Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Lider polskiej mniejszości uniewinniony z zarzutów „nienawiści” i „narodowego socjalizmu” na Białorusi

Published

on

Lider polskiej mniejszości uniewinniony z zarzutów „nienawiści” i „narodowego socjalizmu” na Białorusi

Andżelika Borys, przewodnicząca głównego organu reprezentującego liczną polską społeczność etniczną na Białorusi, została uniewinniona od stawianych jej zarzutów „podżegania do nienawiści” i „rehabilitacji nazizmu”.

Była jedną z kilku liderek Związku Polaków na Białorusi (ZPB) aresztowanych w 2021 roku w ramach represji władz białoruskich wobec polskiej mniejszości w tym kraju. Zarówno Polska, jak i Unia Europejska potępiły aresztowania i wezwały do ​​uwolnienia więźniów.

Dziś rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina poinformował, że Borys został „uniewinniony od fałszywych zarzutów”. Białoruski nadawca Biełsat z Polski poinformował, że matka Borysa została poinformowana, że ​​sprawa została umorzona „z powodu braku dowodów przestępstwa”.

„To pierwsza dobra wiadomość z Mińska od dłuższego czasu” – napisała Yasina w a opiniai wyraził nadzieję, że będzie to oznaczało zmianę nastawienia władz białoruskich do Polaków i „gotowość do konstruktywnego dialogu w kwestiach dwustronnych”.

„Mamy nadzieję, że podobne decyzje zostaną podjęte również w sprawie Andrzeja Poczobuta i innych więźniów” – dodał. Poczobut, dziennikarz i kolejny lider ZPB, został skazany na początku tego roku na osiem lat więzienia za „podżeganie do nienawiści”.

„Nie zapomnimy o tobie!” – napisała dziś Jasina.

Borys został zatrzymany w Grodnie w marcu 2021 roku, początkowo za organizację imprezy kulturalnej, którą władze uznały za nielegalną. Została skazana na 15 dni więzienia, ale przed zwolnieniem postawiono jej dalsze zarzuty.

READ  Czy Polska może zakończyć 48-letnią suszę medalową na Paryż 2024?

Za swoją działalność na rzecz społeczności polskiej została oskarżona o sianie nienawiści i niezgody na tle narodowościowym i religijnym z powodu przynależności narodowej, religijnej i językowej.

Według prokuratury Borys miał działać na rzecz „rehabilitacji narodowego socjalizmu”, za co grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 12 lat. Jednak w przeciwieństwie do Poczobuta Borys został zwolniony z aresztu w marcu 2022 roku, ale przebywał w areszcie domowym.

Od wybuchu fali protestów przeciwko ogłoszonemu zwycięstwu wyborczemu Łukaszenki w 2020 roku Polska jest jednym z czołowych zwolenników białoruskiej opozycji demokratycznej na arenie międzynarodowej.

Tymczasem Białoruś rozpoczęła szereg represji wobec polskiej społeczności, którą według oficjalnych szacunków szacuje się na około 300 tys. osób, ale według polskiego MSZ może to być ponad milion osób.

Oprócz uwięzienia przywódców etnicznych Polaków, zburzono polski cmentarz wojskowy, a ostatnio w polskim kościele zamalowano historyczny mural.

Białoruskie władze zorganizowały też kryzys na granicy z Polską, gdzie pomogły dziesiątkom tysięcy ludzi – głównie z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki – w nielegalnym przedostaniu się do Unii Europejskiej.

Główny wizerunek: Bartosz Banka / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *