Connect with us

Top News

Gospodarka otrząsnęła się z pierwszego wstrząsu pandemicznego – SPIRITU

Published

on

Gospodarka otrząsnęła się z pierwszego wstrząsu pandemicznego - SPIRITU

Według ekspertów Biura Inwestycji i koniunktury gospodarczej gospodarka wychodzi z szoku. Wiodący Indeks Klimatu Biznesowego (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych trendach w gospodarce, wzrósł w lipcu o prawie 9 punktów w porównaniu z czerwcem.

Według ekspertów BIEC wiele wskazuje na to, że gospodarka wyszła z pierwszego szoku pandemicznego, ale w porównaniu do grudnia ubiegłego roku odrobiła tylko połowę strat.

Zdaniem Marii Drozdowicz z BIEC można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach poprawa podstawowych wskaźników makroekonomicznych nie będzie tak spektakularna, a wejście na ścieżkę rozwoju sprzed pandemii może nastąpić dopiero po jej wygaśnięciu.

„Nawet bez kolejnego administracyjnego zamknięcia gospodarki popyt nie wróci do poprzedniego poziomu, a firmy nie będą działać na pełnych obrotach” – powiedziała.

– W lipcu br., Podobnie jak miesiąc temu, mniej firm odczuwało spadek napływu nowych zamówień. Zjawisko to dotyczyło zamówień od odbiorców zagranicznych, jak i realizowanych na rynku krajowym – dodała.

Jej zdaniem przewaga firm doświadczających dalszego spadku zamówień nad firmami doświadczającymi ich wzrostu skurczyła się do 25 punktów. proc., a dwa miesiące temu osiągnął ponad 60 punktów procentowych.

– Relatywnie największa poprawa napływu nowych zamówień obserwowana jest w branży przetwórstwa ropy naftowej, wśród producentów samochodów i innych środków transportu oraz w branży produkującej tworzywa sztuczne – powiedział Drozdowicz. Dodała, że ​​wraz ze wzrostem napływu nowych zamówień w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch miesięcy spadł poziom zapasów wyrobów gotowych, który gwałtownie wzrósł w okresie od lutego do czerwca br.

Według BIEC drugi miesiąc z rzędu mniej firm doświadcza pogorszenia swojej sytuacji finansowej, a relatywna poprawa kondycji finansowej firm dotyczy w większym stopniu dużych i średnich przedsiębiorstw, a w mniejszym stopniu do małych przedsiębiorstw, zatrudniających mniej niż 50 pracowników.

Zdaniem Biura, choć przedsiębiorcy odczuwają, że sytuacja gospodarcza stopniowo się normalizuje, to ich oceny ogólnej sytuacji w gospodarce poprawiają się znacznie wolniej niż napływ zamówień czy sytuacja finansowa.

„Najprawdopodobniej wynika to z dużej niepewności co do kształtu popytu w najbliższej przyszłości, możliwości dostawy i zamówienia, a nawet utrzymania ciągłości produkcji w czasie pandemii” – napisano.

Drozdowicz stwierdził, że dekoniunktura na giełdzie trwa od ponad dwóch lat, a pandemia i zamrożenie gospodarki spowodowały, że w marcu tego roku najgłębsze spadki spowodowała. – Od tego czasu nastroje wśród inwestorów stopniowo się poprawiają, ale podstawowy indeks WIG wciąż utrzymuje się na poziomie blisko 30%. niższy niż na ostatnim lokalnym szczycie w styczniu 2018 roku, podsumowała.

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top News

Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Published

on

By

Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Continue Reading

Top News

Koronawirus. Zmieniają się zasady noszenia masek

Published

on

By

Koronawirus. Zmieniają się zasady noszenia masek

„Po szerokich konsultacjach ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny w zakresie zakrywania ust i nosa, zdecydowaliśmy się pilnie wprowadzić zmiany w zakresie obowiązku używania masek, hełmów i części garderoby” – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W piątek wieczorem (7 sierpnia) w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia niektórych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.

Wiceminister powiedział, że rozporządzenie, które wejdzie w życie w sobotę, zostało zmienione w stosunku do pierwotnego brzmienia projektu.

„W związku z tym, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zakrywania nosa i ust, co może skutkować nowymi infekcjami, a biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy, że Od soboty obowiązek zakrywania nosa i ust w sklepach, biurach czy transporcie wyłącza wskazania ściśle określone w rozporządzeniu. Poza nimi powszechny jest obowiązek zakrywania twarzy ”- powiedział Cieszyński.

Początkowo planowano wprowadzenie od 1 września 2020 r. Obowiązku okazywania zaświadczenia o niezdolności do zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych.

Obecnie w ostatecznej wersji rozporządzenia – jak zaznaczył Cieszyński – istnieje zapis zapewniający, że od 8 sierpnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa, jeśli nie maską, to przyłbicą (w tym tylko zakrywający usta i nos) lub część garderoby.

Wyjątki od tej zasady będą obejmowały – jak powiedział wiceminister – m.in. osoby z wszechobecnymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, umiarkowaną, ciężką lub głęboką niepełnosprawnością intelektualną, a także osoby, które mają trudności z samodzielnym zakrywaniem lub odkrywaniem ust lub nosa.

W wyniku konsultacji opublikowana regulacja zmieniła się, wśród rozwiązań dotyczących pracy w strefie żółtej i czerwonej, m.in. kina i sale gimnastyczne. Doprecyzowano również rozwiązania dla kościołów.

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”
Continue Reading

Top News

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzą kwarantannę dla osób przybywających z Polski

Published

on

By

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzą kwarantannę dla osób przybywających z Polski

„Według najnowszych statystyk Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, osoby przybywające z Polski muszą przejść 14-dniową samoizolację” – czytamy w komunikacie ambasady Łotwy na Facebooku.

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzają kwarantannę dla osób przybywających z Polski

Estonia podjęła podobną decyzję. „W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Polsce osoby podróżujące z Polski do Estonii w dniach 10-16 sierpnia 2020 r. Są zobowiązane do poddania się dwutygodniowej samoizolacji” – informuje ambasada Estonii.

Co tydzień oba kraje bałtyckie publikują listę krajów, w których liczba zakażeń koronawirusem przypada na 100 tys. mieszkańców przekracza 16. Osoby odwiedzające te kraje są zobowiązane do poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada kontrole policyjne na weselach

Koronawirus. Łotwa i Estonia z ograniczeniami dla Polski. Zamów od 10 sierpnia

Od kilku dni mówi się, że Polska będzie na liście tych krajów. Wszystko za sprawą znacznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. W miniony piątek wskaźnik dla Polski wyniósł 15,7. W tym momencie wzrosła do 20,9.

Osoby, które chcą podróżować z Polski na Łotwę lub Estonię, mają czas do 10 sierpnia. Nakaz kwarantanny na 14 dni zostanie wystawiony o północy od niedzieli do poniedziałku.

Koronawirus. Łotwa i Estonia z ograniczeniami. Problemy nie tylko w Polsce

Oprócz gości z Polski ograniczenia będą miały zastosowanie do takich krajów europejskich jak: Luksemburg, Rumunia, Hiszpania, Andora, San Marino, Belgia, Bułgaria, Monako, Malta, Szwecja, Czechy, Holandia, Portugalia, Islandia, Szwajcaria , Francji, Chorwacji, Austrii i Cypru.

Sytuacja w Polsce może się zmienić. Następna lista zostanie opublikowana 14 sierpnia. Jeśli wskaźnik infekcji w naszym kraju spadnie poniżej 16, Łotwa i Estonia zniosą nałożone ograniczenia.

Koronawirus w Polsce. Ponad 800 infekcji

Wybuch koronawirusa w Polsce nabiera tempa. W piątek dzienna liczba zgłaszanych infekcji wynosiła 809. Zginęło kolejnych 13 osób. W sumie od początku epidemii w naszym kraju stwierdzono ponad 50 000 zakażeń. W wyniku powikłań zmarło 1787 pacjentów.

Na szczęście rośnie też liczba zarażonych osób, które wygrały walkę z koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 399 rekonwalescentów. Takich osób jest już 36 tysięcy.

Masz wiadomości? Daj mi znać dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania i informacje!

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”
Continue Reading

Trending