Connect with us

Nauka

Badania wykazały, że kanibalizm był powszechnym rytuałem pogrzebowym w Europie 15 000 lat temu

Published

on

Badania wykazały, że kanibalizm był powszechnym rytuałem pogrzebowym w Europie 15 000 lat temu

Derek Adams/Kuratorzy Muzeum Historii Naturalnej

Badacze znaleźli już czaszki w jaskini Gough w Anglii.



CNN

Jak wynika z nowego badania, kanibalizm był rutynową praktyką pochówku w Europie około 15 000 lat temu, a ludzie zjadali swoich zmarłych nie z konieczności, ale raczej w ramach swojej kultury.

Chociaż badacze odkryli już wcześniej obgryzione kości i ludzkie czaszki, które zostały zmodyfikowane w kielichy w jaskini Gough w Anglii, uczyć się opublikowane w czasopiśmie Quaternary Science Reviews sugerują, że nie był to odosobniony przypadek.

Jego badania dotyczyły okresu magdaleńskiego późnego górnego paleolitu. Magdalenianie żyli około 11 000 do 17 000 lat temu.

Eksperci z londyńskiego Muzeum Historii Narodowej dokonali przeglądu literatury, aby zidentyfikować 59 stanowisk magdaleńskich, w których znajdują się szczątki ludzkie. Większość znajdowała się we Francji, a jednostki znajdowały się także w Niemczech, Hiszpanii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Polsce, Czechach i Portugalii.

Udało im się zinterpretować zachowania pochówkowe w 25 lokalizacjach.

Piętnastu pokazało dowody na szczątki ludzkie ze śladami żucia, kości czaszki ze śladami nacięć i celowo złamane kości w sposób związany z pobieraniem szpiku kostnego w celu uzyskania składników odżywczych, co wskazuje na praktykowany kanibalizm.

Istnieją również dowody sugerujące, że w niektórych przypadkach szczątki ludzkie były zmieszane ze szczątkami zwierzęcymi.

Rytualne obchodzenie się ze szczątkami ludzkimi i ich częste występowanie na stanowiskach w północnej i zachodniej Europie sugerują, że kanibalizm był praktyką pogrzebową – a nie dodatkiem do diety – szeroko rozpowszechnioną w kulturze magdaleńskiej – twierdzą badacze.

„[It is] Nie można zaprzeczyć, że częstotliwość przypadków kanibalizmu na stanowiskach magdaleńskich przewyższa jakąkolwiek częstość występowania tego zachowania wśród wcześniejszych lub późniejszych grup hominidów, co sugeruje, że kanibalizm pogrzebowy był metodą stosowaną przez magdaleńskich zmarłych” – stwierdzono w badaniu.

READ  „Duża przestrzeń do zacieśnienia więzi katarskich z Polską”

Kuratorzy Muzeum Historii Naturalnej

Szczątki ludzkie ze śladami żucia, kości czaszki ze śladami nacięć i kości celowo połamane w sposób związany z pobieraniem szpiku kostnego w celu uzyskania składników odżywczych sugerowały kanibalizm.

„Zamiast chować swoich zmarłych, ludzie ich zjadali” – stwierdziła w komunikacie prasowym współautorka badania Silvia Bello, paleoantropolog i główna badaczka w Narodowym Muzeum Historii.

Dodała, że ​​kanibalizmu „nie praktykowano po prostu z konieczności”.

„To samo w sobie jest interesujące, ponieważ jest najstarszym znanym dotychczas dowodem kanibalizmu jako praktyki pogrzebowej” – dodał Bello.

Naukowcom udało się także uzyskać informacje genetyczne z ośmiu stanowisk i połączyć je z dowodami archeologicznymi, aby zidentyfikować związek między zachowaniem podczas pochówku a pochodzeniem genetycznym.

Odkryli, że w tym okresie w regionie żyły dwie odrębne grupy przodków – jedna wywodząca się z kultury magdaleńskiej i druga zwana epigrawetem, odmienna i geograficznie odrębna europejska kultura ludzka.

Naukowcy odkryli, że przedstawiciele kultury magdaleńskiej w północno-zachodniej Europie woleli zjadać swoich zmarłych, podczas gdy ludzie z kultury epigraweckiej woleli grzebać swoich zmarłych bez kanibalizmu.

„Nastąpiła zmiana w kierunku grzebania swoich zmarłych przez ludzi. Jest to zachowanie szeroko obserwowane w południowo-środkowej Europie i przypisywane drugiej odrębnej kulturze zwanej epigrawetem” – stwierdziło w oświadczeniu Muzeum Historii Naturalnej.

Kuratorzy Muzeum Historii Naturalnej

Mapa miejsc magdaleńskich, w których zidentyfikowano kanibalizm w północno-zachodniej Europie.

Badania sugerują, że obecność regularnych pochówków w okresie górnego magdaleńskiego była spowodowana migracją osób o pochodzeniu epigraweckim na obszary poprzednio zamieszkane przez ludzi o pochodzeniu magdaleńskim, którzy praktykowali kanibalizm pogrzebowy – wynika z badania.

„Uważamy, że zidentyfikowana tutaj zmiana w sposobie pochówku jest przykładem dyfuzji demicznej, podczas której zasadniczo jedna populacja pojawia się i zastępuje inną, co powoduje zmianę w zachowaniu” – powiedział prasie William Marsh, badacz ze stopniem doktora w muzeum. uwolnienie.

READ  GTC rejestruje wzrost | EurobuildCEE

Są to wyniki wstępne i konieczna jest dalsza analiza wyników na szerszą skalę, aby w pełni ocenić ustalenia, twierdzą autorzy badania.

Thomas Booth, starszy pracownik naukowy laboratoryjny w Francis Crick Institute, który nie był zaangażowany w badania, powiedział w czwartek CNN: „Brakuje nam szczątków większości ludzi, którzy żyli w Europie w epoce paleolitu, dlatego zawsze możemy być skomplikowane, mieć pewność, co ludzie robili ze swoimi zmarłymi.

„Jednak to badanie dostarcza całkiem przekonujących dowodów na to, że rytualny kanibalizm pogrzebowy był praktykowany przez ludzi w całej Europie 20 000–14 000 lat temu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *