Connect with us

Sport

Polska i Korea Południowa podpisują umowy dotyczące samolotów wojskowych o wartości 3 miliardów dolarów

Published

on

Polska i Korea Południowa podpisują umowy dotyczące samolotów wojskowych o wartości 3 miliardów dolarów

JANOW, Polska (AP) – Polska w piątek podpisała umowy o wartości 3 miliardów dolarów z Koreą Południową na zakup 48 koreańskich myśliwców FA-50, ponieważ kraj środkowoeuropejski podejmuje pilne kroki w celu wzmocnienia swoich zdolności odstraszania i obrony w obliczu rosnącej wojny Rosji z sąsiednią Ukrainą .

Dwie umowy na zakup myśliwców i samolotów szkolno-treningowych Fighting Falcon są zgodne z podpisanymi w zeszłym miesiącu umowami na zakup przez Polskę południowokoreańskich czołgów i haubic o wartości około 5,8 miliarda dolarów.

Prezydent Polski Andrzej Duda, naczelny dowódca sił zbrojnych oraz minister obrony Korei Południowej Eom Dong-hwan uczestniczyli w ceremonii podpisania na lotnisku wojskowym w Janowie niedaleko bazy lotniczej Mińsk Mazowiecki w centralnej Polsce.

Dokumenty zostały podpisane przez polskiego wicepremiera Mariusza Błaszczaka, który jest jednocześnie ministrem obrony, i przekazał je urzędnikom Korei Południowej.

Błaszczak powiedział, że to „kolejny historyczny dzień otwierający nowe perspektywy dla polskich Sił Zbrojnych”.

Powiedział, że przy zakupie nowego sprzętu Polska kieruje się kryteriami „potrzeby, nowoczesności, szybkości i bezpieczeństwa (dostawy) oraz kompatybilności”.

„Wszystkie te kryteria zostały spełnione dzięki naszej współpracy z Koreą Południową” – powiedział Błaszczak.

Eom powiedział, że kontrakty przeniosą współpracę na wyższy poziom.

„Do niedawna byliśmy partnerami. Teraz możemy powiedzieć, że jesteśmy sojusznikami – powiedział.

W ramach jednej z umów, o wartości około 700 mln USD, dostawy pierwszych 12 samolotów mają zostać dostarczone na początku drugiej połowy przyszłego roku. Druga umowa, szacowana na około 2,3 mld USD, obejmie 36 samolotów o określonych przez Polskę cechach technicznych i bojowych, które zostaną dostarczone w latach 2025-2028.

Lekkie, dwumiejscowe samoloty będą produkowane przez Korea Aerospace Industries wspólnie z amerykańską firmą Lockheed Martin i podobno będą kompatybilne z amerykańskimi myśliwcami F-16 uzbrojonymi w Polskie Siły Powietrzne i zakontraktowanymi myśliwcami F-16. Ministerstwo Obrony Polski.

READ  Putin mówi, że Rosja rozmieści taktyczną broń jądrową na Białorusi | Wiadomości, sport, praca

Kontrakty obejmują szkolenia, logistykę oraz transfer niektórych technologii, które umożliwią obsługę samolotów w Polsce od 2026 roku. Według Warszawy jest to jedna z największych i najważniejszych transakcji obronnych w Polsce w ostatnich latach.

Konserwatywny rząd Polski podejmuje kroki w celu wzmocnienia sił zbrojnych członka NATO w odpowiedzi na agresję sąsiedniej Rosji na Ukrainę.

Polska, podobnie jak inne narody europejskie i Stany Zjednoczone, wysyłała na Ukrainę sprzęt wojskowy podczas prawie siedmiomiesięcznej wojny. Warszawa próbuje wymienić część tego sprzętu, m.in. na wyprodukowane w USA czołgi Abrams.

___

Śledź wszystkie wydarzenia AP związane z wojną na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *