Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Białoruscy olimpijczycy otrzymują wizę z Polski po tym, jak odmówił powrotu do domu

Published

on

Polska otrzymała wizę humanitarną dla białoruskiej lekkoatletki, która wbrew swojej woli została wycofana z igrzysk w Tokio i odmówiła wejścia na pokład samolotu, powiedział w poniedziałek starszy dyplomata w kraju.

Krystsina Tsimanouskaya „jest już w bezpośrednim kontakcie z polskimi dyplomatami w Tokio” – napisał na Twitterze Marcin Przydacz, sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa w polskim MSZ. „Polska zrobi wszystko, co możliwe, aby pomóc jej kontynuować karierę sportową”.

Rozwój nastąpił dzień po tym, jak 24-letnia sprinterka została zabrana na lotnisko Haneda w Tokio po tym, jak skrytykowała swojego trenera i poprosiła Międzynarodowy Komitet Olimpijski o interwencję.

Najwyższy rzecznik japońskiego rządu, Katsunobu Kato, powiedział, że Tsimanouskaya, która szuka ochrony u policji na lotnisku, znajduje się w „bezpiecznej sytuacji przy współpracy powiązanych organizacji”. MKOl zwrócił się do Białoruskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego o wyjaśnienie incydentu.

Sprinterka skarżyła się w mediach społecznościowych, że została zgłoszona w sztafecie 4×400 metrów, mimo że nigdy nie brała udziału w zawodach. Przebiegła ponad 100 metrów, ale nie zakwalifikowała się do półfinału i miała startować w biegu na 200 metrów w poniedziałek, ale nie wystartowała.

Krystsina Tsimanouskaya z Białorusi na Letniej Uniwersjada w Neapolu we Włoszech w lipcu 2019 roku. (Getty / Kyodo)

„Jestem pod presją, a oni próbują wywieźć mnie z kraju bez mojej zgody” – powiedziała Tsimanouskaya w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski poinformował w oświadczeniu, że wycofał ją z igrzysk „za radą lekarzy o jej stanie emocjonalnym i psychicznym”.

Na czele Komitetu Narodowego stoi Wiktor Łukaszenko, syn prezydenta kraju Aleksandra Łukaszenki. Obaj zostali wykluczeni z udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio pod zarzutem dyskryminacji sportowców, którzy uczestniczyli w protestach przeciwko kontrowersyjnej reelekcji prezydenta w sierpniu 2020 roku.

„Obawiam się, że mogę zostać zatrzymany na Białorusi. Nie boję się zwolnienia ani wyrzucenia z kadry narodowej. Martwię się o moje bezpieczeństwo” – powiedziała Tsimanouskaya z Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej, organizacji wspierającej sportowców. którzy są prześladowani za poglądy polityczne.

Tsimanouskaya była widziana w poniedziałek wchodząc do polskiej ambasady w Tokio po tym, jak Przydacz napisał na Twitterze, że jego kraj jest gotowy udzielić jej wizy.

Pozostanie w ambasadzie do wyjazdu do Warszawy w towarzystwie polskiego konsula – powiedział Paweł Latushka, szef białoruskiej grupy opozycyjnej National Anti-Crisis Management.

Rzecznik MKOl Mark Adams powiedział wcześniej tego dnia, że ​​spędziła noc w hotelu w pobliżu lotniska i była w kontakcie z władzami, takimi jak biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

Kilka innych krajów europejskich zaoferowało wsparcie Tsimanouskiej, a słoweński premier Janez Jansa napisał na Twitterze, że jest „mile widziana” w jego kraju.

„Czechy są gotowe do pomocy” – powiedział na Twitterze minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek, nazywając incydent „skandalicznym” i proponując wydanie jej wizy oraz pomoc za pośrednictwem czeskiej ambasady w Tokio.


Powiązany zasięg:

Igrzyska Olimpijskie w Tokio nie później niż 2 sierpnia 2021 r.

Ubiegający się o azyl piłkarz z Birmy dołącza do japońskiego klubu jako stażysta

Ugandyjski lekkoatleta w Japonii na igrzyska olimpijskie, który stracił głowę w domu


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *