Connect with us

Najważniejsze wiadomości

bne IntelliNews – PMI w Polsce pokazuje pierwsze pogorszenie koniunktury od połowy 2020 r.

Published

on

bne IntelliNews – PMI w Polsce pokazuje pierwsze pogorszenie koniunktury od połowy 2020 r.

Indeks menedżerów ds. zakupów w Polsce (PMI) spadł w maju o 3,9 punktu do 48,5, podała 1 czerwca firma badawcza S&P Global.

Według S&P Global ciągłe opóźnienia po stronie podaży, wysoka inflacja i niestabilność rynku spowodowana wojną na Ukrainie doprowadziły do ​​majowego spadku. Negatywny rozwój częściowo zrekompensował wzrost zapasów. Producenci spodziewają się również, że problemy będą się utrzymywać, ponieważ perspektywy biznesowe spadły do ​​najniższego poziomu od ponad półtora roku, powiedział również kompilator indeksu.

Analitycy twierdzą, że majowy odczyt PMI jest wstępem do znacznie wyraźniejszego spowolnienia aktywności w przemyśle.

„Nieproporcjonalny wzrost zapasów maskował symptomy osłabienia popytu fundamentalnego. Jeśli ten trend zostanie zatrzymany, możemy spotkać się z falą gwałtownego pogorszenia koniunktury i aktywności produkcyjnej, połączonej z jednoczesnym osłabieniem popytu krajowego i zagranicznego” – powiedział w komentarzu bank PKO BP.

„Warunki pracy uległy pogorszeniu przy zauważalnych spadkach zarówno produkcji, jak i zamówień. Zaufanie spadło do najniższego poziomu od października 2020 r., podczas gdy wzrost liczby miejsc pracy pozostał niewielki” – powiedział S&P Global.

Niedobory zużycia pośredniego pozostały czynnikiem podtrzymującym utrzymującą się w maju wysoką inflację za sprawą wysokich cen surowców, energii i paliw. Znaczna część tych wyższych cen zakupu została przeniesiona na klientów.

Niemniej inflacja zarówno dla zaliczek, jak i na bramie fabryki była zauważalnie niższa w porównaniu z kwietniem.

Średnie czasy realizacji pozostały napięte, w wyniku czego firmy odnotowały niewielki wzrost zaległości. Zatrudnienie wzrosło szósty miesiąc z rzędu, choć skromnie.

Podwyższona inflacja i opóźnienia po stronie podaży zostały wymienione jako przyczyniające się do gromadzenia zapasów towarów dostępnych na rynkach towarowych. Zapasy zakupów rosły wówczas czternasty miesiąc z rzędu. Wzrosła również aktywność zakupowa, chociaż tempo wzrostu było marginalne i najniższe w obecnej sekwencji ekspansji, przy spadku produkcji i zamówień.

READ  Polacy obawiają się „Polexitu”, ponieważ rząd UE przeciwstawia się budżetowi

Trendy widoczne w badaniu PMI znajdą odzwierciedlenie w majowych odczytach opartych na realnych danych z sektora. Oczekuje się, że PPI będzie nadal szybko rosnąć po wzroście o 23,3% rok do roku w kwietniu, w porównaniu z 21,9% rok do roku w poprzednim miesiącu.

Od września PPI oscyluje w dwucyfrowym tempie, napędzając inflację zasadniczą. Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrósł w maju o 13,9% rok do roku, dodając aż 1,5 punktu procentowego do wartości z kwietnia.

Tymczasem produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w kwietniu o 13% rok do roku, po wzroście o 17,3% rok do roku w poprzednim miesiącu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *