Connect with us

Nauka

NASA InSight wykrywa dwa główne trzęsienia ziemi na Marsie – program eksploracji Marsa NASA

Published

on


Wstrząsy o wielkości 3,3 i 3,1 pochodzą z regionu zwanego Cerberus Fossae, co dodatkowo potwierdza tezę, że to miejsce jest aktywne sejsmicznie.


Sonda InSight NASA wykryła dwa silne i wyraźne trzęsienia ziemi pochodzące z miejsca na Marsie zwanego Cerberus Fossae – tego samego miejsca, w którym na początku misji zaobserwowano dwa silne trzęsienia ziemi. Nowe trzęsienia ziemi mają siłę 3,3 i 3,1; poprzednie trzęsienia ziemi miały wielkość 3,6 i 3,5. Do tej pory InSight zarejestrował ponad 500 trzęsień ziemi, ale ze względu na ich wyraźne oznaki są to cztery najlepsze zapisy dotyczące trzęsień ziemi, które można zbadać we wnętrzu planety.

Badanie trzęsień Marsa to jeden ze sposobów, w jaki zespół naukowy InSight stara się lepiej zrozumieć płaszcz i jądro Marsa. Planeta nie ma płyt tektonicznych, takich jak Ziemia, ale ma obszary aktywne wulkanicznie, które mogą powodować wybuchy. Trzęsienia ziemi z 7 i 18 marca potwierdzają pogląd, że Cerberus Fossae jest centrum aktywności sejsmicznej.

„W trakcie misji widzieliśmy dwa różne rodzaje trzęsień marsjańskich: jeden bardziej„ podobny do Księżyca ”, a drugi bardziej„ podobny do Ziemi ”- powiedział Taichi Kawamura z Institut de Physique du Globe de France Paris, która pomogła w dostarczeniu sejsmometru InSight i dystrybucji jego danych wraz ze szwajcarskim uniwersytetem badawczym ETH Zurich. Fale trzęsienia ziemi przemieszczają się bardziej bezpośrednio po całej planecie, podczas gdy trzęsienia księżyca są zwykle bardzo rozproszone; Trzęsienia Marsa spadają gdzieś w środku. „Co ciekawe”, kontynuował Kawamura, „wszystkie cztery główne trzęsienia ziemi, które pochodzą z Cerberus Fossae, są„ podobne do Ziemi ””.

Nowe trzęsienia ziemi mają coś więcej wspólnego z poprzednimi dużymi zdarzeniami sejsmicznymi InSight, które miały miejsce prawie cały marsjański rok (dwa ziemskie lata) temu: wystąpiły podczas północnego lata na Marsie. Naukowcy przewidzieli, że będzie to ponownie idealny czas, aby usłyszeć trzęsienia ziemi, ponieważ wiatry będą spokojniejsze. Sejsmometr, zwany Eksperymentem Sejsmicznym dla Struktury Wewnętrznej (SIX), jest na tyle czuły, że nawet gdy jest pokryty kopułową osłoną, która blokuje go przed wiatrem i zapobiega zbytniemu wychłodzeniu, wiatr nadal powoduje wystarczające wibracje, aby je zasłonić niektóre trzęsienia ziemi. Podczas ostatniego północnego sezonu zimowego InSight nie był w stanie wykryć trzęsienia ziemi.

READ  Przyjęcie weselne w Maine było teraz powiązane ze śmiercią 7 osób, które nie uczestniczyły

„Wspaniale jest znowu oglądać trzęsienia ziemi po długim okresie rejestrowania szumu wiatru” – powiedział John Clinton, sejsmolog, który kieruje działem Marsquake Service firmy InSight w ETH Zurich. „Po roku marsjańskim znacznie szybciej charakteryzujemy aktywność sejsmiczną na Czerwonej Planecie”.

Lepsze wykrywanie

Wiatry mogły się uspokoić, ale naukowcy wciąż mają nadzieję na dalszą poprawę ich zdolności „słuchania”. Temperatury w pobliżu modułu lądowania InSight mogą wahać się od prawie 148 stopni Fahrenheita (minus 100 stopni Celsjusza) w nocy do 0 stopni Celsjusza (32 stopnie Fahrenheita) w ciągu dnia. Te ekstremalne wahania temperatury mogą powodować rozszerzanie się i kurczenie kabla łączącego sejsmometr z modułem lądowania, powodując trzaski i skoki w danych.

Dlatego zespół misji zaczął próbować częściowo odizolować kabel od warunków atmosferycznych. Zaczęli od użycia skorupy na końcu ramienia robota InSight do gry solo na górnej osłonie termicznej i pod kopułowym wiatrem, pozwalając mu wsunąć się na kabel. Pozwala to glebie zbliżyć się do tarczy tak blisko, jak to możliwe, bez kolidowania z uszczelnieniem tarczy do ziemi. Zakopanie liny sejsmicznej jest tak naprawdę jednym z celów kolejnej fazy misji, którą NASA niedawno przedłużyła o dwa lata, do grudnia 2022 roku.

Pomimo wiatrów, które wstrząsają sejsmometrem, panele słoneczne InSight pozostają pokryte pyłem, a energia spada, gdy Mars oddala się od Słońca. Oczekuje się, że poziom energii poprawi się po lipcu, kiedy planeta zacznie ponownie zbliżać się do Słońca. Do tego czasu misja będzie sukcesywnie wyłączać instrumenty w module lądowania, aby InSight mógł hibernować, budząc się okresowo w celu sprawdzenia stanu zdrowia i komunikowania się z Ziemią. Zespół ma nadzieję, że sejsmometr pozostanie włączony przez kolejny miesiąc lub dwa, zanim będzie musiał zostać tymczasowo wyłączony.

READ  „Grałem na pięciu pozycjach w jednym meczu” - Mount uczył się od miesięcy na kolejce górskiej w Chelsea

Więcej o misji

JPL zarządza InSight dla Science Mission Directory NASA. InSight jest częścią programu odkryć NASA, zarządzanego przez Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w Alabamie. Lockheed Martin Space w Denver zbudował statek kosmiczny InSight, w tym jego etap rejsu i moduł do lądowania, i wspiera operacje statku kosmicznego na potrzeby misji.

Kilku europejskich partnerów, w tym Centre National d’Études Spatiales de France (CNES) i Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR), wspiera misję InSight. CNES dostarczyło NASA instrument Sismic Experiment for Interior Structure (SEIS) wraz z głównym badaczem IPGP (Institut de Physique du Globe de Paris). Znaczący wkład w SEIS pochodzi z IPGP; Instytut Badań nad Układem Słonecznym im. Maxa Plancka (MPS) w Niemczech; Szwajcarski Federalny Instytut Technologii (ETH Zurich) w Szwajcarii; Imperial College London i Oxford University w Wielkiej Brytanii; i JPL. InSight’s Marsquake Service to wspólna operacja naziemna prowadzona przez ETH Zurich, która obejmuje również sejsmologów dyżurnych z IPG Paris, University of Bristol i Imperial College London. Operacje SEIS i APSS są prowadzone przez CNES SISMOC przy wsparciu CAB, a dane SEIS są formatowane i dystrybuowane przez IPG Paris Mars SEIS Data Service. DLR dostarczyło pakiet dotyczący przepływu ciepła i właściwości fizycznych (HP3), przy znaczącym udziale Centrum Badań Kosmicznych (CBK) Polskiej Akademii Nauk i Astroniki w Polsce. Hiszpańskie Centrum Astrobiologii (CAB) dostarczyło czujniki temperatury i wiatru.

Kontakty z mediami
Andrew Good
Laboratorium Napędów Odrzutowych, Pasadena, Kalifornia.
818-393-2433
[email protected]

Karen Fox / Alana Johnson
Siedziba NASA w Waszyngtonie
301-286-6284 / 202-358-1501
[email protected] / [email protected]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *