Connect with us

Sport

Białoruś i Polska dzielą się najlepszymi praktykami sztuki ludowej

Published

on

BREST, 11 stycznia (BelTA) – Międzynarodowy projekt pomocy technicznej „Wektor do przeszłości. Rozwój kultury tradycyjnej jako siła napędowa ekspansji turystycznej” rozpoczął się w Małorytyjskim Okręgu na Białorusi, dowiedział się BelTA od Komitetu Wykonawczego Okręgu Małoryty.

Głównym beneficjentem projektu jest Wydział Ideologii, Kultury i Młodzieży Rady Dzielnicy Malorita. Partnerem jest Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kleszczelach oraz Podlacher Heimatverein Województwa Podlaskiego. Projekt realizowany jest w ramach programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020. Całkowity budżet wynosi 66 500 euro, z czego 59 900 euro jest współfinansowane przez Unię Europejską.

„Celem projektu jest zachowanie i promocja regionalnych autentycznych tradycji kulturowych pogranicza białorusko-polskiego w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej obszaru przygranicznego. Zamierzamy połączyć wysiłki trzech beneficjentów, z których każdy ma doświadczenie i kwalifikacje w swoim obszarze odpowiedzialności ”- powiedział komitet wykonawczy okręgu.

Na przykład Kleszczele chcą ożywić tkactwo. Białoruscy specjaliści podzielą się swoim doświadczeniem i nauczą polskich partnerów podstaw tego rzemiosła. Z kolei Dzielnica Malorita jest zainteresowana ożywieniem spiralnego i wolumetrycznego tkania słomy, z którego słynie Dzielnica Hajnówka. Powiat Narew organizuje warsztaty dla piechurów z Polski i Białorusi.

Partnerzy białoruscy i polscy będą także wymieniać doświadczenia w zakresie zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego oraz sztuki ludowej. Planowane są festiwale, foldery tematyczne i albumy fotograficzne, a także powołanie centrum informacyjnego w celu rozwoju i promocji tradycyjnej kultury i turystyki na Malorycie. Od uczestników oczekuje się podpisania porozumienia o dalszej współpracy.

READ  AKTUALIZACJA 1: Kijów ma nadzieję przeprowadzić w tym tygodniu rozmowy z Polską i UE w sprawie blokad granic
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *