Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Doświadczony poseł odchodzi z polskiej opozycji PO z powodu „lewego zwrotu” w sprawie aborcji

Published

on

Doświadczony poseł odchodzi z polskiej opozycji PO z powodu „lewego zwrotu” w sprawie aborcji

Polityk-weteran głównej polskiej partii opozycyjnej, centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), ogłosił odejście z partii, powołując się na jej „lewicowy zwrot” w kwestiach takich jak aborcja. Zasugerował, że w tegorocznych wyborach byłby skłonny kandydować do nowego sojuszu centroprawicowej opozycji.

69-letni Bogusław Sonik był posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia PO w latach 2004-2014 i 2018-2019. Od 2019 r. zasiada w Sejmie, którą to funkcję sprawował również w latach 2015-2018. Przed 1989 r. Sonik był działaczem antykomunistycznym.

„Dzisiaj odchodzę z PO” – powiedział dziś rano Sonik RMF FM, dodając, że odejście z partii, do której należał przez 22 lata, było trudne, ale „nie jest szczególnie smutny” z powodu tej decyzji. Dodał, że nie rozmawiał o swoim odejściu z szefem PO Donaldem Tuskiem.

„PO stopniowo skręciło w lewo na tyle, że nasze drogi rozeszły się na dobre” – wyjaśnił. Jego ostateczna decyzja o rezygnacji była spowodowana ogłoszeniem przez Tuska w sierpniu zeszłego roku, że tylko ci, którzy zezwalają na aborcję na żądanie do 12 tygodnia ciąży, mogą startować w wyborach do PO – powiedział Sonik.

Ogłoszenie to oznaczało zmianę zarówno dla Tuska, jak i dla PO. Partia, która kierowała polskim rządem od 2007 do 2015 roku, od dawna ma zarówno skrzydła społeczno-konserwatywne, jak i liberalne. W rezultacie unikała zajmowania stanowczego stanowiska w takich kwestiach jak aborcja, rola Kościoła katolickiego w życiu publicznym czy prawa osób LGBT.

Jednak od powrotu Tuska na stanowisko lidera w 2021 r. popchnął partię w kierunku bardziej liberalnym społecznie. W zeszłym roku zapowiedział „marsz ku nowoczesności”, który obejmowałby liberalizację prawa aborcyjnego, wprowadzenie związków partnerskich osób tej samej płci oraz zapewnienie rozdziału kościoła od państwa.

We wrześniu ubiegłego roku Sonik dał jasno do zrozumienia, że ​​„na pewno nie będzie głosował za aborcją [on demand] do 12 tygodnia”. Przekonywał, że niesłusznie ze strony Tuska narzucał kandydatom swojej partii stanowisko w takich „kwestiach sumienia”.

READ  Zniesiono immunitet sędziego Morawca. Komisarz: Sędzia powinien złożyć skargę

Sonik dodał, że około dwudziestu innych posłów Platformy również dało do zrozumienia, że ​​choć sprzeciwiają się prawie całkowitemu zakazowi aborcji wprowadzonemu za obecnego rządu, to zamiast tego opowiadają się za powrotem do poprzedniego prawa aborcyjnego, które nie zezwala na aborcję na żądanie.

W dzisiejszym wywiadzie dla RMF Sonik powiedział, że Tusk stworzył środowisko, w którym „nie ma w partii debaty” na takie tematy, co „naruszyło poselską wolność słowa”.

Sonik docenił także niedawny sojusz centroprawicowego Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) z Polską 2050 (Polska 2050), ugrupowaniem centrowym bardziej konserwatywnym niż PO w kwestiach społecznych.

Para wezwała do referendum w sprawie prawa aborcyjnego, argumentując, że decyzja powinna zostać podjęta przez opinię publiczną, a nie przez „polityków lub biskupów”, którzy narzucają swoje poglądy.

„Polsce potrzebna jest centroprawicowa formacja, która powstanie z połączenia Polski 2050 i PSL” – powiedział dziś RMF Sonik. „Sugestia [for me] usunięcie go z list wyborczych byłoby warte rozważenia i przyjęcia”.

Wybory parlamentarne mają się odbyć w Polsce tej jesieni, a rządząca narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) ma nadzieję na bezprecedensową trzecią kadencję.

PiS prowadzi w sondażach z około 34 proc. poparcia. Jednak taki udział głosów prawdopodobnie nie wystarczy do uzyskania przez partię jedynej większości parlamentarnej. Mogłoby to utorować drogę szerokiej koalicji partii opozycyjnych od lewicy do centroprawicy w celu utworzenia alternatywnego rządu koalicyjnego.

READ  Polska wzywa wysłannika USA w sprawie nieokreślonych „akcji” sieci telewizyjnej

Kierowana przez PO grupa Koalicja Obywatelska (KO) pozostaje najpopularniejszą siłą opozycyjną z około 26% poparciem. Według pierwszych sondaży nowy sojusz Polska 2050-PSL ma 14%, lewica (Lewica) 9%. Skrajnie prawicowa Konfederacja (Konfederacja) mogłaby działać jako król z 9%.

Miesięczne wyniki sondaży dla głównych partii politycznych w Polsce (z wyłączeniem nowej koalicji Polska 2050-PSL). Źródło: ewybory.eu

Źródło głównego zdjęcia: MATEUSZ SKWARCZEK / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *