Connect with us

Nauka

Cop26: Czy w końcu żegnamy się z węglem? | Nauki ścisłe

Published

on

Ponad 40 krajów zgodziło się na zaprzestanie korzystania z energii węglowej, najbrudniejszego źródła paliwa, aby zwiększyć nadzieje Wielkiej Brytanii na porozumienie w sprawie „utrzymania 1,5 C przy życiu” podczas czwartkowego szczytu Cop26.

Główne kraje korzystające z węgla, w tym Kanada, Polska, Korea Południowa, Ukraina, Indonezja i Wietnam, zrezygnują z wykorzystywania węgla do wytwarzania energii elektrycznej, przy czym większe gospodarki zrobią to w latach 30. XX wieku, a mniejsze gospodarki w latach 20. 2040. Jednak niektórzy największych uzależnionych od węgla gospodarek świata, w tym Australii, Chin, Indii i Stanów Zjednoczonych, nie uczestniczyło w porozumieniu, a eksperci i aktywiści powiedzieli Guardianowi, że terminy eliminacji dla podpisanych krajów są zbyt późne.

Gospodarz tygodnika naukowego Madeleine Finlay porozmawiaj z korespondentem Guardian Energy Jillian Ambroży o tym, co naprawdę oznaczają te plany zakończenia węgla. Madeleine pyta też Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia w Polsce, dlaczego Polska ostatecznie zgadza się na ograniczenie zużycia węgla, a Rachel Cleetus, dyrektor ds. polityki programu Union of Concerned Scientists Climate and Energy opowiada Madeleine o wpływie węgla na nasze zdrowie.

Zdjęcia: David Gray / Reuters

Wesprzyj Strażnika

The Guardian jest redakcyjnie niezależny. I chcemy, aby nasze dziennikarstwo było otwarte i dostępne dla wszystkich. Ale coraz bardziej potrzebujemy naszych czytelników, aby finansowali naszą pracę.

Wesprzyj Strażnika

READ  Stokvis Tapes rozszerza się o 7R City Park Gdańsk South II
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *