Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Artysta z Durango jedzie do Polski, by „wychować” ukraińskich uchodźców – The Journal

Published

on

Artysta z Durango jedzie do Polski, by „wychować” ukraińskich uchodźców – The Journal

Wycieczka zorganizowana z Krakowskim Centrum Społeczności Żydowskiej pomagającym uchodźcom wojennym

Mieszana grafika na płótnie zatytułowana Taxim w Stambule autorstwa artystki Durango Suzanne Horwich. Wyjechała do Krakowa 22 maja, aby podzielić się swoimi artystycznymi doświadczeniami z ukraińskimi uchodźcami w nadziei „podniesienia ich na duchu i dodania energii”. (Dzięki uprzejmości Suzanne Horwich)

Artysta z Durango udał się w tym miesiącu do Krakowa, aby pomóc uchodźcom uciekającym przed wojną między Ukrainą a Rosją, ucząc sztuk wizualnych, mając nadzieję, że zainspiruje ludzi i pomoże im wyleczyć traumę.

Suzanne Horwich, która od dwóch lat mieszka w Durango, jest matką, pedagogiem, artystką abstrakcyjną, producentką i fotografką. Powiedziała, że ​​jej celem jest pomoc uchodźcom „wyobrażać sobie, tworzyć i leczyć” poprzez zajęcia plastyczne. Planuje również ułatwić instalację na dużą skalę, w której zaprosi innych do udziału.

„Naprawdę dostrzegam moc wyobraźni i właściwości lecznicze, które towarzyszą wyobraźni” – powiedziała. „Tworzysz dużo nadziei. Kiedy mówisz o sztuce, tak naprawdę mówisz o pięknie”.

Horwich zorganizował swoją wycieczkę z Centrum Społeczności Żydowskiej Kraków. Powiedziała, że ​​ośrodek karmi lub opiekuje się 300-500 uchodźcami dziennie, aw ciągu ostatnich 10 tygodni opiekował się około 60 000 uchodźców.

Centrum przekształciło się „z dnia na dzień” z roli prostego żydowskiego centrum społecznościowego w ośrodek pomocy humanitarnej, powiedziała. Oprócz wspierania grup LGBTQ i kobiet, zapewnia lekarstwa, żywność, odzież, schronienie i opiekę dzienną.

Mieszana grafika na płótnie autorstwa artystki Durango Suzanne Horwich zatytułowana „Hammam”. Pojechała do Krakowa, aby zaprosić uchodźców do wspólnego uprawiania sztuki i kupi dla nich materiały. (Dzięki uprzejmości Suzanne Horwich)

Horwich powiedziała, że ​​chce „podnieść ducha i podnieść energię” uchodźców, tworząc sztukę z uchodźcami w każdym wieku. Przynosi zestaw artystyczny i zamierza kupić więcej materiałów, aby wyposażyć uchodźców we własne zestawy do noszenia. Powiedziała, że ​​wycofała pieniądze ze swojego 401(k) na pokrycie kosztów podróży.

Horwich mieszkał i pracował jako artysta w Stambule w Turcji; Szkocja; Izrael; Karaiby; i Kolorado, ale nigdy nie była w Polsce.

„To trochę nerwowe, ponieważ tak naprawdę nie wiem, w co się pakuję, ponieważ jestem pewna, że ​​dzieje się dużo traumy” – powiedziała.

Uwielbia pracować z artystami na kampusie i taką właśnie atmosferę chce przekazać uchodźcom.

„Uwielbiam wolność, jaką wszyscy po prostu pracują razem, bez presji” – powiedziała. „I uczyłem tego w przeszłości. Więc to właśnie zamierzam zrobić”.

Horwich powiedziała, że ​​jej pierwsza podróż, która ma trwać siedem dni, to tak naprawdę tylko jej „podróż pilotażowy”.

„Jestem bardzo świadoma, że ​​najprawdopodobniej będę musiała zmienić zdanie” – powiedziała.

Jest gotowa do ponownego odwiedzenia i dopracowania swojej wizji i programu oraz powrotu z wyrafinowanym pomysłem na pomoc uchodźcom w Krakowie.

„Ale tematem, który tutaj przewija się jest„ wyobraź sobie, twórz, uzdrawiaj ”- powiedziała. „Jakkolwiek mogę pomóc, aby to się stało, dowiem się”.

Technika mieszana na płótnie autorstwa artystki Durango Suzanne Horwich o nazwie „Kadikoy”. Powiedziała, że ​​jej celem jest pomoc uchodźcom z wojny ukraińsko-rosyjskiej „wyobrażać sobie, tworzyć i leczyć” poprzez zajęcia plastyczne i instalację na dużą skalę, którą planuje zaprosić do wszystkich uchodźców, którzy chcą uczestniczyć w tworzeniu spektaklu. Do Polski wyjechała 22 maja. (Dzięki uprzejmości Suzanne Horwich)

Horwich we współpracy z Jewish Community Centre w Aspen otworzył galerię sztuki w 2014 roku. Szukając sposobów na udostępnienie swoich artystycznych doświadczeń uchodźcom w Polsce, zrobiła duże postępy w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Powiedziała, że ​​przedstawiła swój pomysł centrum około trzy tygodnie temu i tego samego dnia otrzymała entuzjastyczną odpowiedź.

„Zasugerowałem to i w niecałe 24 godziny ta organizacja powiedziała, że ​​już oferujemy terapię traumy i uważamy, że to, co chcesz zrobić, tak dobrze do siebie pasuje” – powiedziała.

READ  Eksport LNG z USA do Francji, Chorwacji i Polski wzrósł o ponad 1000%

Horwich powiedziała, że ​​próbuje zorganizować zbiórkę pieniędzy, ale wszystko idzie tak szybko, że wciąż próbuje założyć swoją stronę internetową.

Powiedziała, że ​​po tygodniowej podróży do Polski Horwich planuje wrócić do Durango, aby dołączyć do swoich dwóch córek, w wieku 10 i 14 lat, i zastanowić się, jak podejść do następnej podróży. Ma też zaplanowane dwa wykłady na lipiec i wrzesień, w których chce przybliżyć sytuację uchodźców w Polsce, opowiedzieć o wysiłkach humanitarnych Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie oraz podzielić się własnymi wysiłkami na rzecz pomocy humanitarnej.

Horwich powiedziała, że ​​ma codzienną mantrę. Codziennie rano zadaje sobie pytanie, jak tego dnia zamierza „szczęśliwie żyć”. Każdej nocy przed pójściem spać zastanawia się, jak może przeżyć kolejny dzień z większą radością.

Powiedziała, że ​​wie, że to brzmi trochę tandetnie, ale żyje tym.

„Naprawdę wierzę, że energia, którą wkładasz we wszystko, determinuje wynik” – powiedziała. „Teraz wiem, że są wyjątki. Ale mam silną wiarę w ludzkie perspektywy, ludzkie postawy, ludzką energię i tak się tu dostałem”.

[email protected]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *