Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Bóbr wymyka się ekspertom, przeżywając drugą zimę w polskich górach

Published

on

Bóbr wymyka się ekspertom, przeżywając drugą zimę w polskich górach

Bóbr zaskoczył ekspertów od dzikiej przyrody, przeżywając drugą zimę w polskich Tatrach Wysokich, gdzie temperatura spadła poniżej -20°C (-4 kwietnia).°F) w nocy. Strażnicy parku widzą teraz oznaki, że do zwierzęcia dołączyły inne zwierzęta, co sugeruje, że może tam powstać nowa kolonia.

Stworzenie zostało po raz pierwszy zauważone w sierpniu 2021 r. nad Morskim Okiem, największym jeziorem w Tatrach Wysokich. Był to pierwszy we współczesnej pamięci przypadek zaobserwowania bobra na tak dużej wysokości w polskich górach, gdzie Morskie Oko znajdowało się prawie 1400 metrów (4593 stóp) nad poziomem morza.

Strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) początkowo sądzili, że bóbr po prostu przeniósł się na wyższe partie w wyniku jednorazowego zdarzenia, ale wkrótce okazało się, że zwierzę zadomowiło się w Morskim Oku, niezwykłym dla tego zwierzęcia siedlisku.

Pojawiły się pytania, czy i jak niehibernujący bóbr przeżyje mroźną zimę w Tatrach. Ale w przeciwieństwie do doniesień, że zwierzę padło w wyniku upadku, później okazało się, że bóbr rzeczywiście przeżył swoją pierwszą zimę i nadal był widziany nad jeziorem.

W nagraniu udostępnionym przez TPN w zeszłym tygodniu naczelnik parku Grzegorz Bryniarski ujawnił, że bóbr „przeżył już drugą zimę i ma się dobrze”. Kamera nie uchwyciła jeszcze tego nieuchwytnego stworzenia, ale ślady jego obecności są wyraźnie widoczne w okolicy.

„Jego obecność widać na lodzie, gdzie zrobił dziurę i wciągnął tam gałęzie” – powiedział później PAP Bryniarski. „Na jego obecność wskazują też liczne ślady na śniegu – wydeptał chodnik i wykarczował pastwiska”.


Potwierdził to również Bryniarski Gazety Wyborczej codziennie, że „teraz wiemy na pewno, że w tatrzańskim stawie mieszka rodzina bobrów”. Zauważył, że zbudowali loże i ślady ich stóp są widoczne.

READ  Ignitis złomuje umowę na zakup portfela fotowoltaicznego o mocy 170 MW w Polsce

Niektórzy uważają, że może to być początek populacji bobrów w Tatrach. „Bobry to zwierzęta, które nieustannie poszukują nowych terytoriów. W parku narodowym powinny czuć się jak u siebie – mówi Andrzej Czech, sprawdzony znawca bobrów Gazety Wyborczej.

„Zakładam, że wkrótce w rejonie Morskiego Oka powstanie duża kolonia bobrów, które staną się integralną częścią tatrzańskiej puszczy”.

Kiedyś w Polsce bobry prawie wyginęły. Szacuje się, że do 1928 roku w kraju pozostało tylko 235. Jednak dzięki powojennym staraniom o reintrodukcję tych zwierząt na polską puszczę populacja bobrów wzrosła i obecnie szacuje się ją na ponad 127 tys.

Bobry odgrywają ważną rolę w walce z suszą, zatrzymując wodę przez budowane przez siebie tamy, które jednocześnie tworzą „oazy różnorodności biologicznej” – zauważa państwowa agencja wodna PGW WP. Mogą jednak niszczyć drogi, domy i pola uprawne, co skłoniło niektórych do wezwania do uboju w celu ograniczenia liczby bobrów.

Źródło głównego obrazu: Według Haralda Olsena/NTNU (pod CC BY 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *