Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kraje europejskie zwiększają dostawy czołgów na Ukrainę

Published

on

Kraje europejskie zwiększają dostawy czołgów na Ukrainę

Europejskie wysiłki na rzecz uzbrojenia Ukrainy w zachodnie czołgi posunęły się naprzód po tym, jak Finlandia zobowiązała się dostarczyć pojazdy bojowe do rozdartego wojną kraju, a Polska zapowiedziała, że ​​14 jej Leopardów 2A4 przekroczy granicę „w ciągu kilku dni”.

Ale Berlin powiedział, że kraje, które wcześniej obiecały wysłać Ukrainie niektóre z bardziej zaawansowanych niemieckich czołgów, pozostały niechętne.

Hiszpania poinformowała, że ​​planuje wysłać do Kijowa sześć starszych czołgów 2A4, ale ilustrując przeszkody, jakie napotyka Ukraina w zdobyciu potrzebnego jej sprzętu wojskowego, Madryt potwierdził, że zanim będzie można je dostarczyć, będą musiały przejść gruntowną naprawę.

W zeszłym roku minister obrony Hiszpanii powiedział, że wyprodukowane w Niemczech Leopardy, które od 2012 roku były przetrzymywane w magazynie, były w „absolutnie opłakanym” stanie. Zabrakło im oleju i brakowało ważnych części, w tym akumulatorów.

Podczas czwartkowej wizyty w Kijowie hiszpański premier Pedro Sánchez powiedział, że Madryt „wyśle ​​sześć lampartów iw ciągu najbliższych kilku tygodni zobaczymy, czy uda nam się zwiększyć ich liczbę z 6 do 10”.

Inne kraje działają szybciej. W wywiadzie dla Financial Times szef polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że kraj wyśle ​​na Ukrainę 14 czołgów Leopard „w ciągu kilku dni” wraz z czterema kanadyjskimi czołgami, które trafiły do ​​Polski w tym miesiącu.

„Możliwe, że to zostawią [Polish] limit na koniec tygodnia – powiedział Jacek Siewiera.

W zeszłym miesiącu kanclerz Olaf Scholz ogłosił, że Niemcy wyślą 14 Leopardów 2A6 w celu wsparcia wysiłków wojennych Kijowa i pozwolą innym krajom posiadającym zapasy niemieckich czołgów eksportować je na Ukrainę.

Berlin powiedział, że plan zakłada rozmieszczenie dwóch batalionów czołgów Leopard 2, co odpowiada około 62 czołgom. Jeden utworzony przez Niemcy składałby się z bardziej zaawansowanych Leopardów 2A6, a utworzony przez Polskę składałby się ze starszych Leopardów 2AF.

READ  Towarzystwo Kolorystów dodaje rozdziały członkowskie w Polsce

Ale postęp był potwornie powolny. Na zeszłotygodniowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Scholz upomniał sojuszników Niemiec za niewywiązanie się z obietnicy dostarczenia czołgów na Ukrainę po miesiącach nakłaniania Berlina do działania.

Jednak obecnie pojawiają się oznaki, że kraje europejskie zaczynają przyspieszać.

W czwartek fińskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że wyśle ​​na Ukrainę trzy rozminowujące czołgi Leopard 2 i przeszkoli żołnierzy w ich obsłudze, w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 160 mln euro.

W Berlinie liczono na większy wkład Helsinek – łącznie ma około 200 czołgów Leopard 2.

Ale fiński prezydent Sauli Niinistö powiedział ostatnio, że wkład Finlandii jest stosunkowo niewielki, biorąc pod uwagę jej długą granicę – 1340 km – z Rosją oraz fakt, że jest to jedyny kraj z lampartami, który nie jest członkiem NATO.

Szwedzki minister obrony Pål Jonson powiedział, że Sztokholm jest również skłonny wysłać część swoich Leopardów na Ukrainę. „Prowadzimy ścisły dialog w szczególności z Niemcami” – powiedział agencji informacyjnej TT.

Ale poprzednie zobowiązania spotkały się w Berlinie z pewnym rozczarowaniem. Wraz z Niemcami Portugalia jest jedynym krajem europejskim, który zgodził się wysłać zaawansowane Leopardy 2A6, zobowiązując się do dostarczenia trzech czołgów.

Hiszpania ma 239 Leopardów 2A6, ale nie planuje ich przekazać Ukrainie, ponieważ potrzebuje ich do własnej obrony.

Polska odniosła większy sukces ze wspólnym batalionem 2AF. Hiszpania dostarcza sześć, Norwegia osiem, a Kanada cztery, oprócz 14 dostarczonych przez Warszawę.

Jednak plany dostarczenia Leoparda 2A4 komplikował rażący brak części zamiennych i amunicji do starszego czołgu. Nie jest na uzbrojeniu Bundeswehry od co najmniej 20 lat, a niemieccy producenci uzbrojenia nie wspierają już tego modelu.

Boris Pistorius, niemiecki minister obrony, wyraził frustrację z powodu braku darowizn z innych krajów, w których występują nowsze populacje lamparta. „Oczywiście są narody, które po prostu wolą chować się za Niemcami” – powiedział podczas weekendowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium. „Łatwo powiedzieć, że jeśli oni nam pozwolą, my to zrobimy, a kiedy im pozwolimy, nie zrobią tego”.

READ  Polska firma Netia otwiera centrum danych pod Warszawą
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *