Connect with us

Zabawa

Hołd dla bezprecedensowego niemiecko-żydowskiego reżysera Ernsta Lubitscha – Kultura Izraela

Published

on

Hołd dla bezprecedensowego niemiecko-żydowskiego reżysera Ernsta Lubitscha – Kultura Izraela

Niemiecko-żydowski reżyser Ernst Lubitsch był niezrównanym mistrzem wyrafinowanej hollywoodzkiej komedii, a jego dowcipne, urokliwe filmy będą przedmiotem hołdu w Jerozolimie Cinematheque od 7 września do końca miesiąca.

Jego filmy nie tylko są rzadko pokazywane na dużym ekranie, ale obecnie rzadko są też gdziekolwiek pokazywane, dlatego jest to wspaniała okazja, aby obejrzeć jedne z najlepszych komedii wszechczasów. W programie nie tylko większość najbardziej znanych dzieł Lubitscha, ale także kilka jego mniej znanych filmów. Nie można przecenić jego wpływu na komedię filmową. Billy Wilder miał nad drzwiami swojego biura tabliczkę z napisem: „Jak Lubitsch by to zrobił?” filmy Lubitscha są cenione za poziom inteligencji, którego tak bardzo brakuje większości współczesnych filmów.

Żaden hołd złożony Lubitschowi nie byłby kompletny bez klejnotu w koronie jego filmografii: Być albo nie być (1942). Ten mroczny i bardzo zabawny film, którego akcja rozgrywa się podczas niemieckiej inwazji na Polskę, opowiada historię polskiej grupy teatralnej, która jednocześnie wystawia sztukę naśmiewającą się z nazistów. mała wioska. Poślubione gwiazdy teatru, Josef (Jack Benny) i Maria (Carole Lombard), to próżna para, która doprowadza się do szaleństwa swoją niewiernością, a ich problemy osobiste stanowią tło dla historii wywrotowych, tajnych działań przeciwko nazistom.

Niektóre aspekty filmu należy umieścić w kontekście. W filmie nie pojawia się słowo „Żyd”, co oczywiście współczesnemu widzowi wyda się dziwne, ale ci, którzy oglądali serial PBS o amerykańskich Żydach podczas Holokaustu, zrozumieją niechęć większości amerykańskich Żydów do zwracania uwagi i trudną sytuację Europejscy Żydzi przed przystąpieniem Ameryki do wojny, w tym Żydzi w Hollywood. Kilka postaci w filmie ma być Żydami, a kilku aktorów jest Żydami (zwłaszcza Jack Benny, choć grana przez niego postać jest Polakiem), ale Lubitsch i jego współpracownicy nie odnieśli się bezpośrednio do losów polskiego żydostwa.

READ  Strona Netflix 'Wiedźmin Sezon 2 Premiere Script Wydano

Lubitsch i jego współscenarzyści wiedzieli, że europejskim Żydom wkrótce przydarzy się coś strasznego, ale film wszedł na ekrany w lutym 1942 roku, zanim zdążyli się domyślić skali tego zjawiska. Kiedy Benny udający nazistę odpowiedzialnego za obozy koncentracyjne mówi: „Koncentrujemy się, a Polacy biwakują”, był to humorystyczny sposób na zlikwidowanie nazistów i zebranie poparcia dla zaangażowania USA w wojnę.

„NINOTCZKA” (Źródło: Kino Jerozolimskie)

Kiedy film ujrzał światło dzienne, Lubitsch spotkał się z krytyką New York Timesa (gazeta, która, jak wiemy z perspektywy czasu, bagatelizowała relacje naocznych świadków Holokaustu), w której napisano: „Powiedzieć, że jest to bezduszne i makabryczne, to mało powiedziane”.

Ale Lubitsch bronił filmu, mówiąc: „Oskarżono mnie o trzy wielkie grzechy… że naruszyłem wszelkie tradycyjne formy, łącząc melodramat z komedią-satyrą, a nawet farsą; narażanie naszego wysiłku wojennego na zbyt lekkie traktowanie zagrożenia nazistowskiego; i że wykazałem się wyjątkowo złym gustem, wybierając na tło komedii współczesną Warszawę… W tym obrazie satyryzowałem nazistów i ich absurdalną ideologię. Satyryzowałem także postawę aktorów, którzy zawsze pozostają aktorami, bez względu na to, jak niebezpieczna może być sytuacja.

Niezależnie od tego, co myślisz o humorze filmu, była to prawdopodobnie najlepsza rola filmowa Benny’ego. Był to także ostatni film, który Lombard, jedna z najwybitniejszych komików ekranowych wszechczasów, nakręciła, zanim zginęła w katastrofie lotniczej, lecąc na sprzedaż obligacji wojennych. Zapomnij o remake’u Mela Brooksa, to jest wersja, którą warto obejrzeć.

Jego cicha praca

W tym niezwykle obszernym hołdzie znalazł się jeden z niemych filmów Lubitscha, m.in Księżniczka Ostrygktóry wykonał w Niemczech w 1919 roku. Uśmiechnięty porucznik, jedno z wczesnych hollywoodzkich talkie Lubitscha, z Maurice’em Chevalierem, Miriam Hopkins i Claudette Colbert w rolach głównych, w opowieści o trójkącie miłosnym pomiędzy oficerem, księżniczką i grającą na skrzypcach dziewczyną oficera, opartej na niemieckiej operetce. Wiele jego filmów powstało w oparciu o materiał europejski.

READ  Polska para otwiera kawiarnię i plac zabaw dla dzieci, aby zjednoczyć społeczność Północnego Belfastu

Sztuka Noela Cowarda Projektuj do życia został zaadaptowany przez Bena Hechta i Samuela Hoffensteina na potrzeby filmu o tym samym tytule z 1933 roku. Odważna jak na swoje czasy opowieść o trójkącie miłosnym, w której wystąpili Miriam Hopkins, Gary Cooper i Frederic March, uznawana jest za jedno z arcydzieł Lubitscha.

Hopkins pojawił się także w filmie z 1932 roku Kłopoty w rajujako kieszonkowiec udający hrabinę i spiskujący z mistrzem złodziei (Herbert Marshall), aby oszukać piękną kobietę (Kay Francis), właścicielkę firmy perfumeryjnej.

Marlene Dietrich pojawiła się w komedii z 1937 roku Anioło żonie dyplomaty, która zostaje wzięta za księżną i zakochuje się w młodym Amerykaninie.

W rolach głównych wystąpili Claudette Colbert i Gary Cooper Ósma żona Sinobrodego (1938), komedia luźno oparta na legendzie Sinobrodego, której współautorem jest Billy Wilder.

„Garbo się śmieje!” – takie hasło nosił film Lubitscha z 1939 r., Ninoczka. Greta Garbo, znana ze swoich tragicznych bohaterek, zabłysnęła jako wysłana do Paryża agentka rządu sowieckiego, która zakochuje się w rosyjskim arystokracie (Melvyn Douglas), nie wiedząc, kim tak naprawdę jest. Billy Wilder był jednym z autorów dowcipnego scenariusza, a film został przerobiony na musical Jedwabne pończochy.

Prawdopodobnie żaden film Lubitscha nie zainspirował tylu przeróbek i poprawek, co Sklep za rogiem (1940), który sam w sobie był remakiem węgierskiej sztuki. Margaret Sullavan i James Stewart wcielają się w nienawidzących się sprzedawców, nieświadomych, że zakochują się w sobie korespondencyjnie. Jeśli to przypomina ci Norę Ephron Masz maila, to nie przypadek. Musical z 1963 roku ona mnie kocha w każdym razie był inspirowany filmem W stare, dobre lato.

Niebo może poczekać (1943), którego nie mylić z filmem Warrena Beatty’ego pod tym samym tytułem, był jedynym kolorowym filmem nakręconym przez Lubitscha. Opowiada historię playboya (Don Ameche), który musi wyjaśnić swoje życie u bram piekła. W rolach głównych Gene Tierney.

READ  Discovery+ na całym świecie „kontrola” serii LGBTQ+; Program rozpoczął się jako „dwuminutowe zadanie szkolne”

Cluny Brown (1946) był ostatnim ukończonym filmem Lubitscha. Jest to komedia obyczajowa, której akcja rozgrywa się w Londynie w 1938 roku. Jennifer Jones gra przyziemną młodą kobietę, która jest utalentowaną hydrauliką i przyciąga uwagę Adama Bielińskiego (Charles Boyer), wybitnego działacza akademickiego i antyhitlerowskiego.

Miłośnicy filmu nie powinni przegapić okazji zobaczenia na dużym ekranie twórczości jednego z najwybitniejszych żydowskich reżyserów wszechczasów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *