Connect with us

Nauka

Polska grupa wzywa Niemcy do wycofania się z atomu: polityka nuklearna

Published

on

22 grudnia 2020 r

Polscy działacze na rzecz środowiska i klimatu zwracają się do Niemiec o ponowne rozważenie decyzji z 2011 roku o wyeliminowaniu energetyki jądrowej. 18 grudnia działacze z FOTA4Clima Inicjatywa skierowała do ambasady niemieckiej w Warszawie list otwarty podpisany przez polskich naukowców, intelektualistów, aktywistów i obywateli.

(Zdjęcie: FOTA4Climate)

Twierdzą, że kryzys klimatyczny wymaga kontynuowania pracy elektrowni jądrowych w Niemczech i innych krajach „do czasu wprowadzenia efektywnych i najnowocześniejszych technologii magazynowania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych”.

„Rezygnacja z niskoemisyjnej energetyki jądrowej przed całkowitym zakończeniem spalania węgla kamiennego i brunatnego spowoduje problemy techniczne i technologiczne, które będą bardzo trudne do rozwiązania w krótkim czasie i będą wymagały dalszego wykorzystywania innych paliw kopalnych, głównie gaz ziemny – powiedzieli.

W grudniu 2019 r. FOTA4Clima i jego zwolennicy w Niemczech protestowali przeciwko zamknięciu elektrowni atomowej Philipsburg, wówczas w pełni operacyjnej.

Na List, rozprowadzanych przez Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, napisali: „Jesteśmy świadomi toczącej się dyskusji o miejscu energetyki jądrowej w długoterminowym modelu zrównoważonej energetyki i uważamy, że wciąż musi być uzupełnione danymi Jednak rezygnacja z niskoemisyjnej energetyki jądrowej przed całkowitym odejściem od spalania węgla kamiennego i brunatnego powoduje w krótkim okresie problemy techniczne i technologiczne, które są bardzo trudne do przezwyciężenia i prowadzi do konieczności stosowania innych paliw kopalnych ., z gazem ziemnym na czele, co z kolei nie daje oczekiwanych rezultatów w postaci skutecznej i szybkiej dekarbonizacji. ”

Powołując się na ustalenia naukowców z całego świata pracujących w Międzyrządowym Zespole ds.Zmian Klimatu, napisali, że tylko szybka i skuteczna eliminacja spalania paliw kopalnych daje szansę na utrzymanie wzrostu temperatury atmosferycznej Ziemi o 1,5 ° C lub nieco powyżej tej wartości .

„Jest to warunek wstępny akceptowalnej przyszłości dla miliardów ludzi” – napisali. Dlatego prosimy o ponowne rozważenie decyzji o rezygnacji z energetyki jądrowej w Niemczech lub odłożenie jej do czasu całkowitego odejścia od paliw kopalnych w energetyce i wdrożenia efektywnych nowoczesnych technologii magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. przyspieszyłoby procesy dekarbonizacji, dając także przykład i nadzieję dla innych krajów świata na podjęcie w najbliższej przyszłości decyzji o przyszłości swoich systemów energetycznych i zadecydowanie o ich roli w przeciwdziałaniu niekorzystnym zmianom klimatu i degradacji ziemskiej biosfery. „

READ  Polska obchodzi 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Zbadane i napisane przez World Nuclear News



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *