Connect with us

Świat

Wybory prezydenckie w USA. Po podliczeniu głosów Joe Biden wygrywa Gruzję

Published

on

Po przeliczeniu głosów w Gruzji potwierdzono zwycięstwo kandydata Partii Demokratycznej Joe Bidena. Żaden demokrata nie zdołał wygrać w tym stanie od zwycięstwa Billa Clintona w 1992 roku.

Jak donoszą największe amerykańskie media, Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w USA. Po rozstrzygnięciu pojedynku w każdym stanie – jak szacują m.in. The New York Times i sieci telewizyjne CNN i ABC – kandydat Partii Demokratycznej może liczyć na 306 głosów, a jego rywal Donald Trump – z 232,270 wyborcami musi wygrać. Zostało tylko kilka głosów do policzenia, mówiąc matematycznie, nie mogą one zmienić wyniku wyborów.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Biden ogłosił swoje zwycięstwo, twierdząc, że został wybrany na prezydenta, mimo że nie jest jeszcze oficjalnym. Tymczasem Trump nadal twierdzi, że w procesie wyborczym doszło do nieprawidłowości. Jego obóz składa i ogłasza dodatkowe skargi sądowe. Jednak urzędnicy państwowi nie potwierdzają typowych przykładów oszustw.

Trump zmniejszył dystans, ale nie odzyskał stanu

Władze państwowe zapowiedziały, że kilka dni po wyborach prezydenckich w Gruzji głos zostanie ponownie policzony. Powodem tego była niewielka różnica w liczbie głosów oddanych na obu kandydatów. Biden miał przewagę ponad 14 000 głosów.

W czwartek czasu lokalnego minister spraw zagranicznych Gruzji Brad Raffensperger powiedział, że po ponownym przeliczeniu wygrał nadal Joe Biden. „Nasza wstępna ocena wyników potwierdziła, że ​​nowy system głosowania jest poprawny i dobrze przedstawił wyniki” – powiedział. Dodał: „Wynika to z ciężkiej pracy urzędników hrabstwa i lokali wyborczych, którzy szybko podjęli się i wykonali wymagające zadanie w tak krótkim czasie”.

Jak poinformowały władze stanowe, w żadnym z hrabstw po przeliczeniu pierwszego obliczenia wskaźnik błędu nie przekraczał 0,73 procent. Urzędujący prezydent zmniejszył dystans do rywala o około 1400 głosów, ale nadal przegrywa. W odniesieniu do całego państwa różnica między nimi utrzymywała się poniżej 0,5 punktu procentowego.

READ  Starcia wybuchają w północnym Afganistanie, gdy talibowie prowadzą rozmowy z byłymi wrogami

Jenna Ellis, pracownik Donalda Trumpa, powiedziała, że ​​test „poszedł dokładnie tak, jak się spodziewaliśmy”. Chociaż nie przedstawiła żadnych dowodów, uważa, że ​​władze gruzińskie uwzględniły nielegalnie złożone karty do głosowania w przeliczeniu, podała BBC.

Joe Biden wygrywa wybory w Gruzji Associated Press / East News

„Przeliczenie głosów potwierdziło to, co już wiedzieliśmy”.

„Relacja potwierdziła to, co już wiedzieliśmy: wyborcy z Gruzji wybrali Joe Bidena na swojego następnego prezydenta” – powiedziała rzeczniczka kampanii Joe Biden Jaclyn Rothenberg w e-mailu do Associated Press.

„Jesteśmy wdzięczni urzędnikom wyborczym i wolontariuszom za ich nadgodziny w niespotykanych dotąd warunkach, aby zakończyć liczenie głosów” – napisała rzeczniczka, dodając, że jest to „najwyższa forma służby publicznej”.

Wynik w Gruzji to jedna z największych niespodzianek tegorocznych wyborów prezydenckich. Państwo tradycyjnie wspiera republikanów, nie głosowało na demokratę od 1992 roku. Następnie Bill Clinton wygrał z George’em HW Bushem, który ubiegał się o reelekcję. Mobilizacja wyborcza w aglomeracji Atlanty, zwłaszcza wśród Afroamerykanów, przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść Bidena.

Główne źródło zdjęć: Associated Press / East News

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *