Connect with us

Nauka

Wizyta Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Pana Macieja Małeckiego w Singapurze – Polska w Singapurze

Published

on

Wizyta Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Pana Macieja Małeckiego w Singapurze – Polska w Singapurze

Wizyta Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Pana Macieja Małeckiego w Singapurze

14.02.2023

Współpraca dwustronna w sektorze kosmicznym, nowoczesne technologie w komunikacji, cyberbezpieczeństwie i transformacji energetycznej, a także promocja inwestycji zagranicznych były głównymi tematami wizyty roboczej do Singapuru Pana Macieja Małeckiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych z Polska.

Małecki spotkał się z Ministrem Transportu Singapuru, Ministrem właściwym ds. Stosunków Handlowych, Panem S. Iswaranem, z którym omówił kwestie związane z łącznością, handlem i inwestycjami, a także perspektywami wzmocnienia współpracy dwustronnej w obszarze Gospodarki Cyfrowej. Przeprowadził także rozmowy na temat polskiej infrastruktury i projektów inwestycyjnych, relacji gospodarczych Polski z Singapurem oraz bieżącej sytuacji na Ukrainie ze Stałym Sekretarzem Ministerstwa Handlu i Przemysłu Gabrielem Limem. Spotkanie z Komisarzem ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Szef Singapurskiej Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego, David Koh, skupił się na nowych wyzwaniach w cyberprzestrzeni, które wymagają bliższej współpracy międzynarodowej między krajami o podobnych poglądach.

15 lutego Małecki wziął udział w Światowej Konwencji o Przestrzeni Kosmicznej i Technologii, gdzie wraz z Ambasador RP w Singapurze, Panią Magdaleną Bogdziewicz, przewodniczył ceremonii podpisania Memorandum of Understanding w sprawie współpracy w sektorze kosmicznym pomiędzy Biegunem Polskiej Kosmicznej Technologia i Singapur Przestrzeń i technologia. Ltd. Porozumienie podpisali Prezes Polskiego Klastra Technologii Kosmicznych Pan Rafał Magryś oraz Dyrektor Wykonawczy Singapore Space and Technology Ltd. Pani Lynette Tan. Przedstawiciel Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA po raz pierwszy znalazł się w gronie prelegentów konwencji.

„Dzięki ponad 100 technologiom kosmicznym opracowanym w ostatnich latach polski sektor kosmiczny dynamicznie się rozwija i aspiruje do dalszego zwiększania swojego udziału w światowym rynku kosmicznym” – powiedział Małecki po spotkaniu z prezesem wykonawczym Singapore Space and Technology Ltd, Jonathanem Zawieszony. Następnie zauważył: „Jestem przekonany, że memorandum stworzy doskonałe możliwości dla polskich i singapurskich przedsiębiorstw, a także utoruje drogę do wzmocnionej współpracy naszych jednostek badawczych i ekspertów z sektora kosmicznego w kluczowych obszarach, takich jak obrazowanie satelitarne i komunikacja oraz zwiększone wykorzystanie technologii kwantowych do tych celów.” Przedstawiciel Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA po raz pierwszy znalazł się w gronie prelegentów konwencji.

READ  Polska planuje wysłać na granicę z Białorusią ok. 10 tys. żołnierzy

Delegacja odwiedziła Narodową Fundację Badań, gdzie Sekretarz Stanu spotkał się z dyrektorem generalnym, panem Beh Kianem Teikiem, aby omówić tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, takie jak finansowanie badań i rozwoju, tłumaczenie wyników badań i ścieżki komercjalizacji. Delegacja odwiedziła także Centrum Technologii Kwantowych na Uniwersytecie Narodowym w Singapurze.

Ambasador Bogdziewicz zauważył, że wizyta Sekretarza Stanu nastąpiła w dogodnym momencie, niedługo po zawarciu Partnerstwa Cyfrowego Singapur-UE. „Widzimy ogromny potencjał dalszego rozwoju gospodarki cyfrowej w rozwoju Singapuru opartym na innowacjach i silnym potencjale Polski w zakresie nowoczesnych technologii, dużej pulie dobrze wykształconych absolwentów STEM i 5000 silnych społeczności startupowych, z czego 60% to firmy IT z dużym doświadczeniem w zakresie cyberbezpieczeństwa. Polskie usługi IT są obecne i wysoko cenione na lokalnym rynku” – wyjaśniła.

Wizyta była także okazją do rozmów z czołowymi inwestorami Singapuru zainteresowanymi infrastrukturą wielkoskalową i krytyczną oraz projektami energetycznymi. Delegacja odwiedziła Terminal Pasir Panjang zarządzany przez PSA International – największego inwestora Singapuru w Europie Środkowo-Wschodniej i operatora portowego obecnego w Gdańsku Baltic Hub od 2019 roku.

Małecki spotkał się także z przedstawicielami Polonii w Singapurze. Podczas wizyty towarzyszyli mu delegaci Polskiego Hubu Technologii Kosmicznych i państwowej firmy telekomunikacyjnej Exatel, a także eksperci ds. badań i rozwoju oraz naukowcy z polskich uczelni.

Zdjęcia (6)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *