacji PA z Afganistanu: https://apnews.com/hub/afghanistan

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *