Connect with us

Nauka

Nowy minister spraw zagranicznych Niemiec już zaniepokoił autokratów EWG

Published

on

Nowy minister spraw zagranicznych Niemiec już zaniepokoił autokratów EWG

Niemcy mają nowy rząd, a ich ambitne plany głębszej integracji z Unią Europejską prawdopodobnie spowodują bezsenne noce dla autokratów, podkopując demokrację i rządy prawa w Europie Środkowo-Wschodniej.

6 grudnia niemiecka Partia Zielonych osiągnęła porozumienie w sprawie utworzenia nowego rządu z centrolewicowymi Socjaldemokratami (SPD) i Wolnymi Liberalnymi Demokratami (FDP).

Olaf Scholz z SPD obejmie urząd nowego kanclerza kraju pod koniec tego tygodnia, a Annalena Baerbock z Zielonych zostanie ministrem spraw zagranicznych.



Trójstronna umowa koalicyjna Koalitionsvertrag wyraźnie wzywa do „suwerennej UE jako silniejszego aktora w świecie ukształtowanym przez niepewność i konkurencyjne systemy polityczne”.

Klaus Detterbeck z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu w Getyndze interpretuje to jako impuls do promowania większej integracji europejskiej.

„Spodziewałbym się, że niektóre nowe inicjatywy, na przykład w zakresie polityki klimatycznej i instytucji UE, zademonstrują ten nowy sens działalności”, mówi Detterbeck Europa wschodząca.

Podobnie Sören Keil, kierownik naukowy Międzynarodowego Centrum Badań i Doradztwa w Instytucie Federalizmu na Uniwersytecie we Fryburgu, powiedział Europa wschodząca że „wraz z zielonym ministrem spraw zagranicznych w polityce zagranicznej Niemiec skupi się na Europie”.

„Angela Merkel była przez wielu postrzegana jako menedżer kryzysowy, a jej minister spraw zagranicznych Heiko Maas pozostawał słaby w stosunku do dominacji kanclerza. Czas pokaże, jak bardzo będą naciskać na reformy w Europie i jak będą ze sobą współpracować”, dodaje Keil, który sugeruje, że chociaż Scholz nie powinien naciskać na poważne zmiany w polityce europejskiej Niemiec, „Baerbock jest bardziej proeuropejski i proeuropejski. – przebudowa”.

„Nadludzkie wysiłki”

Jeśli nowa minister spraw zagranicznych rzeczywiście jest tak poważna, jak twierdzi, jeśli chodzi o federalizm w Europie, blok prawdopodobnie będzie coraz bardziej zachęcany do podejmowania środków karnych wobec gwałcicieli.

„W przypadku krajów Europy Środkowo-Wschodniej może to skutkować bardziej sztywnym stanowiskiem w kwestiach praworządności”, mówi Detterbeck.

READ  Młodzieżowy Zwycięzca Eurowizji 2021: Armenia z "Qami Qami"

Perspektywa nowego rządu niemieckiego, bardziej aktywnego i bardziej zaangażowanego w sprawy europejskie, już wydaje się przestraszyć jednego z najbardziej niesławnych buntowników politycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, Viktora Orbána.

W opublikowanym w poniedziałek krótkim eseju Orbán nie tylko zaatakował wyjeżdżającą kanclerz Merkel za jej podejście do uchodźców przybywających do UE, ale także nową koalicję, którą krytykuje za „proimigracyjną, pro-genderową, federalistyczna, proniemiecka agenda europejska”.

„Przywrócenie współpracy europejskiej będzie wymagało nadludzkich wysiłków w erze post-Merkel” – napisał Orbán.

Choć nadal istnieje pewna różnica zdań między Scholzem i Baerbockiem co do zakresu, w jakim Niemcy powinny odgrywać rolę w promowaniu dalszej integracji z UE, wydaje się, że istnieje konsensus co do podejścia, jakie należy przyjąć, gdy naruszenia unijnych wartości są oczywiste.

Przywódcy kilku europejskich partii nacjonalistycznych zobowiązali się w miniony weekend do wyrównania swoich głosów w kwestiach suwerenności i imigracji w Parlamencie Europejskim, ale nie udało im się zawrzeć formalnego sojuszu na konferencji w Warszawie.

Wśród liderów negocjacji byli Orbán, skrajnie prawicowa francuska liderka Marine Le Pen i gospodarz Jarosław Kaczyński, szef prawicowo-populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

We wspólnym oświadczeniu odrzucili pojęcie „Europy rządzonej przez samozwańczą elitę” i stwierdzili, że „tylko suwerenne instytucje państw mają pełną legitymację demokratyczną”.

ostrzejsze sankcje

W ubiegłym tygodniu sąd najwyższy w Unii Europejskiej stwierdził, że mechanizm łączący wypłaty środków finansowych z poszanowaniem praworządności jest zgodny z prawem UE i że sprzeciwy Węgier i Polski wobec tego mechanizmu muszą zostać odrzucone.

Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) Manuel Campos Sánchez-Bordona stwierdził, że mechanizm „został przyjęty z odpowiednią podstawą prawną” i nie wykracza poza kompetencje UE i jej instytucji centralnych, ustanowionych w traktatach bloku.

Chociaż opinia Sáncheza-Bordony nie jest wiążąca, luksemburski ETS generalnie podąża za nią, podejmując ostateczną decyzję, której oczekuje się na początku przyszłego roku.

READ  Pogoda w Wielkiej Brytanii coraz cieplej, słoneczniej i wilgotniej - Met Office

„Co ciekawe, zarówno Scholz, jak i Baerbock opowiadali się za ostrzejszymi sankcjami wobec krajów takich jak Polska i Węgry. Będą wspierać dążenie Komisji Europejskiej do nałożenia na te państwa kar i wstrzymania funduszy unijnych – powiedział Keil.

W związku z tym, przy pełnym zaangażowaniu Niemiec, nie będzie zaskoczeniem, że instytucje UE podejmą dalsze działania przeciwko rządom, które okazały się problematyczne.

„Ciekawe będzie również zobaczyć, jak Baerbock pozycjonuje się wobec prezydenta Francji Emmanuela Macrona – jeśli znajdą dobre stosunki robocze (którego brakowało Macronowi i Merkel), możemy zobaczyć prawdziwy ruch w UE, nie tylko pod względem radzenia sobie z naruszycielami, ale także z wznowieniem dyskusji na temat reform wewnętrznych i potencjalnego nowego traktatu UE” – powiedział Keil.


Zdjęcie: Annalena Baerbock (Niemiecka Partia Zielonych)


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych, Europa wschodząca można go czytać za darmo i zawsze będzie. Tutaj nie ma płatnego dostępu. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, nic więcej, nic mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.

możesz się przyczynić tutaj. Dziękuję.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *