Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kraków: Decyzja Rady zakazująca wyświetlania drastycznych treści

Published

on

W uchwale stwierdzono, że każdy, kto naruszy zakaz, zostanie ukarany grzywną na podstawie przepisów Kodeksu wykroczeń.

Choć rady miejskie w dyskusji stwierdziły, że istnieje poważne ryzyko uchylenia decyzji przez wojewodę lub wojewódzki sąd administracyjny z przyczyn prawnych, ostatecznie za jej przyjęciem zagłosowało 25 osób.

Projekt uchwały powstał od podstaw w ramach inicjatywy restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji mieszkańców, która zebrała 532 podpisów (wymaganych jest 300).

– Nie czuję się bezpiecznie, gdy przejeżdżam obok teatru Bagatela na billboardach lub banerach przedstawiających rozczłonkowane zwłoki. Nie czuję się komfortowo w miejscu, w którym jestem w domu, kiedy muszę odwracać wzrok, kiedy przechodzę. Narutowicz – mówiła Ewa Owerczuk, przedstawicielka komitetu inicjatywy uchwałodawczej, o przepisach dotyczących eksponowania drastycznych treści w przestrzeni publicznej, prezentując projekt radzie miasta.

– Te billboardy nie mają nic wspólnego z rzetelnymi informacjami o aborcji. Są kłamstwem, szerzą strach, a ich zadaniem jest terroryzowanie matek, ojców, dzieci i lekarzy. Narażasz osoby wrażliwe na traumę, stresujesz kobiety w ciąży, a po trudnych doświadczeniach związanych z porodem czy poronieniem, Rada Miasta Krakowa wyraźnie powinna stanąć po stronie kobiet, zwłaszcza teraz – powiedział Owerczuk. Zapytała rady miejskie, czy mogą zidentyfikować inne miasto w Europie z billboardami z martwymi płodami na ulicach.

READ  Polska gotowa dostarczyć Ukrainie myśliwce – mówi prezes – EURACTIV.com

Dalsza część artykułu pod filmem.

Dyskusje o przepisach prawa

Negatywne opinie na temat tej uchwały wydała Komisja Prawa i Prezydent Miasta Krakowa, zwracając uwagę, że wprowadzenie takich przepisów jest zbyt daleko idące, a drastyczne obrazy pojawiają się najczęściej na zgromadzeniach publicznych, na których prezydent miasta tylko je ogranicza. Ma możliwość ingerencji. W opinii zwraca się uwagę na poważne ryzyko unieważnienia tej uchwały przez wojewodę lub wojewódzki sąd administracyjny.

Radni również o tym rozmawiali. – Z całego serca popieram treść tego projektu uchwały, ale projekt ten stoi w całkowitej sprzeczności z obowiązującym w Polsce systemem prawnym – powiedział radny Andrzej Hawranek z KO Club. – Nie da się zmienić przepisów prawnych poprzez akt prawny niższego szczebla – dodał.

Radny Miasta Łukasz Wantuch z Klubu Przyjazny Kraków zaapelował o dalsze podjęcie uchwały i pozostawienie jej oceny prawnej wojewodzie. Przekonywał, że być może byłby to sygnał dla posłów, że należy zająć się tą sprawą w parlamencie i zmienić zasady. „Nie będzie koordynacji z umysłem, ale z sercem” – podkreślił.

Małgorzata Jantos (KO) stwierdziła, że ​​zakaz prezentowania drastycznych treści w przestrzeni publicznej powinien znaleźć się w uchwale o parku kultury. Inni radni wspominali, że próbowano tego dokonać, ale bezskutecznie.

READ  11 listopada 2020 - czy sklepy będą otwarte w Święto Niepodległości?

Gibała: Spróbujmy inaczej

Prezes Krakowskiego Klubu Mieszkańców Łukasz Gibała powiedział, że 99 proc. Decyzję uchyla wojewoda. Zaproponował, aby jego inicjatorzy spróbowali innej drogi; H. Możliwość nieudzielenia zgody przez władze lokalne lub zerwania zgromadzeń, podczas których ujawnia się lub skandalizuje nieprzyzwoite treści.

– Prezydenci Wrocławia czy Sopotu nie pozwolili na takie spotkania, rozwiązali je. Sprawy trafiły do ​​sądu, ponieważ organizator może się odwołać. Orzecznictwo było inne. Dla Prezydenta Jacka Majchrowskiego warto wypróbować to rozwiązanie w Krakowie – powiedział Gibała.

Sekretarz Miasta Krakowa Antoni Fryczek poinformował, że Prezydent Miasta Krakowa kilkakrotnie korzystał z tych uprawnień, zwłaszcza jeśli chodzi o przeprowadzanie samochodów dostawczych z drastycznymi plakatami i nadawanie komunikatów dźwiękowych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *