Connect with us

Nauka

Polska Akademia Górniczo-Hutnicza będzie wspierać rozwój przemysłu jądrowego

Published

on

Polska Akademia Górniczo-Hutnicza będzie wspierać rozwój przemysłu jądrowego

Polskie Elektrownie Jadrowe (PEJ) i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy na rzecz wspierania rozwoju przemysłu jądrowego. PEJ poszerza katalog uczelni, z którymi będzie współpracować przy realizacji rządowego programu energetyki jądrowej. Umowa z AGH obejmuje współpracę w zakresie szkolenia kadr oraz prac na rzecz rozwoju technologii mających zastosowanie w przemyśle jądrowym.

W listopadzie 2022 roku firma Westinghouse została wybrana przez polski rząd do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu przy użyciu AP1000. Westinghouse spodziewa się podpisania dodatkowej umowy w połowie 2023 roku związanej z projektem elektrowni. Plan energetyczny Polski przewiduje budowę sześciu dużych reaktorów wodnych ciśnieniowych o łącznej mocy zainstalowanej 6-9 GWe do 2040 r., przy czym budowa pierwszej elektrowni jądrowej ma się rozpocząć w 2026 r., pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r., a kolejne bloki będą uruchamiane co -3 lata. W odrębnym projekcie polskie ZE PAK, PGE (Polska Grupa Energetyczna) oraz Korea Hydro & Nuclear Power podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy projekcie elektrowni jądrowej w Patnowie w celu oceny wykonalności budowy południowokoreańskich reaktorów APR1400 na terenie dawnego Elektrownia węglowa.

„Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to długofalowe i bardzo złożone zadanie inwestycyjne” – powiedział prezes PEJ Tomasz Stępień. „AGH jest naszym naturalnym partnerem w tym projekcie, ponieważ jest uczelnią, która z powodzeniem prowadzi badania naukowe i nauczanie w obszarze nauki, w tym w obszarach związanych z sektorem energetycznym”.

Celem zawartej między nimi umowy jest przede wszystkim kształcenie kadr niezbędnych do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Umowa obejmuje współpracę w zakresie rozwoju technologii jądrowych i innych technologii mających zastosowanie w przemyśle jądrowym, a także prowadzenie działań na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

READ  Nowe badanie wykazało, że aerozol do nosa zapobiega zakażeniu COVID-19 u zwierząt testowych

Całkowitą transformację czeka w najbliższych latach całą polską energetykę – powiedział rektor AGH prof. Jerzy Lis. „Jednym z jego najważniejszych elementów będzie szkolenie kadr w zakresie energetyki jądrowej. Absolwenci tego kierunku w najbliższych latach dołączą do grona najbardziej przyszłościowych i ważnych dla Polski sektorów, także z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.” I dodaje: „Edukację w tym zakresie prowadzimy w AGH od wielu lat. Teraz jednak zamierzamy to przyspieszyć przy znacznym wsparciu ekspertów branżowych”.

PEJ angażuje się w przygotowanie i prowadzenie wybranych przez pracowników firmy zajęć edukacyjnych oraz udzielanie rekomendacji co do treści nauczania. Pomoże to absolwentom AGH zdobyć wiedzę i umiejętności pożądane na rynku pracy w sektorze jądrowym. Współpraca oferuje również płatne staże dla najlepszych absolwentów wybranych kierunków studiów w energetyce jądrowej.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *