Connect with us

Zabawa

Discovery otrzymuje holenderską licencję na polski kanał informacyjny

Published

on

Discovery otrzymuje holenderską licencję na polski kanał informacyjny

Amerykańska firma Discovery Inc. uzyskała holenderską licencję, która pozwoliłaby jej na dalsze nadawanie niezależnego kanału informacyjnego TVN 24 w Polsce

WARSZAWA, Polska – amerykańska firma Discovery Inc. uzyskała holenderską licencję, która pozwoliłaby jej na dalsze nadawanie niezależnego kanału informacyjnego TVN24 w Polsce.

Komunikat z poniedziałku pojawił się po tym, jak polski państwowy organ nadawczy odmówił przedłużenia koncesji TVN24, która wygasła 26 września, na półtora roku. Niezależny kanał telewizyjny jest codziennie oglądany przez miliony ludzi w Polsce i publikuje raporty krytykujące prawicowy nacjonalistyczny rząd w kraju.

W kolejnym wyzwaniu dla Discovery, niższa izba polskiego parlamentu zatwierdziła w zeszłym tygodniu ustawę, która – jeśli zostanie ostatecznie uchwalona i zatwierdzona przez prezydenta – zmusi Discovery do sprzedaży swojego pakietu kontrolnego w polskiej sieci.

„Ta licencja w żaden sposób nie rozwiązuje sytuacji, jaką mamy z nowym prawem” – powiedziała Kasia Kieli, prezes i dyrektor generalny Discovery na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. „Przyszłość TVN i wolność prasy w Polsce wciąż są zagrożone.”

Discovery uważa odmowę TNV24 przedłużenia licencji i projektu ustawy medialnej za dyskryminację, a wiele osób w Polsce postrzega ten wysiłek jako próbę uciszenia agencji prasowej.

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego temu zaprzecza i mówi, że nie chce już kontroli udziałów w polskich spółkach medialnych od firm spoza Europy, powołując się na kwestie bezpieczeństwa narodowego i suwerenności.

Jednak prezydent Andrzej Duda w niedzielę zobowiązał się do obrony wolności słowa i zasad prawa własności, szeroko interpretowane komentarze sugerują, że ustawę należy zawetować.

Ustawa spotkała się również z ostrą krytyką ze strony Unii Europejskiej i wielu Polaków, którzy postrzegają ją jako zamach na wolność mediów. Jest też postrzegany jako zagrożenie dla największej do tej pory amerykańskiej inwestycji w Polsce, którą firma szacuje na 3 miliardy dolarów.

READ  „Sanatorium der Liebe”: Zamiast pierścionka zaręczynowego Iwona otrzymała cenny prezent

W Waszyngtonie sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział pod koniec poniedziałku: „Z zadowoleniem przyjmujemy oświadczenie prezydenta Dudy w ten weekend popierające wolność słowa, nienaruszalność traktatów i wspólne wartości, które leżą u podstaw naszych relacji. Gorąco zachęcamy go do przestrzegania tych wartości w związku z oczekującymi przepisami prawa, które, jeśli zostaną uchwalone w obecnej formie, mogą poważnie wpłynąć na wolność mediów i klimat inwestycji zagranicznych.”

Spółka zapowiedziała, że ​​skorzysta z holenderskiej licencji przyznanej na podstawie przepisów Unii Europejskiej tylko wtedy, gdy KRRiT nie przedłuży licencji TNV24.

„Mamy nadzieję, że nie będziemy potrzebować holenderskiej licencji, ale jesteśmy zdeterminowani, aby nadal działać jako niezależny nadawca wiadomości w Polsce i Europie Środkowej oraz oferować widzom rzetelne i rzeczowe dziennikarstwo” – powiedział Kieli.

Discovery powiedział w zeszłym tygodniu, że wszczął postępowanie przeciwko Polsce przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym w celu obrony swojej inwestycji w Polsce, która obejmuje obecnie 24 różne kanały telewizyjne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *