Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ocaleni pamiętają ofiary nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz

Published

on

Ocaleni pamiętają ofiary nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz

Około 20 ocalałych z różnych obozów utworzonych przez nazistowskie Niemcy w całej Europie złożyło wieńce, kwiaty i zapaliło znicze pod Ścianą Śmierci w Auschwitz.

REKLAMA

W sobotę na południu Polski grupa ocalałych z nazistowskiego obozu zagłady uczciła 79. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.

Około 20 ocalałych z różnych obozów utworzonych przez nazistowskie Niemcy w całej Europie złożyło wieńce, kwiaty i zapaliło znicze pod Ścianą Śmierci w Auschwitz, gdzie naziści dokonali egzekucji tysięcy więźniów, głównie polskich bojowników ruchu oporu i nie tylko.

Następnie grupa wraz z urzędnikami państwowymi i innymi uczestnikami zebrała się na uroczystość w ceglanym baraku kobiecym w Birkenau, który niedawno przeszedł konserwację. Następnie pomodlili się i zapalili znicze pod pomnikiem w Birkenau, niedaleko ruin krematorium. Upamiętniały one około 1,1 miliona ofiar obozu, głównie Żydów. Pomnik i muzeum znajdują się w pobliżu miasta Oświęcim.

W sobotę uroczystości odbyły się także w wielu innych krajach. Prawie sześć milionów europejskich Żydów zostało zabitych przez nazistów podczas Holokaustu – masowego mordu Żydów i innych grup przed i podczas II wojny światowej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście ocalałym towarzyszyli marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz i ambasador Izraela Yacov Livne.

Tematem obchodów byli ludzie, których symbolikę stanowiły proste, ręcznie rysowane portrety, które były transmitowane na ekranie podczas uroczystości w Birkenau. Powinni podkreślać, że horror Auschwitz-Birkenau polega na cierpieniu ludzi tam przetrzymywanych i zabijanych.

W Niemczech, gdzie ludzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami ofiar nazistowskiego terroru, kanclerz Olaf Scholz powiedział, że jego kraj będzie w dalszym ciągu ponosił odpowiedzialność za tę „zbrodnię przeciw ludzkości”.

Wezwał wszystkich obywateli do obrony demokracji w Niemczech i walki z antysemityzmem w związku z rocznicą wyzwolenia Auschwitz.

READ  Polska i Węgry grożą wykolejeniem spotkania przywódców UE w Granadzie – POLITICO

„Nigdy więcej” jest na porządku dziennym” – powiedział Scholz w swoim cotygodniowym podcaście wideo. „27 stycznia wzywa nas: bądźcie widoczni! Bądź słyszalny! Przeciwko antysemityzmowi, przeciwko rasizmowi, przeciwko mizantropii – i w imię naszej demokracji”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, którego kraj usiłuje odeprzeć totalną inwazję Rosji, zamieścił zdjęcie żydowskiej menory na X, wcześniej znanym jako Twitter, z okazji Dnia Pamięci.

„Każde nowe pokolenie musi poznać prawdę o Holokauście. „Życie ludzkie musi pozostać najwyższą wartością dla wszystkich narodów świata” – powiedział Zełenski, który jest Żydem i ma bliskich, którzy zginęli w Holokauście.

„Wieczna pamięć o wszystkich ofiarach Holokaustu!” – napisał Zełenski na Twitterze.

Naziści, którzy okupowali Polskę od 1939 do 1945 roku, początkowo wykorzystywali stare austriackie koszary wojskowe w Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu. W 1942 r. w Birkenau wybudowano drewniane baraki, komory gazowe i krematoria w celu eksterminacji Żydów europejskich, Romów i innych obywateli, a także rosyjskich jeńców wojennych.

Oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 r. z około 7 000 więźniów, dziećmi i ludźmi zbyt słabymi, by chodzić. Kilka dni wcześniej Niemcy ewakuowali pieszo dziesiątki tysięcy innych więźniów w ramach tzw. marszu śmierci, ponieważ wielu więźniów zmarło z wycieńczenia i zimna w ujemnych temperaturach.

Od 1979 roku teren Auschwitz-Birkenau znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *