Connect with us

Nauka

Członek wydziału Trinity otrzymuje stypendium Fulbrighta w celu prowadzenia badań w Polsce

Published

on

Członek wydziału Trinity otrzymuje stypendium Fulbrighta w celu prowadzenia badań w Polsce

Profesor nadzwyczajny informatyki, Trinity College Ewa Syta otrzymał prestiżową nagrodę Fulbright US Scholar na lata 2024-25 za prowadzenie badań w swoim rodzinnym kraju, Polsce.

Profesor nadzwyczajny informatyki Ewa Syta.

O Program Fulbrighta—prowadzony przez rząd Stanów Zjednoczonych we współpracy z ponad 160 krajami na całym świecie — oferuje międzynarodowe programy wymiany edukacyjnej i kulturalnej dla pełnych pasji i utalentowanych studentów, naukowców, artystów, nauczycieli i specjalistów ze wszystkich środowisk, aby mogli studiować, nauczać lub przeprowadzać ważne badania i profesjonalne projekty.

We współpracy z badaczami z Państwowy Instytut Badawczy (NASK) Pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji Syta planuje opracować długoterminową strategię wdrożenia cyfrowego dowodu osobistego w Polsce. „Jest to kluczowy element inicjatywy UE mającej na celu utworzenie uniwersalnego ekosystemu tożsamości cyfrowej, w którym transakcje elektroniczne mogą mieć taką samą moc prawną jak tradycyjne transakcje papierowe” – stwierdził Syta.

W 2014 r. Unia Europejska wprowadziła rozporządzenie w sprawie identyfikacji elektronicznej, uwierzytelniania i usług zaufania (eIDAS), którego celem jest zapewnienie bezpiecznych i bezproblemowych interakcji elektronicznych między firmami, osobami fizycznymi i organami publicznymi. „Tożsamość cyfrowa to jedno z największych wyzwań ery cyfrowej; Podczas transakcji online zaufanie jest ważne, ale trudne do zdobycia” – stwierdziła Syta. Nowe rozporządzenie eIDAS 2.0 to kompleksowa zmiana eIDAS, obiecująca utworzenie uniwersalnego ekosystemu tożsamości cyfrowej w UE.

Portfel EUDI, znajdujący się pod wyłączną kontrolą użytkownika, „zachowuje” tożsamość i prawa na podstawie zweryfikowanych informacji z różnych źródeł, stwierdził Syta. „Dzięki portfelowi EUDI użytkownik może bezpiecznie udowodnić swój wiek, nie ujawniając żadnych innych informacji składających się na jego tożsamość, takich jak dokładna data urodzenia, zdjęcie, adres itp.” – powiedziała. Chociaż koncepcja portfela EUDI ma wyraźne zalety, Syta stwierdziła, że ​​ma ona również konsekwencje dla prywatności, w związku z czym wymogi prawne dotyczące bezpieczeństwa, prywatności i zgodności sprawiają, że kontrola danych osobowych jest całkowicie w rękach jednostki.

READ  Conor Shanahan z Cork chce powtórzyć 20-letni sukces w Mondello

Opracowanie tego narzędzia mogłoby mieć wymierny wpływ na społeczeństwo, co, jak stwierdziła Syta, ma nadzieję zobaczyć. „Podjęcie pracy badawczej i zastosowanie jej w praktyce ma wielką moc. Jako nauczyciel często piszę i publikuję artykuły, ale dzięki temu mam dodatkową możliwość udostępnienia wyników opinii publicznej” – powiedziała. „Długoterminowym celem moich badań jest wprowadzenie najnowocześniejszych technik kryptograficznych do zastosowań w świecie rzeczywistym, aby ukształtować cyfrowy świat jutra”.

Profesor nadzwyczajny informatyki Ewa Syta
Profesor nadzwyczajny informatyki Ewa Syta przemawia podczas II edycji wydarzenia CT Women in Cybersecurity. Zdjęcie: Nick Caito.

Ten projekt badawczy ma również na celu wspieranie celów związanych z różnorodnością, równością i włączeniem (DEI) poprzez skupienie się na zmniejszaniu różnic między płciami w technologii poprzez działania w zakresie cyberbezpieczeństwa we współpracy z zespołem DEI NASK, dodał Syta.

W ramach powiązanych prac na kampusie Trinity Syta była ostatnio współgospodarzem drugiego wydarzenia CT Women in Cybersecurity, będącego wspólną inicjatywą Trinity College i CT State Community College. Wydarzenie to zapewniło ponad 50 studentom obu instytucji możliwość zdobycia wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa od profesjonalistów ze środowisk akademickich, przemysłowych i rządowych.

Cyberbezpieczeństwo koncentruje się na ochronie krytycznych systemów i poufnych informacji przed atakami cyfrowymi. Syta stwierdziła, że ​​w tej dziedzinie można korzystać z szerokiego zakresu umiejętności i perspektyw, a także oferuje różnorodne ścieżki kariery i możliwości, cierpi jednak na znaczny niedobór talentów.

Program z 22 marca obejmował połączenie rozmów na tematy związane z cyberbezpieczeństwem, takie jak zarządzanie podatnościami na zagrożenia, sieci samonaprawy i bezpieczeństwo w świecie rzeczywistym, a także dyskusje na temat ścieżek kariery, doradztwo zawodowe i możliwości nawiązywania kontaktów z prelegentami, sponsorami, profesjonalnymi doradcami zawodowymi z Centrum Kariery i Projektowania Życia Trinityi inni uczestnicy. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele sponsorów wydarzenia (Ścieżki hybrydowe, Fortuna, Uderzenie tłumui Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych) oraz stanowe uczelnie i uniwersytety Trinity College i Connecticut. Więcej informacji na temat wydarzenia i więcej zdjęć można znaleźć tutaj.

READ  Cronk osiedlający się w CFB Shilo – Brandon Sun

„Zamierzam robić coś więcej, niż tylko prowadzić badania w Polsce; moim celem jest głębokie zaangażowanie się w społeczność, tworzenie znaczących połączeń i wymian” – powiedziała Syta. „Jako stypendysta Fulbrighta moja rola wykracza poza działalność akademicką. Celem programu jest pełnienie przez nas roli ambasadorów kultury, promujących zrozumienie i wzajemny szacunek między różnymi kulturami”.

W drugim wydarzeniu CT Women in Cybersecurity Event wzięło udział ponad 50 uczniów. Zdjęcie: John Lee.

Syta zdecydował się na prowadzenie badań w Polsce ze względów zawodowych i osobistych, które ostatecznie pozwolą mu oddać się ojczyźnie. „Po ukończeniu studiów w 2007 roku mogłem na stałe dołączyć do moich rodziców w USA, gdzie mieszkam do dziś. Jako pochodząca z Polski moja znajomość języka i zrozumienie polskiej kultury ułatwią płynniejszą transformację” – powiedziała.

Zawodowo Syta poszukiwała projektu, który byłby zgodny z jej długoterminowymi celami badawczymi i zapewnił ścieżkę do wykorzystania jej wiedzy specjalistycznej w celu uzyskania znaczącego i trwałego wpływu. „Dzięki mojemu zrozumieniu kontekstu społeczno-politycznego Polski mam wyjątkową pozycję, aby zapewnić, że nie tylko zbudujemy rozwiązanie solidne technicznie, ale takie, które rzeczywiście odpowie na potrzeby i preferencje Polaków” – powiedziała.

„Jeśli chodzi o sprawy osobiste, mam zaszczyt prowadzić satysfakcjonującą karierę, w dużej mierze dzięki wielu niesamowitym nauczycielom, profesorom i mentorom, których miałem. Jestem wdzięczna, że ​​teraz mogę się odwdzięczyć i pomóc wprowadzać zmiany dla innych kobiet w branży technologicznej” – powiedziała Syta.

Okres stypendialny trwa 10 miesięcy i obejmuje okres od września 2024 r. do czerwca 2025 r. Podczas pobytu w Polsce Syta planuje włączyć studentów Trinity do swojej pracy badawczej w NASK oraz zapraszać wykładowców i studentów Trinity do udziału w wydarzeniach online.

Syta powiedziała, że ​​projekt wspierany przez jej stypendium Fulbrighta umożliwi jej rozwój zarówno jako badacza, jak i pedagoga. „Ta szansa zapewni mi cenny wgląd w praktyki inżynierii oprogramowania i nowe technologie, co umożliwi mi opracowywanie kursów stosowanych w Trinity, które cieszą się dużym zainteresowaniem naszych studentów” – powiedziała. „Jako ekspert w swojej dziedzinie moje spojrzenie jest głównie akademickie. Jednak zastosowanie moich badań w praktycznych kontekstach zapewni spostrzeżenia, które ukształtują moje przyszłe projekty, torując drogę do większego sukcesu w przyszłości i przybliżając mnie do osiągnięcia mojego długoterminowego celu badawczego, jakim jest rozwiązywanie rzeczywistych problemów ze znaczącym wpływem.

READ  Mistrzostwa Świata 2022 na żywo online: aktualizacje gry i drużyny, najnowsze wiadomości z USMNT i Meksyku

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *