Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Jak wynika z sondażu, zdecydowana większość Polaków nadal uważa, że ​​ukraińscy uchodźcy są „dobrzy dla Polski”.

Published

on

Jak wynika z sondażu, zdecydowana większość Polaków nadal uważa, że ​​ukraińscy uchodźcy są „dobrzy dla Polski”.

Nowy sondaż wykazał, że pozytywne nastawienie Polaków do ukraińskich uchodźców pozostaje wysokie, prawie półtora roku po inwazji Rosji na Ukrainę na dużą skalę, która skłoniła miliony do ucieczki za polską granicę

Z opublikowanego dzisiaj sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM wynika, że ​​62 proc. Polaków zgadza się, że „dla Polski byłoby dobrze, gdyby ukraińscy uchodźcy zostali na wiele lat”. Tylko 27% się z tym nie zgodziło. Szacuje się, że w Polsce przebywa obecnie ponad milion uchodźców z Ukrainy.

W pięciu ankietach przeprowadzonych przez Ipsos od maja 2022 roku na ten temat od 57% do 69% Polaków wyraziło pozytywny stosunek do długoterminowego pobytu uchodźców z Ukrainy w Polsce, podczas gdy tylko 24% do 30% wyraziło negatywny opinia.

Z najnowszego badania wynika, że ​​mężczyźni (66%) mają bardziej pozytywne opinie niż kobiety (59%). Kiedy respondenci zostali podzieleni według przynależności politycznej, większość zwolenników prawie wszystkich głównych partii wyraziła pozytywne opinie.

Jedynym wyjątkiem byli zwolennicy skrajnie prawicowej Konfederacji, gdzie opinie negatywne (46%) nieznacznie przeważały nad pozytywnymi (44%).

W 2022 r. Bund protestował przeciwko masowemu przyjmowaniu uchodźców, twierdząc, że przyznaje się im „przywileje” i powoduje „ukrainizację Polski”. Ale ponieważ polskie społeczeństwo w przeważającej mierze popiera uchodźców, partia zbagatelizowała tę retorykę w tym roku.

Tymczasem podobne badanie, również przeprowadzone przez Ipsos dla OKO.press i opublikowane w zeszłym tygodniu, pokazuje, że opinie Polaków o migrantach z krajów spoza Europy są zdecydowanie mniej pozytywne.

READ  Melanie C mówi o koncercie w Polsce ze względu na „problemy, na które zwrócono mi uwagę” | Melanie C

Na pytanie, jakie uczucia odczuwają najsilniej w stosunku do migrantów z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu, 43% odpowiedziało negatywnymi uczuciami strach (27%), strach (11%) i złość (11%).

Więcej pozytywnych emocji – akceptację (26%), ciekawość (5%) i satysfakcję (3%) – zgłosiło 34%, a kolejne 19% zgłosiło uczucie obojętności.

Oba sondaże zostały opublikowane w związku z coraz bardziej gorącą debatą na temat migracji w Polsce przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Rządząca narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zdecydowanie sprzeciwiła się proponowanemu unijnemu paktowi migracyjnemu, którego celem jest rozłożenie ciężaru „nielegalnych migrantów” na całą Unię. W planach jest referendum w sprawie planu, który został już zatwierdzony przez państwa członkowskie.

To skłoniło główną centrową partię opozycyjną Platformę Obywatelską (PO) do zarzucenia PiS hipokryzji, wskazując, że partia rządząca obserwuje największą w historii falę imigracji do Polski, w tym wielu ludzi z krajów Azji i Bliskiego Wschodu .

Polska była głównym celem ludzi uciekających przed rosyjską inwazją na Ukrainę w zeszłym roku. Podczas gdy wielu później wyjechało do innych krajów, a niektórzy wrócili do domów, uważa się, że w Polsce pozostaje ponad milion uchodźców.

Szacunki z października ubiegłego roku wykazały, że Polska wydała do tego czasu ponad 8 miliardów euro na pomoc dla uchodźców, najwięcej wśród krajów członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Jednak, podobnie jak wielu migrantów ekonomicznych przed nimi, uchodźcy ukraińscy generalnie zintegrowali się z polskim społeczeństwem, podejmując pracę i posyłając swoje dzieci do szkoły.

Główne źródło obrazu: Wojtek Radwański/Unia Europejska (pod CC BY-NC-ND 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *