Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polscy giganci energetyczni rezygnują z projektu elektrowni węglowej. Czy kraj wyszedł za róg?

Published

on

Wydaje się, że Polska zbudowała ostatnią elektrownię węglową.

Pod koniec maja 19 maja dwa polskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Enea i Energa ogłosiły, że zakończą swój udział w budowie elektrowni węglowej po tym, jak PKN Orlen – główny akcjonariusz Energi – zapowiedział dłuższy czas realizacji kontrowersyjnego projektu 1GW. w obecnym kształcie. W ostatnich tygodniach PKN Orlen doszedł do przekonania, że ​​projekt byłby możliwy tylko wtedy, gdyby był prowadzony jako gazownia.

Zarówno Enea, jak i Energa od razu ogłosiły odpis w wysokości miliarda złotych (220 mln euro).

List za 1,5 mld euro w Ostrołęce, na północny wschód od Warszawy, wisiał na ścianie od lutego, kiedy Energa i Enea powoływały się na finansowanie, powołując się na trudności w pozyskaniu kapitału inwestycyjnego, a także na politykę klimatyczną UE i nową Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wycofał się z polityki finansowania. Jednak budowa była kontynuowana. Teraz się zatrzymał.

Ostrołęka C od dawna jest krytykowana przez ekspertów rynku energetycznego i finansowego, a także grupy działające na rzecz ochrony środowiska. W 2019 roku Enea przegrała walkę prawną z ekologiczną organizacją pozarządową ClientEarth, w której zakwestionowano „niedopuszczalne” ryzyko finansowe inwestycji.

ClientEarth twierdzi teraz, że to nowe ogłoszenie jest przesłaniem dla każdego rządu, firmy lub instytucji finansowej, która nadal napędza węgiel w Europie – i ostrzega przed dalszymi poważnymi inwestycjami w paliwa kopalne.

„Ten projekt nie był możliwy do zrealizowania z finansowego lub klimatycznego punktu widzenia, ponieważ jego sponsorzy byli wielokrotnie ostrzegani” – mówi Peter Barnett, prawnik procesowy w ClientEarth. „Inwestorzy uciekają od węgla, a Ostrołęka C to tylko najnowszy przykład zmarnowanych funduszy akcjonariuszy, które można było zainwestować w czystszą, tańszą odnawialną energię.

„Spółki i ich dyrektorzy są prawnie odpowiedzialni przed akcjonariuszami – a to oznacza rozważenie ryzyka finansowego i możliwości przejścia na gospodarkę bezemisyjną. Czysta technologia, polityka klimatyczna i spory klimatyczne stają się coraz ważniejszymi czynnikami wzrostu wartości, a duże inwestycje w paliwa kopalne są coraz częściej kojarzone z ryzykiem finansowym i prawnym. „

READ  Polscy politycy spotykają się z żoną więzionego noblisty Bialackiego

Sprawa ClientEarth skupiała się na braku odpowiednich zezwoleń korporacyjnych na projekt i niestabilności finansowej w obliczu rosnących cen emisji dwutlenku węgla w UE, spadających kosztów energii odnawialnej i ucieczki globalnego kapitału od węgla.

Pomoc rozwojowa

Główni udziałowcy, tacy jak Legal and General Investment Management, również wyrazili poważne obawy dotyczące „bardzo wysokiego ryzyka finansowego” projektu.

Rządząca polska partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) od lat broni swojego górnictwa przed sprzeciwami organizacji ekologicznych – a także UE.

To PiS ożywił od dawna uśpiony projekt Ostrołęka C w 2016 roku, po wygranych w poprzednim roku wyborach, które miały podtrzymać polskie górnictwo węgla kamiennego. Węgiel stanowi obecnie około 80 procent energii elektrycznej w kraju.

Pierwszą oznaką możliwej zmiany w polityce był listopad ubiegłego roku, kiedy to premier Mateusz Morawiecki utworzył nowe ministerstwo klimatu i stanął na czele nie członka własnej partii pro-węglowej, ale technokraty Michała Kurtyki, byłego prezydenta. z negocjacji klimatycznych ONZ COP24.

Jednym z powodów jest to, że Polska mogłaby potencjalnie otrzymać ponad jedną czwartą środków na Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji Unii Europejskiej, które są częścią Europejskiego Zielonego Ładu nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

„Sytuacja z węglem w Polsce jest zła” – mówi Ilona Jędrasik, Energy Manager w ClientEarth Poland. „Rentowność spada, a pracownicy są zdesperowani. Absolutnie konieczne jest wprowadzenie stanowczego i odpowiednio finansowanego planu przekształcenia kraju w czystszą energię, stworzenia długoterminowych i zrównoważonych miejsc pracy oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Przedłużanie bólu nikomu nie pomaga. „

– –

W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Nie ma tu paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani z partią polityczną lub organizacją korporacyjną ani nie reprezentujemy takiej partii. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, ni mniej, ni więcej. Twoje wsparcie pomoże nam rozpowszechniać informacje o tym niesamowitym regionie.

READ  Polska/Leavitt/Oak Hill/Gray-NG dominują Kennebunk/Wells 10-1 i awansują do play-offów

Możesz pomóc Tutaj. Wielkie dzięki.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *