Connect with us

Nauka

Warsztaty podkreślają znaczenie nauk społecznych i behawioralnych dla Ukraińców mieszkających na Ukrainie i sąsiadujących krajach UE

Published

on

Warsztaty podkreślają znaczenie nauk społecznych i behawioralnych dla Ukraińców mieszkających na Ukrainie i sąsiadujących krajach UE

Wydarzenie zorganizowane w ramach Inicjatywy UE na rzecz Bezpieczeństwa Zdrowia zgromadziło w Krakowie 12 ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego i nauk społecznych z całej Ukrainy, gdzie zostali powitani przez przedstawicieli polskiego Ministerstwa Zdrowia i współpracowników z ECDC.

Na podstawie rozmów rozpoczętych podczas a poprzednim spotkaniu zorganizowanym w ECDC we wrześniu 2023 r. warsztaty skupiały się na podnoszeniu świadomości na temat tego, w jaki sposób nauki społeczne i behawioralne mogą przyczynić się do zapobiegania chorobom zakaźnym, zapewniania gotowości na nie i ich kontroli. Uczestnicy przeanalizowali także odpowiednie wyniki ECDC i zbadali ich zastosowanie w przypadku Ukraińców – zarówno tych, którzy nadal przebywają na Ukrainie, jak i tych, którzy obecnie mieszkają w krajach UE, takich jak Polska.

Do głównych celów warsztatów należało promowanie wymiany wiedzy między zainteresowanymi stronami z Ukrainy, sąsiadujących krajów UE i ECDC, a także mapowanie ukraińskiego potencjału w zakresie nauk społecznych i behawioralnych jako narzędzia, które może przyczynić się do zwalczania chorób zakaźnych. Dzięki temu mapowaniu zidentyfikowano obszary wymagające wzmocnienia, torując drogę do opracowania planu działania mającego na celu wzmocnienie potencjału nauk społecznych i behawioralnych w zakresie chorób zakaźnych na Ukrainie.

Warsztaty rozpoczęły się od przeglądu wsparcia udzielonego przez Polskę ukraińskim uchodźcom od lutego 2022 r. Kluczowi prelegenci z polskiego Ministerstwa Zdrowia podkreślili trwające wysiłki na rzecz pomocy osobom dotkniętym kryzysem.

Przedstawiciele ECDC przedstawili przegląd prac prowadzonych przez ECDC, po czym uczestnicy wzięli udział w dyskusjach grupowych w celu określenia priorytetowych obszarów zapobiegania i kontroli chorób zakaźnych wśród Ukraińców, zarówno na Ukrainie, jak i w sąsiednich krajach UE. Następnie wykorzystano modele nauk społecznych i behawioralnych, aby systematycznie identyfikować potencjalne punkty interwencji w tych obszarach priorytetowych.

Drugiego dnia warsztatów delegaci omówili kluczowe tematy, takie jak zwalczanie dezinformacji na temat szczepień w Internecie, zwiększanie akceptacji szczepień i stawianie czoła piętnu wokół chorób, takich jak HIV, wirusowe zapalenie wątroby, choroby przenoszone drogą płciową i gruźlica.

READ  Prawdziwy powód, dla którego ukraińskim gospodarstwom brakuje miejsca na przechowywanie upraw

Uczestnicy zostali zapoznani ze Wspólnotą Praktyk Prewencyjnych (CoP) ECDC w UE i poprzez pracę w grupach i dyskusję plenarną zbadali możliwości utworzenia podobnej społeczności na Ukrainie w celu rozwijania potencjału w zakresie nauk społecznych i zachowań w kraju.

Podczas sesji zamykającej uczestnicy podsumowali najważniejsze spostrzeżenia i punkty działań wynikające z warsztatów. Wydarzenie zakończyło się odnowionym zaangażowaniem w wykorzystanie nauk społecznych i behawioralnych w celu wzmocnienia wysiłków w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym i ich kontroli na Ukrainie i sąsiadujących krajach UE.

Nauki społeczne i behawioralne oraz zdrowie

Nauki społeczne i behawioralne koncentrują się na czynnikach poznawczych, społecznych i środowiskowych, które kształtują zachowania związane ze zdrowiem. Zrozumienie tych wpływów na poziomie jednostki, społeczności i populacji umożliwia ulepszenie polityk, programów i strategii komunikacyjnych w celu osiągnięcia lepszych wyników zdrowotnych.

Korzystanie z nauk społecznych i behawioralnych wiąże się z przyjęciem podejścia multidyscyplinarnego, które obejmuje teorie, metody, badania i narzędzia praktyczne z szerokiego zakresu dziedzin, takich jak między innymi psychologia, socjologia, antropologia, komunikacja i ekonomia.

Inicjatywa UE na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego

Ponieważ regiony sąsiadujące z UE stoją w obliczu ciągłych wyzwań, coraz większe znaczenie zyskują wspólne wysiłki i świadome strategie stosowania strategii w zakresie nauk społecznych i behawioralnych.

Inicjatywa UE na rzecz bezpieczeństwa zdrowia ma na celu utworzenie regionalnej grupy zadaniowej odpowiedzialnej za zapobieganie wyzwaniom stwarzanym przez choroby zakaźne i kontrolowanie ich oraz wzmacnianie współpracy regionalnej w celu eliminowania transgranicznych zagrożeń dla bezpieczeństwa zdrowia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *