Connect with us

Świat

Budżet UE i praworządność. Wiceszef MSZ ogłasza w BBC polskie weto

Published

on

  • Jabłoński podkreślił, że Polska chce szybko uchwalić budżet UE i fundusz odbudowy, ale nie może zgodzić się na powiązanie wydatkowania środków z rządami prawa
  • – Warunki te to przepisy, które – jak stwierdzono – mają na celu ochronę praworządności. W rzeczywistości są to jednak zapisy na tyle niejasne i szerokie, że dopuszczają środki o charakterze czysto politycznym – powiedział wiceszef Departamentu Stanu w BBC.
  • Przyznał, że fundusze unijne są ważne dla Polski, ale nie zgodził się z propozycją, by Polska je wycofała blokując budżet i fundusz pomocowy, bo – jak wyjaśnił – akceptuje rządy prawa i ich nie otrzymuje.
  • Jabłoński wyraził pogląd, że niekompatybilne stanowisko niektórych krajów (wspomniał o Holandii i Austrii) wynikało z ich sprzeciwu wobec zwiększonych wydatków UE; Teraz powinni wykorzystać sytuację do zablokowania ambitnego budżetu UE
  • Więcej aktualnych informacji można znaleźć na Onet.pl.

Podkreślił, że Polska chce, aby zarówno długoterminowy budżet UE, jak i fundusz naprawy pandemicznej zostały przyjęte i powinno to nastąpić jak najszybciej. Jak powiedział, należy również zapewnić odpowiednią ochronę praw zapisanych w traktatach europejskich, a Polska nie może zaakceptować warunków.

– Warunki te to przepisy, które – jak stwierdzono – mają na celu ochronę praworządności. W rzeczywistości jednak przepisy te są tak niejasne i szerokie, że dopuszczają środki o charakterze czysto politycznym, sankcje finansowe motywowane politycznie wobec Polski, Węgier i dowolnego państwa członkowskiego. Ale Polska i Węgry od miesięcy są na mecie i doskonale wiemy, że następnego dnia zostanie wykorzystana przeciwko nam – powiedział Jabłoński w programie BBC HARDtalk.

READ  Tysiące ludzi są w pogotowiu po erupcji góry Semeru na Jawie w Indonezji

Reszta tekstu pod filmem.

Jak wyjaśnił, warunki nakładania sankcji są tak szerokie, że Komisja Europejska może wszcząć postępowanie przeciwko każdemu krajowi, po prostu deklarując, że istnieje potencjalne ryzyko i że potencjalne ryzyko może oznaczać absolutnie wszystko.

– Słyszeliśmy już od różnych polityków w ostatnich tygodniach, w tym wysokiej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego (Niemka Katarina Barley – PAP), że Węgry muszą być głodzone, głodzone finansowo i podobnie Polska. Nie ma wątpliwości, że mechanizm ten jest stosowany, że w najbliższej przyszłości będzie nadużywany, jeśli zostanie przyjęty. Nie możemy się z tym zgodzić. Byłoby nierozsądne, gdybyśmy się na to zgodzili – zaznaczył wiceszef polskiego MSZ.

Przyznał, że fundusze unijne są ważne zarówno dla Polski, jak i innych krajów członkowskich, ale nie zgodził się z propozycją, by Polska je wycofała blokując budżet i fundusz pomocowy, bo – wyjaśnił – to mechanizm praworządności. akceptuje i nie otrzymuje.

– Spójrzmy na to w ten sposób: możemy powiedzieć, że teraz przyjmiemy budżet, przyjmiemy teraz pakiet ratunkowy i może on wejść w życie, ale mamy wszelkie powody, by sądzić, że Komisja rozpocznie postępowanie następnego dnia To w praktyce zablokuje te fundusze – te same fundusze, ale tylko dla Polski i Węgier. A potem nie mamy już nic więcej do powiedzenia – powiedział Jabłoński.

READ  Khader Adnan: Wystrzelono rakiety po śmierci palestyńskiego strajku głodowego w izraelskim więzieniu

Podkreślił przypadki dyskrecji w UE, które są zgodne z rządami prawa i zostały naruszone. Stwierdził, że proces powoływania sędziów w Polsce jest podobny jak w Hiszpanii i znacznie mniej upolityczniony niż we Francji czy w Niemczech, gdzie politycy mogą nawet zwalniać sędziów, a tylko Polsce zarzuca się łamanie praworządności. Powiedział też, że w trakcie poprzedniej administracji nikt nie sprzeciwił się wyborowi 13 z 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Jabłoński: Holandia i Austria chciały od początku zmniejszyć budżet. Wykorzystują sytuację, aby go zablokować

Jabłoński powiedział, że niezgodne stanowisko niektórych krajów wynika z ich sprzeciwu, zwłaszcza wobec wyższych wydatków unijnych, i że wykorzystują sytuację do blokowania tego, ale liczył, że zdrowy rozsądek wróci do rozmów.

– Uważamy, że są bardziej nieprzejednane kraje, jak Holandia czy Austria, które chciały od początku niskiego budżetu, nie były ambitne i chciały cięć na początku pandemii. A w lipcu zgodzili się na kompromis. Ale najwyraźniej wierzą, że nadal istnieje opcja, aby jakoś to zablokować i chcą wykorzystać sytuację, wyjaśnił. Jak powiedział, jest zdziwiony, że inne kraje są w szoku, że Polska i Węgry zdecydowały się skorzystać z weta, na co nie wyrażają zgody. Jak przypomniał, stanowisko Polski w tej sprawie od początku nie uległo zmianie.

Jeżeli chodzi o to, czy sprzeciw Polski wobec mechanizmu praworządności, a także inne kwestie, takie jak demonstracje wśród osób LGBT czy decyzja Trybunału Konstytucyjnego o aborcji, szkodzą reputacji Polski, Jabłoński podkreślił, że wybór między dobrą reputacją a obroną interesów kraju powinien być tym drugim. zawsze należy wybierać.

READ  Ukraina nie zakończy wojny z Rosją na polu bitwy: Zełenski

(kb)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *