Connect with us

Nauka

Misja polskiego astronauty odbędzie się w przyszłym roku – podaje Ministerstwo

Published

on

Misja polskiego astronauty odbędzie się w przyszłym roku – podaje Ministerstwo

Polski astronauta poleci w kosmos w przyszłym roku – powiedział podczas Forum Sektora Kosmicznego w Warszawie Piotr Zabadała, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz delegat Polskiej Agencji Kosmicznej.

Sławosz Uznański, astronauta projektu ESA, został wybrany w 2023 roku do udziału w misji po pokonaniu konkurencji ponad 20 000 innych kandydatów.

Będzie dopiero drugim Polakiem, który poleci w kosmos.

«W zeszłym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii podpisało cztery umowy dwustronne z ESA; Mam nadzieję, że to nie jedyne umowy tego typu. Pierwsza z nich – misja naukowo-technologiczna z udziałem polskiego astronauty, bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju możliwości dla przemysłu i jednostek naukowych – zostanie zrealizowana w przyszłym roku. Przygotowywany jest pakiet eksperymentów. Podzieliliśmy je na trzy cele pracy: eksperymenty technologiczne, w ramach których testowane będą technologie opracowane przez polskie firmy, eksperymenty naukowe i eksperymenty edukacyjne (będą realizowane przed, w trakcie i po misji, która odbędzie się w przyszłym roku) – powiedział Zabadała.

Dodał, że dużym wyzwaniem jest zwiększenie polskiego wkładu do budżetu ESA o 295 mln euro w 2023 r. (w sumie jest to obecnie 360 ​​mln euro) i stwierdził: „Przygotowujemy się do wydatkowania większej ilości środków z budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej ( ESA). To duże wyzwanie dla administracji, przemysłu i nauki.”

Zabadała wymienił najważniejsze inwestycje towarzyszące misji polskiego astronauty. Jednym z nich jest wsparcie budowy polskiej konstelacji obserwacji Ziemi (w tym satelitów obserwacji optycznych i radarowych). „ESA ogłosi konkurs w czerwcu” – zapowiedziała Zabadała.

Kolejną inwestycją jest Krajowy Program Szkoleniowy. Obejmuje szkolenia i staże w ESA dla absolwentów polskich uczelni. «Pierwsze kilkanaście osób rozpoczęło staż w ESA w kwietniu. Kolejne procesy rekrutacyjne zostaną zorganizowane jesienią” – powiedziała Zabadała.

ESA BIC to ważny program finansowany ze zwiększonej składki do budżetu ESA. Podejmuje się promocji przedsiębiorczości i wykorzystania technologii kosmicznych w różnych sektorach gospodarki w ramach programu inkubacji. Działanie to zakłada także wspieranie współpracy nauki, biznesu i administracji.

Kolejnym programem jest ESA Security Hub. Liderem projektu jest Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, które współpracuje z samorządami lokalnymi. „Projekt zakłada utworzenie dwóch hubów w Polsce. Ale współpracujemy już z Centrum Badań Kosmicznych i ESA, aby rozszerzyć go na inne ośrodki regionalne, nie tylko w Polsce. To bardzo ważny projekt zarządzania kryzysowego” – stwierdził Zabadała.

Ostatnim programem, o którym wspomniał, był „Φ –Lab” (phi-Lab) w Polsce. «Ten program jest próbą wypełnienia luki pomiędzy częścią naukową i komercyjną. Nacisk zostanie położony na rozwój konkretnych projektów. Zapewnia dostęp do sieci badawczej i ESA, a także sieci badawczych innych partnerów w Europie” – powiedział Zabadała.

Wspomniał też, że najważniejszym zadaniem z punktu widzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii będzie przygotowanie posiedzenia Rady Ministerialnej ESA jesienią 2025 r. „Będziemy wtedy oceniać wydatkowanie środków. Tymczasem Polska Agencja Kosmiczna będzie pracować nad aktualizacją Polskiej Strategii Kosmicznej i przygotowaniem Narodowego Programu Kosmicznego. Te dwa dokumenty określą priorytety rozwoju sektora kosmicznego w Polsce i będą podstawą planowania wydatków” – powiedział Zabadała.

W tym tygodniu w Warszawie rozpoczęło się Forum Sektora Kosmicznego. Biorą w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii odpowiedzialni za współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz za koordynację misji kosmicznej polskiego astronauty.

(PAPKA)

PAP – Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

READ  Analiza Holokaustu | Wiadomości, sport, praca

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *