Connect with us

Nauka

9 europejskich sklepów tworzących niesamowite ręcznie robione ozdoby świąteczne

Published

on

Udekorowanie choinki to jedna z największych radości sezonu. Wiele ozdób jest cennych i od pokoleń należy do tej samej rodziny. Stali się pamiątkami. Po ścięciu drzewa zawija się je w bibułkę i przechowuje na strychu do następnego roku. Ale nawet jeśli nie masz tak cennych przedmiotów, w kilku krajach europejskich jest wiele sklepów z rękodziełem, które wytwarzają bajeczne ozdoby, takie jak bibeloty z kolorowego szkła, rzeźbione drewniane anioły, Święty Mikołaj ubrany w aksamit. i oczywiście na wierzchołki drzew, błyszczące ciernie i anioły dmące w trąby. Wyobraźnia i kreatywność nie znają granic. Tradycyjne czerwone świece woskowe zostały ze względów bezpieczeństwa zastąpione żarówkami. Od Niemiec po Polskę, od Włoch po Czechy, prezentujemy skarbnicę sklepów, które tworzą lub sprzedają te małe, ręcznie robione dzieła sztuki. Należy pamiętać, że niektóre oferują również opcję zakupu online.

Ariya J / Shutterstock.com

1. Toni Baur

Oberammergau, Bawaria, Niemcy

Oberammergau to małe miasteczko w pobliżu Garmisch-Partenkirchen, w Alpach Bawarskich. Miasto położone w dolinie nad brzegiem rzeki Ammer słynie z trzech rzeczy: igrzysk pasyjnych, artystycznie zdobionych domów z freskami przedstawiającymi sceny wiejskie i religijne oraz tradycji snycerskiej. W okresie Bożego Narodzenia zwykle pada śnieg, zamieniając miasto w zimową krainę czarów. Warto wybrać się na wycieczkę z Monachium (półtorej godziny autostradą A95), aby kupić ich bajeczne, ręcznie robione ozdoby świąteczne.

W swoich pracowniach rzeźbienia w drewnie pracuje około 60 artystów, więc nie będziesz mieć więcej opcji. Jednym z najbardziej znanych jest Toni Baur. Jego firma istnieje od ponad 40 lat, a na Boże Narodzenie główną atrakcją są szopki, które można umieścić pod drzewem, oraz różnorodne anioły, które można powiesić na gałęziach jego drzewa. Mniej więcej w tym czasie specjalna sala w jego sklepie poświęcona jest szopkom i aniołom. Kupując coś tutaj, otrzymujesz dzieło sztuki, które przez lata będzie cenione przez Twoją rodzinę.

Sklep Kathe Wohlfahrt w Niemczech
Igor Grochev / Shutterstock.com

2. Świąteczny sklep Kathe Wohlfahrt

Rothenburg ob Der Tauber, Niemcy

Rothenburg ob der Tauber to miasto w pobliżu Ansbach w Bawarii. Słynie na całym świecie z dobrze zachowanej średniowiecznej starówki i uważane jest za jedno z najbardziej romantycznych miast w Niemczech. W jednym ze starych domów znajdziesz Świąteczny sklep Kathe Wohlfahrt, gdzie można przeglądać największy wybór ozdób choinkowych z całego świata. Będziesz zdumiony wyborem. Ozdoby wykonane w Niemczech pochodzą z Oberammergau (patrz wyżej) i Erzgebirge. Znajdziesz również bibeloty z otwartymi ustami w Czechach, w każdym kolorze, a także Świętego Mikołaja, anioły i wszystko, co możesz sobie wyobrazić wisząc na choince. Co najlepsze, sklep jest otwarty przez cały rok, więc latem możesz zaplanować wizytę w malowniczym Rothenburgu i kupić własne ozdoby świąteczne do domu.

READ  Rosja stawia UE w „czerwonym alarmie” z 48-godzinnym ostrzeżeniem przed odcięciem gazu | Nauka | Aktualności
Jarmark bożonarodzeniowy w Schwabach, Bawaria
Tothdst / Shutterstock.com

3. Elfi i Otto Ziegler

Schwabach, Bawaria, Niemcy

Schwabach to miasto w pobliżu Norymbergi w Bawarii. Ma długą tradycję wytwarzania złotego płatka. Jeśli chcesz kupić wyjątkową i rzadką ozdobę bożonarodzeniową, musisz przyjechać tutaj i odwiedzić warsztat Elfi i Otto Zieglera w Sieben Morgen w Schwabach. To dwoje z zaledwie 12 artystów, którzy znają sztukę tworzenia oryginału. Rauschgoldengel, co z grubsza tłumaczy się jako „świetne anioły”, ale to znacznie więcej. O tradycyjne anioły mają długie plisowane spódnice ze złotych liści, złote korony, błyszczące gorsety, a zamiast ramion złote skrzydła sięgające do rąbka ich spódnic. Jeśli nie w Schwabach, możesz kupić Rauschgoldengel na Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze. W rzeczywistości największy anioł wisi przy wejściu na jarmark bożonarodzeniowy.

Boże Narodzenie w Jeleniej Górze, Polska
Lana Iva / Shutterstock.com

4. Fabryka Kryształów Julii

Jelenia Góra, Polska

Jelenia Góra to miasto w polskich górach Dolnego Śląska, około dwóch godzin jazdy na południowy zachód od Wrocławia. Miasto ma długą tradycję dmuchania szkła, a najbardziej znaną fabryką i sklepem jest Julia Crystal Works. Odwiedzając Julię, będzie można zapoznać się z całym procesem produkcji, od rozdmuchiwania po cięcie i polerowanie, a następnie podziwiać i kupić gotowe wyroby szklane w jej sklepie. Znajdziesz kunsztownie udekorowane kubki, talerzyki i bombki w każdym kolorze. W pobliżu znajduje się również wspaniałe muzeum szkła, którego nie można przegapić. Moim ulubionym wyświetlaczem jest zasłona wykonana z najdelikatniejszych pasm szkła, która wydaje się powiewać na wietrze.

Świąteczna piramida zasilana świecami
Sirius3001 / Shutterstock.com

5. Sztuka ludowa Richarda Glaessera Erzgebirge

seiffen, niemcy

Seiffen to małe miasteczko w Rudawach, około 50 mil na południowy zachód od Drezna. Góry rudy (Rudawy w języku niemieckim) to pasmo górskie, które graniczy z Niemcami i Republiką Czeską. W przeszłości góry były głęboko poszukiwane w poszukiwaniu srebra i cyny. Po wyczerpaniu rudy region, a w szczególności miasto seiffen rozwinął przemysł zupełnie innego rodzaju. Miasto stało się znane jako miejsce, w którym Boże Narodzenie jest zawsze lub jako warsztat Świętego Mikołaja przez cały rok. Powodem jest to, że można tu znaleźć wiele warsztatów, które wytwarzają i sprzedają wszelkiego rodzaju drewniane ozdoby świąteczne. Robotnicy mogą nie być przebrani za elfy, ale aktywnie trudzą się, aby przygotować się do sezonu świątecznego.

READ  Cop26: Czy w końcu żegnamy się z węglem? | Nauki ścisłe

Jednym z największych sklepów w Seiffen jest Sztuka ludowa Richard Glaesser GmbH Erzgebirge. Legenda głosi, że Rudawy są domem dla Siedmiu Krasnoludów. Dlatego wiele ręcznie robionych drewnianych figurek ma kształt krasnoludów, jest pomalowanych i ubranych w tradycyjną czerwień. To samo dotyczy lokalnego ducha zwanego Ruebezahl. Poza tym anioły, szopki i specjalność Seiffena: drewniane piramidy z wachlarzami na szczycie, które sprawiają, że się kręcą. Niektóre z nich zawierają nawet pozytywki, które odtwarzają kolędy.

Profesjonalna wskazówka: Warsztat Fuechntera jest to mniejszy warsztat Seiffen, obecnie prowadzony przez ósmą generację Fuechnterów. Ich znakiem rozpoznawczym, że tak powiem, są dziadki do orzechów. Orzechy to w całości niemieckie świąteczne jedzenie, które czasami wydaje się złote na choince. Muszą zostać złamane i właśnie tam wkraczają te cudowne ręcznie robione dziadki do orzechów. Formaty wahają się od górników po żołnierzy i Świętego Mikołaja, a wykonanie każdego dziadka do orzechów zajmuje pięć dni.

6. Czeskie ozdoby świąteczne

Zdobin, Czechy

Zdobin to wieś w Czechach położona około 60 mil na wschód od Pragi. Liczy tylko około 100 mieszkańców, a najważniejszą branżą jest spółdzielnia szklarzy i szklarzy zwana Czeskie ozdoby świąteczne. Firma zgromadziła pod jednym dachem wszystkich wykwalifikowanych szklarzy w regionie, którzy pracowali w domu. Została założona w 1931 roku i zdobyła wiele nagród za wysoką jakość i kunszt wyrobów szklanych. Obecnie wytwarzają około 8000 produktów w 600 odcieniach kolorystycznych, wszystkie ręcznie malowane i wzorzyste. Znajdziesz tu najpiękniejsze mieniące się ozdoby, ale także mnóstwo innych ozdób, takich jak anioły, zwierzęta i nie tylko.

Jajka bożonarodzeniowe w Salzburgu, Austria
Lenka Jor / Shutterstock.com

7. Boże Narodzenie w Salzburger Egg Shop

Salzburg, Austria

Mówiliśmy już o ozdób choinkowych wykonanych z drewna, złotego liścia i szkła, ale ten sklep naprawdę oferuje coś niezwykłego. Salzburg sklep z jajkami świątecznymi wypełniony jest po brzegi ozdobami świątecznymi wykonanymi ze skorupek jajek. Musisz to zobaczyć, aby w to uwierzyć, więc udaj się na Judengasse 11 na Starym Mieście w Salzburgu. Jajka są pomalowane na wszystkie kolory plus złoto i srebro oraz ozdobione brokatem, a nawet papierową koronką. Kiedy wchodzisz. widzisz choinki tak pełne spektakularnych i niepowtarzalnych ozdób, że prawie nie widać zielonych gałązek. Aby Twoja choinka była prawdziwie międzynarodowa, dodaj trochę jajek (ale zostaw miejsce na czeskie bibeloty i niemieckie anioły oraz oczywiście złote lub srebrne łańcuszki z ornamentami!).

READ  Co to były za światła na niebie nad Montaną?
Jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu, Austria
S. Borisov / Shutterstock.com

8. Wiener Christmas Lounge

Wiedeń, Austria

Jeśli przypadkiem jesteś w Wiedniu zamiast w Salzburgu i szukasz oryginalnych ozdób choinkowych, nie ma nic lepszego niż Wiener Christmas Lounge. Ten sklep, wypełniony tradycyjnymi, ręcznie robionymi ozdobami, od bibelotów po szopki i anioły, sprawi, że Twoje oczy błyszczą. Znajduje się w centrum Wiednia przy Franziskanerplatz 6 i jest otwarty przez cały rok, dzięki czemu możesz kupić ozdoby świąteczne o każdej porze roku.

Choinka wykonana ze szkła Murano na sąsiedniej wyspie Burano.
Choinka ze szkła Murano na sąsiedniej wyspie Burano (MariaTsyganova / Shutterstock.com)

9. Andrea Tagliapietra

Murano, Włochy

Nie trzeba przedstawiać wspaniałych dzieł sztuki wykonanych przez mistrzów dmuchania szkła z wyspy Murano. Ale czy wiesz, że w okresie świątecznym odbywa się konkurs, aby zobaczyć, kto wykonuje najatrakcyjniejsze ozdoby świąteczne? studio Andrea Tagliapietra jest jednym z nich. Murano znajduje się na lagunie weneckiej i jest łatwo dostępne tramwajem wodnym z Wenecji. Podróż trwa tylko około 15 minut, jeśli wyjedziesz z przystanku Fondamento Novo, ale dwa razy więcej, jeśli weźmiesz vaporetto lub taksówkę wodną z przystanku w pobliżu Placu Świętego Marka. Po zejściu na ląd na Murano wystarczy opuścić studio lub piekarnik po włosku, do następnej i daj się olśnić umiejętnościami dmuchaczy szkła i kolorowymi produktami końcowymi.

Profesjonalna wskazówka: Jeśli kupisz jakiekolwiek przedmioty ze szkła Murano, upewnij się, że kupujesz ten prawdziwy, ponieważ istnieje niezliczona ilość podrobionych chińskich przedmiotów. Nie możesz się pomylić, jeśli kupujesz bezpośrednio z pieca na Murano.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *